• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı

19 Eylül 2020 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı

   ► Ülkemizde kivi hasadı başlamadan, gelen taleple ürünlerin büyük kısmı dalında satılmaya başladı

           SELDA AK / ÖZEL      
     Ülkemizde kivi hasadı başlamadan, gelen taleple ürünlerin büyük kısmı dalında satılmaya başladı. Halde 13 liradan, marketlerdeki perakende satış fiyatı yaklaşık 25 liradan satılan kivi, dalında 6 liradan başlayan fiyatlardan satılıyor. Bu yıl kivide yüksek rekolte bekleyen sektör temsilcileri, koronavirüs salgını nedeniyle tüketimde artış olacağını ve ihracatta  talebin artacağını belirtti.
     Türkiye kivi üretiminin önemli merkezlerinden biri olan Yalova’nın bu yıl yaklaşık 30 bin ton rekolte beklediğini ifade eden Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Fidan, Türkiye genelinde ise 60 bin ton civarında kivi üretimi beklediklerini söyledi.  

“30 bin ton rekolte bekliyoruz”
     Yalova genelinde geçen sene 25 bin ton rekolte elde edildiğini anımsatan Fidan, “Ekim sonu, Kasım ayının ilk haftasında kivi hasadının başlayacak. Kivide bu yıl rekolte arttı, yaklaşık 30 bin ton üretim bekliyoruz. Şuan kivi üreticisinin dalından satış fiyatı 6-7 lira aralığında değişiyor. İlerleyen süreçte talep artarsa fiyatlar yükselebilir. Koronavirüsten dolayı bu yıl ithalat-ihracatta sıkıntı yaşandı. İthalatta aksaklık olunca iç piyasada kivi daha da değerlendi. Ülkemizdeki üretim iç piyasadaki talebi karşılamaya henüz yetmiyor. Dolayısıyla kivi ithalatı yapılmaya devam ediliyor” ifadelerini kullandı.

“İtalya kivide rekolte sorunu yaşıyor”
     Kivinin en büyük üreticilerinden birinin İtalya olduğunu anlatan Fidan, “Aldığımız duyuma göre İtalya bu yıl kivi rekoltesinde sorun yaşıyor. Dolayısıyla bu yıl dışarıdan kivi talebi gelebilir. Bu doğrultuda ihracat söylemleri var” dedi. Tüm dünyayı etkileyen koronavirüsten korunmak için beslenmenin önemine değinen uzmanların C vitamini içerikli besinlerin tüketilmesini önerdiklerini ve Mart ayı itibariyle vatandaşların kiviye talebinin arttığını hatırlatan Fidan, “Normalde Şubat aylarında kivi satışları hızlı seyretmezken, salgın sebebiyle satışı birden hızlandı ve fiyatı yükseldi. Bu sene yine hastalığa bağlı bir artış mı olur yoksa İtalya’daki kivi rekoltesinin az olmasından dolayı mı artış yaşanır belli değil. Fakat geçtiğimiz dönemdeki fiyat artışı, salgından kaynaklanan taleple gerçekleşti” diye konuştu.

 “Narenciyedeki talep kiviye kayabilir”
     Kivilerin henüz yüzde 40’ının dalında satıldığını aktaran Fidan, “Bekleyen talebi henüz bilmediğimiz için fiyatlar hakkında kesin bir şey söyleyemiyoruz. Eğer dışarıdan kivi talebi olursa, ihracat yapılırsa kivi fiyatları artabilir. Çünkü döviz fiyatları da yükseliyor. Buna bağlı olarak kivi fiyatları da yükselebilir. Bu yıl narenciyede yani portakal ve mandalina da eksiklik olduğu ve fiyatların yüksek olacağı konuşuluyor. Dolayısıyla bu taraftan gelecek talep kiviye kayabilir. Bu da fiyatlara yansıyacaktır” şeklinde konuştu.

“Türkiye’deki kivi, iç talebi karşılamaya yetmiyor”
     C vitamini açısından kivinin zengin olduğunu ve pandemi sürecinde oldukça talep gördüğünü anlatan Ordu Kivi Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Uzunlar ise salgın nedeniyle kivi tüketiminde artış gerçekleştiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl 7 bin 100 ton kivi rekoltesi elde ettiklerini açıklayan Uzunlar, “Bu yıl aşağı yukarı 7 bin 500 – 8 bin ton aralığında rekolte tahmin ediyoruz. Bu yıl artan talebin devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu. Türkiye’deki kivi üretiminin iç talebi karşılamaya yetmediğini ifade eden Uzunlar, “Şuan dışarıdan ithal etsek dolara endeksli geleceği için ürünler pahalıya gelecektir. Halde 13 liradan satılan kiviler ise henüz turfandan gelen ürünler” dedi.

“Bu yıl kiviyi pahalıya tüketeceğiz”
     Alıcıların ürünlere baktığını ve şuan dalında belirledikleri fiyatın aşağı yukarı  6 – 6,50 lira civarında olduğunu kaydeden Uzunlar, “Bizden tüketiciye gidene kadar fiyat oldukça artacaktır. Bizim şuan karşı çıktığımız turfanda kivinin marketteki fiyatı neredeyse 25 lira. Bu kivi yenmez çünkü tatsız ve lezzetsiz. Öte yandan zamanında hasat edilen ve bizden 6 liradan çıkacak kivinin fiyatı marketlerde ancak 11 lirayı bulur. Bu kivi de hem kaliteli hem lezzetli olur. Bu yıl kiviyi pahalı tüketeceğiz. Ayrıca, turfanda kivileri topluyorlar. Hasat dönemini beklemedikleri için kivinin tadını bozuyorlar. Bunu da yapmamaları lazım. Kivi zamanında hasat edilirse daha kaliteli ve lezzetli olur” ifadelerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Suudi Arabistan’ın alternatifi Afrika
» “Altın fiyatlarındaki yükseliş sürecek”
» Türkiye’nin ticaretinde 100. yıla doğru
» Türkiye’nin kalkınmasında itici güç sanayi oldu
» Cumhuriyetle gelen tarımsal gelişme hedefi terk edildi
» Cumhuriyet’in ilanı sanatı özgür kıldı
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni