• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Demiryollarına ağırlık verilmeli”

27 Mart 2020 Cuma 16:00
12
14
16
18

“Demiryollarına ağırlık verilmeli”

   ► Pekcan: Bakü-Tiflis-Kars demir yolu, 2 bin 500 ton kapasiteyle ticaretin hizmetinde. Bunu talep halinde 6 bin tona çıkarabiliriz.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Koronavirüse yönelik alınan tedbirler kapsamında yürütülen “Temassız Dış Ticaret” çalışmalarına yönelik basın toplantısı düzenleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu dönemde demiryollarına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.
     Bakü Tiflis Kars demiryolu ticaretin hizmetinde olduğunu belirten Pekcan, “Bakü-Tiflis-Kars demir yolu 2 bin 500 ton kapasiteyle ticaretin hizmetinde. Bunu talep halinde 6 bin tona çıkarabiliriz.

     İran ile sorunumuzu da Kapıköy bağlantılı tren yoluyla çözdük. Devletimiz tüm imkânlarıyla beraber bu salgın olayının da en az hasarla atlatılması için vatandaşlarının yanındadır. Devlet-millet elele vererek inşallah bu günleri de en az hasarla atlatacağımıza inanıyoruz. Yeter ki bütün tedbirleri, önlemleri harfiyen uygulayalı. Temassız ihracat, temassız dış ticaret çalışmalarımızı geliştirdik. Gerçekten de bütün dünyaya örnek olacak ciddi başarılar elde ettik” diye konuştu.
     Bu süreçten ticaret rakamlarının etkileneceğini belirten Pekcan, “Gün gün de takip ediyoruz. Irak’a 1,140 tıra ulaştık ama Irak’a ihracatımız %50 azaldı. İran’a mesela %80 azaldı. Toplam dış ticarete baktığınızda bir azalma söz konusu olacak. Bu düşüşün en az olması yönünde çalışıyoruz” diye konuştu.

NE KADAR AZALTABİLİRİZ BUNA BAKIYORUZ”
     Pekcan demir yolu ulaşımdaki artışlara; demir, deniz ve kara yoluyla gerçekleştirilen temassız ticaret uygulamalarına dikkat çekti. “imkanları kullanarak ticarete devam etmelerini istiyorum.” “Bu dönemde demir yollarına ağırlık vermemiz gerekiyor” diyen Pekcan, “İran ile sorunumuzu da Kapıköy bağlantılı tren yoluyla çözdük” dedi.

“TEMASSIZ İHRACAT İLE CİDDİ YOL ALDIK”
     Türkiye’nin ihracatının yarısını AB’ye gerçekleştirdiğini hatırlatan Pekcan; Pendik, Tuzla Ambarlı, Yalova ve Mersin gibi limanlardan İtalya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa’ya temassız olarak ticaret gerçekleştirebildiklerini bildirdi.
     Pekcan kalkınma planında 2020 için 190 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu da belirterek “Bu bir süreç, yıl sonuna kadar devam edeceğini düşünmüyoruz. Temassız ihracat ile de ciddi yol aldığımıza inanıyorum” dedi.

TEMASSIZ TİCARETTEN KARAYOLUNDA IRAK MODELİ
     Pekcan kara yolu taşımacılığında temassız ticarete örnek olarak Irak’ı gösterdi. Şoförlerin aracı tampon bölgeye götürdüğünü karşı taraftan şoförlerin gelip konteyneri teslim aldıklarını, daha sonra dezenfekte edilen aracın geri teslim alındığını söyledi.
     Pekcan, “Bu vesileyle Irak ile ticaretimizin tekrar eski seviyelere gelmesi için çalışıyoruz” dedi. Demir yolunda temassız ticareti ise Pekcan “Bizim lokomotiflerimiz treni ittiriyor, İran sınırına girince de İran’daki lokomotifler treni çekiyor” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Hem vaka, hem de iyileşen sayısı arttı
» Hem vaka
» Türkiye’den DTÖ ve AB’ye ‘karşı tedbir’ bildirimi
» MB’nin rezerv varlıklarında % 6,3 azalma
» Türkiye’nin yeni nesil haber ajansı, Hibya 1 yaşında
» Ulaşım modlarında normalleşmeye kademeli geçiş; ticari yatlar faaliyetlerine başlıyor
» Çevrimiçi Hazine Avı’nın sonuçları belli oldu
» Ekonomik güven endeksi 61,7 oldu
» Karantina günlerinde altınlar Loomis ile garanti altında
» Gürer sordu, Bakan yanıtladı; Gıda işletmelerine virüs denetimi yapıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni