• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Deniz Atasoy ►AKIL OYUNLARI
12
14
16
18
25/03/2021 06:17
Minik Bir Kalbe Dokunmak, Mutluluğun Tadı Bu Olsa Gerek!

     Yeni ve yine bir buçuk yılda 3. öğretmen değişikliği ile karşı karşıya kalmıştık. Kaderimize razı, sahip olduğumuz bitmeyen sabrımızla aldığımız eğitime dayanmaya devam ediyorduk. Artık nedense olanlara şaşırmıyorduk fakat şunu biliyorduk ki, diğer dönem biz olmayacaktık. Zaman hızla geçiyordu ve beklentim sıfırın altındaydı. Başımıza neler geleceği o kadar belliydi ki, sosyal çevrenin bize faydası dışında öğretmenlerin bize kattığı hiçbir şey yoktu. Evet her dokunuş bir gelişmeydi bizim için fakat okul bu demek değildi. Sadece ben değildim böyle düşünen; bizler evlatlarımıza bakım evi değil gelişimlerine katkıda bulunabileceği, eğitim alabilecekleri bir yer istiyorduk. Bu durumun en üzen kısmı da normal dediğimiz öğrencilere sağlanan eğitim hakkı ve gösterilen özendi.. Bizler ötekileriz çünkü.. Peki normal bireylerin sınıflarında belki farklı, belki biraz desteğe ihtiyacı olan bireyler; onlar  da diğer ötekiler miydi?

     Oğlumun gelişimi boyunca birçok olaya tanıklık ettiğim, o küçük kız sadece bunlardan biriydi…
     Okulun öğle arası ve çocuklar sınıflarında yemeklerini yiyorlardı, ben de öğle arası bitmek üzereyken telaşla ellerimi yıkamak için lavaboya girmiştim. Yetişmem gereken bir görevim  ‘’Yine oldu aynı şey, annemi çağırdı öğretmen, yine annem çok üzülecek’’ diyordu. Sınıfın kapısı açıldı gerçekten küçük bir kız çocuğu hareketsiz sırasında oturmuş öylece bakıyordu, öylece hareketsiz.. Kendince bir kusur işlemişti ve öğretmenleriyse henüz sınıfa gelmemişti. Dayanamadım ve yanına gittim. Kendimi tanıttım zaten oğlumdan dolayı beni tanıdığını böylece öğrenmiş oldum. Gözlerini benden kaçırsa da ters giden bir şeyler vardı, sınıfta tüm gözler onun üzerindeydi.

     İsmini sordum, çok güzel bir ismi vardı: ‘İpek’.. Bana güvenmesini söyleyip elinden tutup kardeşlerinin yanına götürdüm. Anne çok kısa bir süre sonra telaşla geldi, elinde kıyafetlerle. Biraz kaygılı biraz mahcup bir şeyler söyleyemese de annenin gözleri ‘’anlatmak istiyorum fakat nereden başlamalıyım’’ der gibiydi. Sürekli teşekkür ediyordu, biraz bahçede oturmak iyi gelir ne dersiniz dedim. İpek’in kocaman bir ailesi vardı; eşinin ailesi ve  çocuklar hep birlikte yaşıyorlardı. Baba uzak yol tır şoförüydü. Kararlar aile büyükleri tarafından alınıyordu. Annenin içinde biriktirdiği sessiz çığlıklar sanırım bugün son verecekti.

     İlk sorum kızınız okuyor mu dedim..Şaşırdı ‘’Deniz Hanım nasıl anladınız?’’ dedi.. İşte İpek‘in içinde bulunduğu durumun temelinde yatan kaynağı belliydi. Okuma yazmayı başaramamış ve bu yüzden sınıfta kabul görmüyordu ve bir de buna alt ıslatma eklenmişti.  Anne bunun farkındaydı fakat bir türlü ailesine sesini duyuramıyordu. Etraf ne derdi sonra, amcaya yeğenin hasta mı derlerdi, eksik mi? yoksa engelli mi? Onların gözünde bu ne kadar da ayıptı! Öğretmeni ise birkaç kez baba ile görüşmek istese de amca engel olmuştu. Bunun sonucunda öğretmen 2. sınıfı da bir okusun da; zaman ne gösterecek demişti.

     Pekiii İpek için kim mücadele edecekti? Hiçbir şey  için geç değil. Bir şeyler yapabiliriz gücünü toplamalısın ve bu akşam ailen ile konuşmalısın evladın için İpek için dedim. Ben her konuda desteğe hazırım İzmir’den rehabilitasyon uzmanı ile görüşeceğim; o ne derse harfi harfine uygulayacağız tamam mı dedim. Vedalaşırken İpek’in bana bir sarılışı vardı ki; minik bir kalbi mutlu etmek, mutluluğun tadı bu olsa gerekti. Eve dönüş vaktiydi yol boyu küçük kızı düşündüm. Düşünüyordum da yüzlerce İpek ve annesi vardı; sessiz çığlıklarını içine atan, kaderlerine razı. İleride özgüvenleri olamayan, başkaları tarafından örselenmiş kalpler. Benim  sadece biriyle yolum kesişmişti belki de o beni bulmuştu .Umarım en kısa zamanda olumlu bir haber ile anne okula gelirdi.  

     Bu sırada müdür bey arkadaşının okul için gönderdiği akıl ve zeka oyunları materyalleri için boş bir sınıf dekore ettiriyordu. Mini mini masalar, sandalyeler, duvarlarda eğitici panolar, resimler bunlara rengarenk bir de materyaller eklenince bırakalım öğrencileri büyük insanları için bile cezp ediciydi. Diğer bir yandan hafta sonu için eğitmenlik eğitimi için hazırlıklar tam gaz devam ediyordu. Köyün el açma börekleri oldukça meşhurdu.  Eğitim Koçları İstanbul’dan bir üniversiteden geliyorlardı. Müdür bey onlar için tepsi tepsi börekler yaptırıyordu. Her detayı düşünürdü nurlar içinde yatsın. Benim heyecanım diğerlerinden daha da farklıydı. Anne olarak geldiğim bu okuldan eğitmen olarak çıkacaktım. Okuduğum okul zaten eğitim temelim vardı ne mutlu bana oğlum ile beraber diğer çocuklara da dokunabilecektim bundan sonra..

     Haftanın son günü son hazırlıklar, üniversiteden gelen kocaman koliler ve içinde çeşitli oyun kutuları, çocuklar gibi mutlu etti bizi. Büyük toplantı salonunu hazırlıyorduk, el ele verdik bu tatlı mı tatlı öğretmen grubu ile. Kapıda beni bekleyen bir anne olduğunu söylediler. Bekleyen İpek’in annesi, elinde mis gibi kokan  bir tabak pişi. ‘’Oldu bu sefer Deniz hanım başardık, eşim ailesini ikna etti sayenizde’’ diyordu. Sabah ilk işim sizin için bunları yapmak oldu ve tüm ailem bundan sonra siz ne derseniz yapmaya hazır dediğinde sanırım bunun en doğru kutlama şekli birbirimize sarılmak diyerek, birbirimize sarıldık ve günün MUTLU SON’u böyle gerçekleşti..

Önceki Yazılar :
Haberler
  Aktif vak’a sayısı 570 bini geçti; vak’a/test oranı %17,30’a geriledi

  ATÖLYE, SARF MALZEMESİ ve FİLTRE ALIMI

  Döviz / Altın

  Tarım Bakanlığından İzmir’e 35 proje

  İkinci çeyrek için çift rakamlı büyüme öngörüsü

  Dijital Türkiye’nin skoru 100 üzerinden 68

  Ramazan’da yiyecek ve içecek satışları %20 artacak

  Bakanlık güvensiz kişisel koruyucu donanımları tespit etti

  23 Nisan’ı eğlenceli, mini bilgi yarışmasıyla kutluyoruz

  İzmir İtalyan Ticaret Odası yeni yönetimini belirledi

  ASKİ, içme suyu şebeke hattı yaptıracak

  Bornova’da Ramazan yardımları sürüyor

  Kaybolan eşyaları bulmanın akıllı yolu: Yeni Galaxy SmartTag+

  Hopi CEO’su Yalın Özcan oldu

  “Maliyetler düşecek, üretim artacak”

  Borsalarda Alım-Satım

  Tarımda su tasarrufu yapay zeka teknolojileriyle mümkün

  Gaziemir’de 23 Nisan coşkusu

  Gürer: TMO ayçiçeği yağı satıyor

  Toros Kapalı Pazaryerine servis başladı, esnafın da vatandaşın da yüzü güldü

  Şebinkarahisar Belediyesi Kadıoğlu Meydanı projesi yaptıracak

  Engelsizmir Ulusal Karikatür Yarışması sonuçlandı

  Karşıyaka ve Yaşam Söyleşileri Pınar Ayhan’ı ağırlıyor

  T.C. MENEMEN İCRA DAİRESİNDEN AÇIK ARTIRMA İLE TAŞINMAZ SATIŞI

  Otomotivciler, dijitalleşme projesini hayata geçiriyor

  Güzelbahçe Belediyesi’nden online kurs

  Buca Belediyesi parkları A’dan Z’ye yeniledi

  “BASİFED’in özgül ağırlığını arttıracağız”

  Silivri Devlet Hastanesi sterilizasyon malzemeleri satın alacak

  “Hibe tutarı 397 milyon Avro olan 1940 proje başvurusu gerçekleşti”

  Makine ihracatı ilk çeyrekte 5,4 milyar dolar

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  ‘Salgın önlemleri yeniden devrede, destekler de sürmeli’

  Eczacılar yarım saat süren işlerini 1,5 dakikada bitirecek

  PepsiCo’dan ilk çeyrekte %6,8 büyüme

  Arçelik’e Red Dot ve iF Design’dan 29 ödül

  İhale Özetleri

  19 Nisan 2021 Tarihli ve 31459 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Yeni vak’a 60 binin altına indi, günlük vefat ilk kez 300’ü geçti

  18 Nisan 2021 Tarihli ve 31458 Sayılı Resmi Gazete

  Rakamlar kritik seviyelerini koruyor

  BİYOMETRİ CİHAZI ALIM

  ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK

  İLAN T.C. İZMİR 1. ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI KONKORDATO KOMİSERLİĞİNDEN DUYURU

  SİSTRE ve BAKIM ONARIM HİZMETİ ALIMI

  T.C. İZMİR 3. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN İLANEN TEBLİĞ

  T.C. İZMİR İFLAS MÜDÜRLÜĞÜNDEN İLANEN TEBLİĞ

  DHMİ ADNAN MENDERES HAVA LİMANI BAŞMÜDÜRLÜĞÜNDEN İHALE İLE OT SATIŞI

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni