• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Deniz Atasoy ►AKIL OYUNLARI
12
14
16
18
24/11/2021 04:34
“Yalnızlık” Bazen Kolaylaştırır Hayatı

Sünnet oluyor oğlum..
     Hazırız biz!.. Aslında ben ikimiz adına da hazırım, çünkü ne olacağından habersiz masumca uyuyor oğlum. Kulağına usulca eğilip fısıldadım yarın sünnet oluyorsun dedim ve ben senin yanında olacağım. Ailelerin evlatlarının davullar, zurnalar ile kutlamasını yaptıkları erkekliğe ilk adımıdır sünnet. Bizim için her şey yolunda olmasa da ,verdiğim kararın doğru olduğunu bilmek içime su serpiyor. Ameliyathaneye gitmeden önce doktor beyden odada benim yanımda uyutulmasını rica etmiştim; çünkü  en büyük korkum olumsuz yeni bir  travmanın daha zihnine kazınacak ihtimalinin olmasıydı.. Ameliyattan bir gün öncesi akşamı yanımıza alacağımız çantayı hazırlamaya koyulmuştum;  yastık, çarşaf, nüfus cüzdanları, yedek kıyafetler.. Ben sadece ameliyatı düşünüyordum sonrası yoktu bende. Bundan sonrasını artık yaşayıp görecektik.

     Sabah 08.30 da hastanede olacaktık erkenden kalkmıştık, kimselerin haberi yoktu. İnsanları merakta bırakmak istemiyordum, merak edenler seni aradığı zaman bazen de o telefonlara cevap vermek istemiyor insan. Bir çoğunuz da eminim ki benimle aynı fikirdesinizdir, çünkü başkalarına sormayı çekindiğiniz sorular nedense size rahatça sorulabilir; birilerinin sizi merak etmesi mutlu olma sebebinizken, bazen de yanıtlayamaya mecalinizin olmadığı zamanlardır. İşte tam da yalnızlık bu zamanlarda kolaylaştırır hayatı.

     Yükünüz hafifler, daha sağlıklı düşünürsünüz. Belki de her şeye rağmen insanların sizi anlayabiliyormuş gibi görünüp anlayamamış  olmalarıdır.belirli bir yaştan sonra yada uzun yorgunluklar sonucu insanlar bu psikolojide hissederler kendilerini fakat günümüzde genç insanlar da erkenden bu hissiyat ile tanıştılar; tükenmişlik sendromu diyorlar adına. Yalnız olmadığımı da bilmek  bir bakıma güçte verse benim tükenmişliğim bir türlü bitmeyen mücadelenin sonucu, sanırım farklı bir zamanda farklı  bir konumda olsaydım bu ruh haline bürünmezdim ben.

     Yola çıkmıştık oğlumun en mutlu olduğu yerden birindeyiz arabamızdayız. Arabanın camından trafiğin akışını izlemeyi seviyor. İkibuçuk yaşından beri tüm araba markalarını bilir. Hatta yürüyüşlerimizde uzun bir zaman sayısızca arabanın logolarına dokunur bazen de onları eğilip öperdi. Bu davranışların merak mı yoksa takıntılar mı olduğunu uzun tecrübeler sonucu kavrayabildik. Bir zaman geldi araba reklamlarının olduğu gazete sayfalarını kestik onları biriktirdik; bazen ise araba plazalarından kataloglar topladık saatlerce onları inceledik.

     Bunlar bize takıntıların hiç bitmediğini sadece yer değiştirebileceğini bazen de söneceğini anlamamızı sağladı. En kötüsü de ambalajların yıpranması olmuştu. Yapıştırmak, kısa bir süre durumu kurtarmıştı peki ya sonrası? Okuyup araştırmaya özel eğitimcilere sormaya başladım fakat ne derlerse desinler karşınızdaki çocuğun sizi anlaması ve ikna olması o kadar önemli ki! Bu her şekilde belki beden dilinizi belki de söylediklerinizi müthiş bir hazine. Eğitim evet daimi süreç fakat gerekli parçanın diğer bir eşi çocuğun kimyası; sizi anlayabilmesini gerektiren  beyninin güçlü olmasıdır.

     Ben bunun çok çok önemli olduğunu öğrendim ve tanıyı aldığımız günden itibaren uyguladım. Gazeteleri uzun uzun  kestik, parmaklarımız ile yırttık, onlar ile yağmur yağdı yaptık, kartopu da yaptık. Davranışsal olarak tepki de verse, ses tonu iyileşse, hafif bir gülümseme, belki hoş bir melodi bir süre sonra  hoşuna gitti. Çöpe attık, geri yapıştır, dese de en son çareyi yapmak da buldum. İşte oğlum işe yaramıştı. Takıntılar ile mücadelenin ilk perdesi sona ermişti. Sonraları takıntıları avantaja çevirmek artık hayatımızın bir parçası haline geldi.

     Hiç unutmam D blok 1.kat, kapıda o günün baş kahramanları sağlık görevlileri karşılıyor çocukları, sadece ve sadece sevgi ve anlayış ile ellerinden geleni yapma çabalarıyla her çocuğa yetişmeye çalışıyorlardı. Elimdeki belgelerde özel çocuk olduğu yazsa da, biriyle göz göze geldiğim de beni anlayan bir çift göz ile karşı karşıya gelmek mutluluk vericiydi. Kendi kendime sanırım bu iş olacak dedim. Bize tahsis edilen bir oda ve iki çocuk yatağı vardı. tüm çocuklar neden orada olduklarının farkındalar.

     Birileri ağlıyor, birileri meraklı sorular soruyorlar, anne babalarına oğlum ise her şeyden habersiz farklı bir durum olduğunun farkında. Dokunduğunda onu rahatlatan battaniyesini sımsıkı tutuyordu.
     Çay kaşığı içini dolduracak şekilde su ve yarım tablet melatonin uyku hormonu içirdikten sonra omzuma başını koydu ve 15_20dk gibi kısa bir zaman sonra uykuya daldı. Ameliyathanenin kapısına kadar eşlik etmeme izin verdiler..Başkalarının onayına ihtiyacım olmadan başarmanın gururu ile başım dik zorlu bekleyişim başlamıştı. Dualarım seninle minik adamım…

Önceki Yazılar :
Haberler
  TEHLİKELİ ATIKLARIN TOPLANMASI, TAŞINMASI, ARA DEPOLANMASI ve BERTARAFI HİZMET ALIMI

  Dış ticaret açığı 5,3 milyar dolar

  “Mevcut para politikası etkileri 2022’nin ilk yarısında görülecek”

  Travel Turkey İzmir turizme yön veriyor

  Nebati: Önceliğimiz yatırım ve istihdam olacak

  Güler: Tek tarafı koruyan sözleşme olmaz

  Duayen iş insanı Erdoğan Özgörkey hayatını kaybetti

  Süt üreticisi fahiş zamlara tepkili

  “Antalya Havalimanı ihalesi ekonomiye olan güvenin göstergesi”

  Döviz / Altın

  Google Türkiye 15. yılını kutluyor

  Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati

  Petrol piyasası lisans yönetmeliğinde değişiklik

  Kırsal kalkınma desteklerinde düzenleme

  Sanayinin yeni buluşma noktasına ilgi artıyor

  “Kadınlar oldukça tartışma zenginleşiyor”

  Telseren: Önce suya yatırım yapmalıyız

  PTT AŞ hizmetlerinde dijital dönem

  İzmir sevdalıları Konak’ta anıldı

  Karşıyakalı minikler ‘Şubadap Çocuk’ ile buluştu

  İzmir’de kadınlar “temsilde eşitlik” için yürüyecek

  Güveli Barajı tamamlandı

  Elektrik üretiminde en büyük pay rüzgar enerjisinin

  Çiftçinin kuraklık kaybı 20 bin TL

  İzmir’in bisikletli ulaşım projeleri ödül kazandı

  BBŞT’de ikinci gala

  Borsalarda Alım-Satım

  Pamukkale Belediyesi A0 tarayıcı satın alacak

  Buca’ya giysi toplama kumbaraları geldi

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Türk Telekom ile engelsiz yaşam

  Pamukkale Belediyesi çiçek satın alacak

  112 bin satıcı 63 milyon ürünü Türkiye ile buluşturdu

  Efes Selçuk Belediyesi ile AKUT arasında protokol

  Yaşamak için engel yok!

  Kur artışı dijital pazarlama yatırımlarını durdurmadı

  DSİ Samsun 71. Şube Müdürlüğü onarım işi yaptıracak

  Soyer: Ekonomik krize rağmen yatırımlarımız sürecek

  Konak Belediyesi’nin yeni bina projesi görücüye çıktı

  İhale Özetleri

  02 Aralık 2021 Tarihli ve 31677 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Aralık ayının ilk gününde 196 kişi vefat etti, 22.556 yeni vak’a tespit edildi

  Poşet bedeli ile çevre fonu kurulsun!

  Döviz / Altın

  “Enflasyona karşı emeği koruyacak asgari ücret belirleyeceğiz”

  Kredi Garanti Fonu’ndan iki yeni destek

  İSO Türkiye İmalat PMI 52,0’ye yükseldi

  “İlaç temininde sıkıntının sorumlusu eczacılar değil”

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni