• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Denizciler pandemide rotasını simülatörle çizdi

16 Ekim 2021 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Denizciler pandemide rotasını
simülatörle çizdi


   ► Pandemiyle birlikte uzaktan eğitim ile faaliyetlerini sürdürdüklerini söyleyen Fidan, simülatör eğitimiyle öğrencilere eğitim vermeye devam ettiklerin aktardı

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
    İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi tarafından yayınlanan ‘Denizden Merhaba’ dergisinin 31’inci sayısında Ege Üniversitesi Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Volkan Fidan, pandeminin denizcilik eğitimine getirdiği sorunlar ve fırsatlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Pandeminin başlangıcıyla birlikte uzaktan eğitim ile faaliyetlerini sürdürdüklerini söyleyen Fidan, simülatör eğitimiyle öğrencilere eğitim vermeye devam ettiklerini belirtti. Fidan, “Gemide görev alacak olan zabitanın özellikle simülatör destekli eğitim yoluyla entegre köprü üstü ve otomasyon sistemlerine uyum sağlayacak seviyeye getirilmesi önemlidir. Denizcilik eğitimi, uygulaması yoğun bir eğitim sürecidir. Bu uygulamalarda simülatörler, can kurtarma araçları ve kişisel can kurtarma ekipmanları gibi uygulamalı eğitim araçları kullanılmaktadır” dedi.

“ZABİTANIN SİMÜLATÖR DESTEKLİ EĞİTİLMESİ ÖNEMLİ”
     Ege Üniversitesi’nde bulunan Uzaktan Eğitim ve Araştıma Merkezi (UZEM)’e pandemide altyapı ve teknoloji anlamında daha hızlı ve fazla yatırım yapıldığını ifade eden Fidan, “Ege Üniversitesi olarak pandeminin başlangıcıyla birlikte uzaktan eğitim ile eğitim öğretim faaliyetlerimize aralıksız devam ettik. Denizcilik eğitiminin içeriğini ve çerçevesini belirleyen ana kaynak Gemiadamları için Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Tutma Standartları (STCW) Sözleşmesi’dir. Sözleşmede tüm yeterlilikler ile ilgili eğitim zorunlulukları incelendiğinde, verilecek eğitim sonunda eğitilende kazandırılacak davranış değişikliği açıkça ifade edilmektedir.  Simülatör eğitiminin amacı verilecek dersin programında açıkça belirtilmeli ve spesifik simülatör eğitimi gerçek gemideki benzerine mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Gemide görev alacak olan zabitanın özellikle simülatör destekli eğitim yoluyla entegre köprü üstü ve otomasyon sistemlerine uyum sağlayacak seviyeye getirilmesi önemlidir. Denizcilik eğitimi, uygulaması yoğun bir eğitim sürecidir. Bu uygulamalarda simülatörler, can kurtarma araçları ve kişisel can kurtarma ekipmanları gibi uygulamalı eğitim araçları kullanılmaktadır” ifadelerinde bulundu.

“DENİZCİLİKTE UZAKTAN VE YÜZYÜZE EĞİTİM BİRLİKTE KULLANILACAK”
     Ege Üniversitesi Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nda Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı’yla beraber Sualtı Teknolojisi Programı ile denizcilik sektörüne birinci sınıf sanayi dalgıçları da yetiştirildiğini belirten Fidan, “Sualtı Teknolojisi programı da uygulamanın yoğun olduğu bir eğitim öğretim gerektirmektedir. Dolayısıyla pandemi döneminde okul olarak uygulama eğitimlerinin aksamış olması hem öğrencilerimizi hem de öğretim elemanlarımızı zorlamıştır. Ancak elde olmayan sebepler ile oluşan bu sıkıntıların üstesinden gelebilmek adına uzaktan eğitim yoluyla yapılan eğitimlerimizi kaliteli ve öğrenci odaklı yapmaya çalışarak üstesinden gelmeye çalıştık” diye konuştu. 
     Uzaktan eğitim metodunun artık hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu dile getiren Fidan, “Pandemi sonrası özellikle yükseköğretim alanında uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim metotlarının koordineli bir şekilde kullanılacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Öğretim elemanları, altyapı, öğrenciler ve teknoloji uzaktan eğitime zorunlu bir şekilde hazır hale gelmiştir. Denizcilik eğitimi de oluşan bu fırsatlar zincirinden payına düşeni alacaktır. Dolayısıyla Ege Üniversitesi Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu olarak önümüzdeki dönemlerde uzaktan ve yüz yüze eğitimlerin birlikte kullanıldığı eğitim metotları ile denizcilik sektörüne kaliteli vardiya zabitleri ve birinci sınıf sanayi dalgıçları yetiştirilmeye devam edilecektir” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Kırsal kalkınma desteklerinde düzenleme
» Sanayinin yeni buluşma noktasına ilgi artıyor
» “Kadınlar oldukça tartışma zenginleşiyor”
» Telseren: Önce suya yatırım yapmalıyız
» PTT AŞ hizmetlerinde dijital dönem
» İzmir sevdalıları Konak’ta anıldı
» Karşıyakalı minikler ‘Şubadap Çocuk’ ile buluştu
» İzmir’de kadınlar “temsilde eşitlik” için yürüyecek
» Güveli Barajı tamamlandı
» Elektrik üretiminde en büyük pay rüzgar enerjisinin


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni