• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Denizciye ‘Eximbank’ müjdesi

11 Ağustos 2017 Cuma 18:00
12
14
16
18

Denizciye ‘Eximbank’ müjdesi

   ► Zeybekci, mevcut desteklerin yanında Eximbank tarafından desteklerin çeşitlendirilmesi ve iyileştirilmesi için önemli adımların atılacağını bildirdi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gemi ve yat sektörü temsilcileri ve çeşitli Bakanlıklardan üst düzey bürokratlar ile bir araya geldi. Toplantıda sektörün mevcut durumu ve sektörün geliştirilmesine yönelik imkanları değerlendirdi.
     Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ve TOBB Denizcilik Sektörü Meclis Başkanı Erol Yücel’inde katıldığı toplantıda konuşan Bakan Zeybekci,  konuşmasında gemi ve yat sektörünün ihracat, istihdam, yatırım, teknolojik gelişim ve katma değer yaratma gibi pek çok konuda öncü olduğunu ifade etti. Zeybekci, bu çerçevede AK Parti hükümetleri döneminde faal tersane sayısının yaklaşık 3 kat artarak 77’ye yükseldiğini, Yeni Türkiye’nin Yükselen Sektörü olduğunu belirtti.

     Zeybekci, toplantıda sektör temsilcilerinin ifade ettikleri talep ve değerlendirmelerle ilgili süratli şekilde gerekli çalışmaları yaparak Eylül sonuna kadar mevcut desteklerin yanında EXIMBANK tarafından sektöre yönelik desteklerin çeşitlendirilmesi ve iyileştirilmesi, sektörde yüksek teknolojili üretimin çeşitli araçlarla desteklenmesi gibi önemli adımların hızla atılacağı müjdesini de verdi.
     Zeybekci; ihracatın artması açısından yüksek önemi haiz gemi ve yat sektörünün, 2016 yılını 970 milyon dolar, bu yılın ilk 8 ayında ise 740 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştığını ve bu performansın yılsonuna kadar süreceğine inandığını kaydetti. Geçmişte sektör ihracatının 2,6 milyar dolar seviyelerine kadar çıktığını belirten Zeybekci, 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için hem sektör ihracatının artması hem de sektörün küresel rekabette çok daha güçlü hale gelmesi gerektiğini ifade etti.

     Türkiye ihracatının yaklaşık %55’inin, ithalatının ise yaklaşık %61’inin deniz yoluyla gerçekleştirildiğini ifade eden Zeybekci, dünya ticaret dengeleri ve lojistik altyapısındaki gelişmelere paralel olarak gemicilik sektörünün öneminin daha da arttığını vurguladı. 2016 yılı itibarıyla en fazla gemi siparişi alan 16’ncı ülke olduğumuzu ve gemi inşa firmalarımızın özellikle petrol ve demir cevheri taşımacılığına yönelik gemilerin üretiminde iddialı olduğunu belirten Zeybekci, önümüzdeki dönemde yepyeni pazarlara ve yepyeni sektörlere açılmak için hükümet olarak pek çok destek sağlandığını kaydetti.
     Son dönemde yapılan kanuni değişikliklerle Türk bandıralı gemilerin sayısında ciddi bir artış olduğunu ve bundan da mutluluk duyduğunu belirten Zeybekci, denizlerimizin kısa süre içinde yeniden ay-yıldızlı bayrağımızı taşıyan gemilerle dolması için hükümet olarak yoğun şekilde çalıştıklarını söyledi.

Ülkemizin 3 tarafı sadece denizlerle değil fırsatlarla da çevrili
     Ülkemizin 3 tarafının sadece denizlerle değil aynı zamanda fırsatlarla da çevrili olduğunu ifade eden Zeybekci, 2002’den bu yana gemi inşa yatırımları için 9,4 milyar TL tutarında tam 254 adet yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini belirtti. Sağlanan teşviklerin tersanelerimizde inşa edilen gemilerden mevcut tersanelerin modernizasyonuna kadar geniş bir yelpazede yer aldığına dikkat çeken Zeybekci, bu kapsamda, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti ve yatırım döneminde istihdam edilen işçilerle ilgili sigorta primi işveren hissesi desteği gibi teşvik unsurlarının olduğunu kaydetti.  Zeybekci,  ayrıca yük ve yolcu taşımacılığına yönelik teşvikler bakımından ise yurt içinde gemi inşa ettirmek ya da yurt içinden yeni bir gemi satın almak yoluyla gerçekleştirilecek olan deniz yolu ile yük veya yolcu taşımacılığına yönelik yatırımların da öncelikli alanlarda yapılacak yatırımlar kapsamında değerlendirildiğini sözlerine ekledi.

 


+ Benzer Haberler
» Rusya’dan turistlere yeni ambargo
» Sarıeroğlu: SUT Fiyatlarında Reform Gerçekleştireceğiz
» Türk firmalar Expo Turkey by Qatar’da büyük ilgi gördü
» Havayolu yatırımlarına destek
» Çin-Avrupa Birliği turizm yılı açıldı
» Geleceğin ustaları karne heyecanı yaşadı
» Hotpoint’le ızgaralar 3 kat daha az yağlı
» EİB Moda Tasarım Yarışması’nda finalistler belli oldu
» EY Türkiye, İzmir Ofisi ile büyümeye devam ediyor
» MS hastaları, Fisioterapia’da sağlığına kavuşuyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2018
  Ticaret 20.01.2018
  Ticaret 19.01.2018
  Ticaret 18.01.2018
  Ticaret 17.01.2018
  Ticaret 16.01.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni