• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Denizde güven kılavuzluğun değişmeyen ruhuna emanet

16 Mart 2020 Pazartesi 06:00
12
14
16
18

Aktürk; “Dünyanın yazılı, sözlü ve etik kurallarla en iyi şekilde düzenlenmiş mesleklerinden biri olan denizcilikte geçmişten günümüze yapılan taşımanın veya verilen hizmetlerin belirli bir standartta ve rehberlere uygun olması konusunda her zaman çok hassas davranıldı.”

     İnsanlığın ticaret yapması ve deniz taşımacılığının başlaması ile birlikte, can ve mal kaybına sebep olabilecek türlü doğal tehlike ve engeller içeren suyollarında, bu tehlikelere karşı emniyet içinde yol alabilme gereksinimi kılavuzluk mesleğini ortaya çıkardı. Tespit edilebilen en eski yazılı yasa metini olan Hammurabi Kanunları’nda da kılavuz kaptanlara değinilmiş olması, kılavuzluğun dünyanın en eski mesleklerinden birisi olduğunu ortaya çıkarıyor.
      İzmit Körfezi Kılavuz Kaptanı, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Genel Sekreteri Gürhan Aktürk, kılavuzluk hizmetini ve mesleğin ülkemizdeki genel çerçevesini aktarırken kılavuz kaptanın deniz ticaretindeki önemini anlattı.

“Dünyanın en eski mesleklerinden”
     Tarihte kılavuzluğun izini, insanlığın ticaret yapacak düzeye ulaşmasından itibaren sürmek mümkün. Deniz taşımacılığının başlaması ile birlikte can ve mal kaybına sebep olabilecek türlü doğal tehlike ve engeller içeren suyollarında, bu tehlikelere karşı emniyet içinde yol alabilme gereksinimi nerede ise dünyanın en eski mesleklerinden birisi olan kılavuzluğun bir uzmanlık dalı olarak ortaya çıkmasına neden oldu.


Modern kılavuzluğun temelleri XV. yüzyılda atıldı
     Ön Asya’da Kalde’nin Ur liman kentinde kılavuz kaptanlar görev yapmaktaydı. Tespit edilebilen en eski yazılı yasa metni, M.Ö. 1700 yıllarından bugüne ulaşmış olan, Babilere ait Hammurabi Kanunları’nda dünyanın en eski mesleklerinden kılavuzluğa değinilmiştir. Hammurabi Kanunları’nda kaptanın ücretinin bir gümüş sikke, kılavuz kaptanınkinin ise iki gümüş sikke olacağı ifadesi yer almaktadır. Modern kılavuzluğun temellerinin ise Avrupa’da XV. yüzyılda atıldığı söylenebilir. 1514 yılında bir meslek loncası olarak İngiltere’de kurulan Trinity House ile ilk defa kılavuz kaptanların örgütlenmesi ve kılavuzluğun resmi bir hüviyet kazanması sağlanmıştır. Lonca, 19. Yüzyıla kadar Hull Limanının yönetimi ve Humber Nehri’ndeki fener ve şamandıraların işletilmesi ve kılavuzluk sorumluluklarını yürütmüştür.


Kılavuz; güvenilirliğin vücut bulmuş hali
     Denizcilik tarihi boyunca, kılavuzluk da birçok yönden gelişmiş, verilen hizmetlerin düzenlemesi için var olan geleneklere ve uygulamalara ek birçok kural ve düzenleme getirilmiş ancak kılavuzluğun ruhu asla değişmemiştir. Yerel, güvenilir ve uzman bir meslektaş, gemilerin güvenli geçişi ve liman uğrağı için her zaman hazırda olacaktır. İngiliz edebiyatının önemli yazarlarından Joseph Conrad 1899 tarihli romanı “Heart of Darkness” (Karanlığın Yüreği) adlı romanında eşsiz bir kılavuz kaptan tanımlaması yapmıştır. Conrad romanında, Thames nehri üzerinde seyir eden bir teknede baş tarafta denizi gözleyen bir karakterden bahsederken “He resembled a pilot, which to a seaman thrustworthiness personified” – bir denizcide güvenilirliğin vücut bulmuş hali olan kılavuza benziyordu- demiştir.


Sürecek...
Bir Sonraki ► “Günümüz denizciliği, sürdürülebilirliği gerektiriyor”


+ Benzer Haberler
» Akciğer tomografisine yoğun talep
» “2023’te 3 milyon ton kargo taşımayı hedefliyoruz”
» Bal talebi propolisin gerisinde kaldı
» “Sarımsak sezonu bitiyor, stoklanamaz”
» “5G Haberleşme Sistemleri ile COVID-19 arasında ilişki yok”
» “Kurutulmuş domates tüketimi her yıl artıyor”
» Nihat Özdemir: Her sektörde ilk üçte yer almayı hedefliyoruz
» “Dondurulmuş meyveler gelecekte önem arz edecek”
» Kalkınma ajanslarının radarında ‘güdümlü projeler’ var
» “Vatandaşlar stok yapmazsa fiyatlar yükselmez”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.04.2020
  Ticaret 07.04.2020
  Ticaret 06.04.2020
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
  Ticaret 01.04.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni