• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Deprem toplanma alanlarında kriter ne olmalı?

19 Ekim 2019 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

   ► AFAD, deprem toplanma alanlarını “Halkın güvenli bir şekilde toplanabileceği ve fiziksel tehlikesi bulunmayan alanlar” diye tanımlarken, gösterilen alanların kriterlerin dışında kalması kamuoyunda kafa karışıklığına neden oldu.

     CİMER üzerinden deprem toplanma ve geçici barınma alanlarıyla ilgili başvurumuzu değerlendiren AFAD, alanların özellikleriyle ilgili “Halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak güvenli bir şekilde toplanabileceği ve fiziksel tehlikesi bulunmayan alanlardır” bilgisini verdi.
     Türkiye’de olası depremin ardından insanların acil olarak sığınacağı alanlar olarak belirtilen afet toplanma alanlarının niteliği tartışma yarattı. Deprem toplanma alanı olarak AFAD tarafından park, yeşil alan ve okul bahçeleri gösterilirken uzmanlar alanların yüz ölçüm, adet, altyapı, ulaşım konularında eksikliklerine dikkat çekti. Yüksek katlı binaların yanında yer alan alanlar imara açıldığı, acil durumlarda kullanılacak donanımda konteynırlar bulunmadığı gerekçeleriyle eleştiriliyor.

AFAD: “Fiziksel tehlikesi bulunmayan alanlardır”
     Konuyla ilgili Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına deprem toplanma alanları hakkında CİMER üzerinden yanıtlanması talebiyle soru yönelttik. AFAD, yaşadığımız mahalleye en yakın deprem toplanma alanlarının büyüklük, altyapı ve afet anında ihtiyaçların karşılanması bakımından yeterli olup olmadığına yönelik sorularımıza şu yanıtı verdi:
     “Afet ve acil durum toplanma alanları; afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak güvenli bir şekilde toplanabileceği ve fiziksel tehlikesi bulunmayan alanlardır.

     Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında İlimizde afet ve acil durum sonrası kullanılacak toplanma alanlarının tespiti ve mahallinde kontrolüne yönelik çalışmalar Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları Komisyonu tarafından yapılmış olup, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının belirlediği kriterler doğrultusunda toplanma alanları tespit edilmiştir.”
     İstanbul 5,8 büyüklüğündeki depreminin ardından açıklama yapan AFAD, acil durum toplanma alanı kriterlerini bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması, elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması olarak belirtmişti.

İncir, “İhtiyaçlar için konteynır da bulunmalı” demişti
     Deprem toplanma alanlarını konu alan “On katlı binanın yanı deprem toplanma alanı değildir” başlıklı haberimizde İnşaat Mühendisleri Odası Afet Komisyonu üyesi Abdullah İncir ise “Deprem toplanma alanı park, okul bahçesi olabilir ama metrekare açısından yeterli alan olmak kaydıyla. Bir de riskli binaların uzağında olmak zorunda buralar. On katlı binanın dibine toplanma alanı dersen güvenli bir yer olmaz. Deprem toplanma alanlarının içinde mutlaka bir konteynırın da yer alması gerekiyor. Ne için? Evden çıktın. Kazazedesin. Belki yaralandın. Belki sakatlık veya bir kırık durumu var. İlk müdahale orada yapılacak. Üşüyorsun gece. Bir battaniye olması lazım. Sıcak bir çorbanın yapılabileceği araç gereç olması lazım. Bu gibi kriterleri taşımalı deprem toplanma alanları” diye konuşmuştu.


+ Benzer Haberler
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni