• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

DEÜ, karbon ayakizini azaltıyor

05 Haziran 2021 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

DEÜ, karbon ayakizini azaltıyor

           HABER MERKEZİ      
     Karbon ayak izini azaltarak gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için çalışan Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir’in dört bir yanında bulunan 12 yerleşkesi için Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandı. Diğer yerleşkeler için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurularının devam ettiğini söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Bir yandan üniversite olarak tüm yerleşkelerimizde sıfır atık uygulamaları yapıyor bir yandan da akademik ve idari personelimiz ile Sıfır Atık Projesi hakkında bilgi vermek amacıyla eğitimler veriyoruz” dedi.

     Dokuz Eylül Üniversitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 yılında yayınladığı Sıfır Atık Yönetmeliğinden bir yıl önce, 2018 yılında uygulamaya aldığı atık yönetim politikasıyla, karbon ayak izini azaltıyor. Bu kapsamda akademik ve idari personelin yanı sıra öğrencilere yönelik eğitimler gerçekleştirilirken, tüm yerleşkeleri kapsayacak şekilde atık yönetimi uygulamaları titizlikle sürdürülüyor. Yerleşkelerin tamamında geri dönüştürülebilen atıklar kumbara sistemi ile ayrıştırılırken, tehlikeli atıklar da uygun şekilde bertaraf ediliyor. Toplanan atıklar ve verilen eğitimler Entegre Çevre Bilgi Sistemine işlenerek kayıt altına alınıyor. Uygulamalar kapsamında İl Çevre Müdürlüğüne yapılan başvurular sonucunda Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü ile Tınaztepe Yerleşkesi, Sağlık Yerleşkesi, İlahiyat Fakültesi, Buca Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, Necat Hepkon Spor Bilimleri Fakültesi, Bergama MYO, Torbalı MYO, Veteriner Fakültesi ve Efes MYO yerleşkeleri Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandılar. Devak Otel, DEÜ Yurt, Sabancı Kültür Sarayı için de başvuru süreci devam ediyor.

DAHA TEMİZ DÜNYA İÇİN
     Dokuz Eylül Üniversitesi’nin atık yönetimi konusuna titizle eğildiğini anlatan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Geleceğin bilim insanlarını yetiştiren bir kurumu olarak bu konu bizim için hayati öneme sahip. Gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz, gelecekte yaşayacakları güzel bir dünya bırakmak da boynumuzun borcu. Ama sadece temiz bir çevre, sağlıklı bir dünya bırakmak yeterli değil. Onların da bunu sonraki nesillere aynı şekilde iletmelerini sağlamak gerek. Dolayısıyla bir yandan üniversite olarak tüm yerleşkelerimizde sıfır atık uygulamaları yapıyor bir yandan da akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimize Sıfır Atık Projesi hakkında bilgi vermek amacıyla eğitimler veriyoruz. Pandemi öncesinde yüz yüze eğitim devam ederken uygulamalar kapsamında kreş öğrencilerimizle sıfır atık projeleri yaptık. Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerimiz Sabancı Kültür Sarayı’nda bilgilendirici etkinlikler düzenlediler. Mühendislik Fakültesi mensuplarımızın yemekhaneden çıkan 1 ton sebze ve meyve atığından ürettikleri 200 kg kompost Tınaztepe Yerleşkesindeki ağaçların diplerinde gübre olarak kullanıldı” dedi.

ATIKLARI GERİ KAZANIYORLAR
     Geri dönüştürülebilir atıkları kaynağında ayırdıkların ifade eden Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Kâğıt, cam, metal ve plastik gibi geri dönüştürülebilir atıklar ile tehlikeli atıkları kaynağında ayırıp standartlara uygun olarak yetkili firmalara teslim ederek Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlamış olduğu Entegre Çevre Bilgi Sistemi ve Motat Sisteminde kayıt altına aldık. Tüm bu çalışmaların ardından şartları yerine getiren Rektörlük binamızın da arasında olduğu 12 yerleşkemiz Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandılar. Diğer yerleşkelerimiz için de başvuru sürecimizi sürdürüyoruz. Karbon ayak izimizi azaltmak gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için yaptığımız tüm bu çalışmalarımızın sonuçlarını sifiratik.deu.edu.tr/sayaç adresimizden de yayınlıyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Efesli Bebelere bez ve mama desteği
» Maden çalışanları için İSG eğitiminin ilki İzmir’de gerçekleşti
» Tekstil Mühendisliğini tercih eden iki kere kazanıyor
» Coca-Cola’nın tanıtım desteği devam ediyor
» Pandemide dijital dönüşümü sağlayan şirketler ayakta kaldı
» Migros’tan sürdürülebilirlik algısı araştırması
» Nural: Finansal piyasalarda panik kaybettirir
» Çiğ süt kalitesini geliştirmek için AB ile işbirliği
» İzmir’in altyapı yatırımlarına uluslararası kaynak
» Afrika’nın doğu kapısı yapı malzemeleri sektörüne açıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni