• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

DEÜ Tanı Merkezinde Covıd-19 tanı testlerine başlandı

10 Nisan 2020 Cuma 11:00
12
14
16
18

DEÜ Tanı Merkezinde Covıd-19 tanı testlerine başlandı

           HABER MERKEZİ     
     Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de yapılan COVID-19 test sayısını artırmak amacıyla başlattığı çalışmalar kapsamında; Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Bioİzmir Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde kurulan Tanı Merkezi Laboratuvarı, ilk testlerine başladı. İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden gelen numunelerin gerçek zamanlı PCR teknolojisi kullanılarak analiz edildiğini kaydeden DEÜ Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Merkezimizde ilk gün 500 numunenin analizi yapıldı. Bu sayıyı kısa zamanda 5 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu zorlu süreçte de üniversite olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi.

     Küresel COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında; Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de yapılan test sayısını artırmak amacıyla başlattığı çalışmalar doğrultusunda bir süre önce Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Bioİzmir Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan Tanı Merkezi Laboratuvarı, ilk testlerine başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile hizmet vermeye başlayan DEÜ COVID-19 Tanı Merkezi’nde, ilk gün ise 500 numunenin analizi gerçekleştirildi.
     Yürütülen çalışmalar hakkında bir açıklama yapan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden gelen numunelerin gerçek zamanlı PCR teknolojisi kullanılarak analiz edildiğini belirterek, “Mevcut riskleri göz önüne aldığımızda; virüse ilişkin tespitlerin de doğru şekilde yapılması gerekiyor. Buradan hareketle ülkemizin diğer kentlerinde olduğu gibi; üniversitemiz bünyesinde kurulan tanı merkezinde de testler yapılmaya başlandı. İlk gün 500 numune incelendi. Bu sayıyı kısa sürede 5 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece salgınla etkin şekilde mücadele edilmesinde tanı merkezimizin önemli rol üstleneceğine inanıyoruz” diye konuştu.

7/24 ESASIYLA ÇALIŞACAK
     Merkezin, üniversitenin İzmir Balçova’daki Sağlık Yerleşkesinde hizmet vereceğini kaydeden Rektör Hotar, “İnsan hayatını doğrudan tehdit eden Corona Virüs ile mücadelede aralıksız ve hızlı şekilde çalışmamız; analizleri büyük bir hassasiyetle yapmamız gerekiyor. Bu noktada tanım merkezinde; viroloji, mikrobiyoloji, biyokimya, biyoloji, moleküler biyoloji, genetik ve tıbbi biyoloji alanlarında uzman 6 öğretim üyemizin denetiminde, TUSEB tarafından 3 aylık süre ile işe alınan 20 laboratuvar çalışanı ve yine üniversitemiz tarafından sağlanan 8 destek elemanımızın yer aldığı 34 kişilik ekip, 7/24 esasıyla çalışmalarını yürütecek. Gerçek zamanlı PCR teknolojisi kullanılan merkezimiz ilk etapta Ege Bölgesi’ne hizmet verecek ancak ihtiyaç olması durumunda diğer bölgelere de destek olacak” dedi.

KAMUSAL SORUMLULUĞUMUZ VAR
     Türkiye’nin ulusal sağlık politikalarına uygun çalışmalar yürüttüklerini de hatırlatan Rektör Hotar, “Küresel COVID-19 salgınıyla ilgili hem ülkemizdeki hem de dünyadaki gelişmeleri, yakından takip ediyoruz. Üniversite olarak gerekli tedbirlerimizi zaten almıştık. Kamusal sorumluluklarımız çerçevesinde bütün faaliyetlerimizi titizlikle yürütüyoruz. Bu tanı merkezinde de aynı hassasiyetle çalışmaya devam edeceğiz. Aziz milletimize ve devletimize olan görevlerimizi, burada da yerine getireceğiz. Moralimiz yüksek ve bu günleri atlatacağımıza olan inancımız da tam. Kararlıyız, birlikte bu zorluğun üstesinden geleceğiz. Bu vesileyle vatandaşlarımıza dikkatli olmalarını, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını ve hijyen kurallarına uymalarını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz” ifadesinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a 30 bini geçti
» Merkez Bankası, politika faizini 10,25’e yükseltti
» Eylül’de Reel Kesim Güven Endeksi’nde 0,9 puan azalış
» Vergi ve sigorta borçlarının yeniden yapılandırma geliyor
» Plajda heyecan yeniden başladı
» Türkiye’nin kadın ihracatçıları ilk sanal ticaret heyeti başladı
» Batur’dan gazilere vefa ziyareti
» Annelere doğum yardımı sürüyor
» Turkcell Wi-Fi 6 ile evlerde yeni internet dönemini başlattı
» Ek ithalat vergileri yıl sonuna uzatıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
  Ticaret 19.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni