• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

DEÜ’de hedef; ilk 10 üniversite arasında olmak

29 Ekim 2020 Perşembe 13:00
12
14
16
18

DEÜ’de hedef; ilk 10 üniversite arasında olmak

           SEDA GÖK     
     Dokuz Eylül Üniversitesi’nin(DEÜ) ilk kadın Rektörü olarak; 2018 yılında görevine başlayan ve aradan geçen iki yıllık süreçte üniversitenin birçok alanda yatırım yaptığını ve mesafe kat ettiğini kaydeden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Akademik Performans Sıralaması(URAP)’da son iki yılda 19. sıradan 17. sıraya yükseldiklerini belirterek, hedeflerinin ilk 10 üniversite arasında olmak olduğunu söyledi. Hotar, “Amacımız en kısa süre zarfında bu hedefe ulaşmak” dedi.
     Alsancak’taki Rektörlük Binası’nda basın yayın kurumlarının temsilcileri ile bir araya gelen Rektör Hotar, önceliklerinin Türkiye’nin ve üniversitenin geleceği olduğunu hatırlatarak, kurumda yaşanan dönüşümü, yatırımları ve hizmetleri hazırladığı bir raporla paylaştı.

     Yükseköğretim kurumlarının akademik performanslarını gösteren URAP Raporu’nun 2020 yılı verilerinin açıklandığını hatırlatan Rektör Prof. Dr. Hotar, “O listede, üniversitemiz geçtiğimiz yıl 19. sırada yer almıştı. Ancak yaptığımız çalışmalar sayesinde şu anda 17. sıraya yükseldik. Hedefimiz ise kısa sürede bu listede ilk 10 içinde yer alabilmek” dedi. Küresel salgının hayatın her alanında olduğu gibi eğitimde de köklü değişiklikleri gerekli kıldığını belirten Rektör Hotar, “Salgınla birlikte Türkiye de kendini uzaktan eğitimin içinde buldu. Ancak mevcut altyapımız sayesinde bu sürece hızlı şekilde adapte olduk. Kısa sürede altyapımızı güçlendirdik ve bu yıl yenilenen uzaktan öğrenme sistemimizi, hayata geçirdik. Hocalarımız bu sisteme hızlıca adapte oldular. Bizim dışımızdaki altyapı sıkıntısı ya da kullanıcı kaynaklı hatalar dışında, sistemimiz sorunsuz şekilde işledi. Bu dönemde yüz yüze eğitime geçmeyi planladık ancak vaka sayılarında düşme olmadığı için bunu gerçekleştiremedik. Sağlık Bakanlığı ve YÖK’ün kararları doğrultusunda bahar döneminde yüz yüze eğitime başlamayı arzuluyoruz” dedi.

     Yol haritası belirleyerek, toplumsal ihtiyaçlara yönelik birimler oluşturduklarını vurgulayan ve örneklerle bunu açıklayan Rektör Hotar, “Ben, hem akademik hem de siyaset hayatımda, mesleki hastalıklar konusunda çalışma şansı buldum. Bu noktada Aliağa Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nin kurulması ve hayata geçirilmesi için yoğun çaba sarf ettim. Ülkemizde bu alanda üç hastane daha bulunuyordu ancak bunların hiçbiri meslek hastanesi olarak kurulmadı. Bu hastaneler zamanla afiliye oldular. Dolayısıyla burası, meslek hastalıkları hastanesi olarak üniversitemize bağlı hayata geçirilen ülkemizdeki ilk meslek hastanesi olacak. Burayı da bir buçuk yıl içinde hizmete almayı hedefliyoruz” dedi.

“FAKÜLTELER KURDUK”
     İki yıllık dönemde farklı bilim dallarında fakülte düzeyinde birimlerin açıldığını aktaran Rektör Hotar, “Yönetim olarak, fakültelerimizi kurarken ön çalışmalarımızı detaylı şeklide hazırlıyor; bir plan dahilinde yol alıyoruz. Örneğin geçtiğimiz yıl resmi kuruluşu gerçekleşen Diş Hekimliği Fakültemizi, Tıp Fakültemize yakın olacak şekilde Balçova’daki sağlık yerleşkemiz içinde açacağız. Yine Kiraz’daki Veteriner Fakültemizi açarken İzmir’e uzak bir ilçe olduğuna ilişkin çekinceler mevcuttu. Ancak ortaya çıkan tabloda, öğrencilerimizin fakülteye olan ilgisi; Kiraz’daki hemşerilerimizin ve yerel yönetimin desteği yer seçimi noktasında ne kadar doğru bir hamle yaptığımızı gösterdi” diye konuştu.

“LABORATUVAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
     Geçtiğimiz yıl hayvancılıkta önemli bir merkez olan Hollanda’da bulunan Wageningen Üniversitesi işbirliği noktasında görüşmelerde bulunduklarını hatırlatan Rektör Hotar, “Hollanda’da yaptığımız görüşmelerde Kiraz’da ortak laboratuvar kurma konusunda fikir birliğine vardık. Salgın nedeniyle süreç biraz yavaşlasa da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanlığımızın desteği ile Veteriner Fakültemiz bünyesinde metan gazı ölçüm laboratuvarı kurmak için hazırlık yapıyoruz” ifadesinde bulundu.

TAŞINMA KARARINI DEĞERLENDİRDİ
     Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi’nin, Tınaztepe Yerleşkesine taşınmasının gereklilik olduğunu ifade eden Rektör Hotar, “Bu kararı biz değil; fakülte yönetimi aldı. Üst Yönetim olarak biz de onlara gerekli imkanları sunduk. Biz, göreve geldikten sonra üniversitemizin bütün akademik birimlerinde bir araştırma yapmıştık. Bu çalışmada, Foça Turizm Fakültemize gelen öğrencilerin bir süre sonra kayıt sildirerek farklı okullara geçiş yaptığını tespit ettik. Çünkü buradaki öğrenciler, barınma ve ulaşım sorunu yaşıyorlardı. Bu kararla hocalarımızın, mesai arkadaşlarımızın ve öğrencilerimizin taşınma talebine de yanıt vermiş olduk. Fakültemizi, Tınaztepe Yerleşkemizdeki güzel bir binaya taşıyoruz. Elbette bunu yaparken de değerli bağışçımıza konuyla ilgili bilgi verdik. Benzer şekilde Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulumuzu da aynı binaya taşıyacağız. Böylece Buca’da bütünleşik bir yapı içinde bir turizm eğitimi merkezi oluşturacağız” dedi.

SPOR BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GELİYOR
     Seferihisar’da Spor Bilimleri Enstitüsünü kurmayı hedeflediklerini açıklayan Rektör Hotar, “Spor Bilimleri Fakültemizi kısa süre önce Seferihisar’a taşımıştık. Buradaki bağışçımızın destekleriyle de bir spor kompleksi inşaatı yapıyoruz. Dolayısıyla burada spor bilimleri alanında önemli bir üs kurmuş olacağız. Yine; Güzel Sanatlar Fakültemiz ve Devlet Konservatuvarımızı da bir süre önce Tınaztepe Yerleşkemize taşımak durumunda kalmıştık. Bizim dönemimizden önce bir hocamızın başvurusu üzerine yapılan bina dayanıklılık testinde, depreme dayanıksız raporu verildi. Bu nedenle taşınma ve binanın yenilenmesi kaçınılmaz olmuştu. Şimdi Mimarlık Fakültemizdeki hocalarımızın çalışmaları sonucunda hazırlanan proje ile inşa edeceğimiz binalarda, İzmir’e önemli bir sanat merkezi kazandıracağız” ifadesinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» İnşaat makineleri sektörü krizi fuar ile fırsata çevirecek
» Dünyayı hava kargo ile keşfedeceğiz
» Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı
» Ege Mahallesi’nde dönüşüm başladı
» “820 milyon insan yetersiz besleniyor”
» Fındık ihracatında düşüş devam ediyor
» Uğurtaş’tan çağrı: Susuzluk gelmeden biz bir araya gelelim
» “15 bin acil konuta ihtiyaç var”
» Gürer: İktidar asgari ücret belirlenirken işveren gibi davranmasın
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden kuraklığa karşı yeni yol haritası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2020
  Ticaret 03.12.2020
  Ticaret 02.12.2020
  Ticaret 01.12.2020
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni