• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Dev şirketten Türkiye’ye yatırım kararı

29 Kasım 2017 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

Dev şirketten Türkiye’ye yatırım kararı

   ► İzmir’in köklü sanayi kuruluşlarından Altınyağ Kombinaları A.Ş, Avrupa’nın en büyük yağlı tohum kırımı ve tarımsal emtia ticaret şirketi Sodrugestvo Group S.A ile 34 milyon dolarlık varlık satışı için niyet mektubu imzaladı.

           HABER MERKEZİ     
     İzmir’in köklü sanayi kuruluşlarından  Altınyağ Kombinaları A.Ş, Avrupa’nın en büyük yağlı tohum kırımı ve tarımsal emtia ticaret şirketi Sodrugestvo Group S.A ile 34 milyon dolarlık varlık satışı için niyet mektubu imzaladı. Lüksemburg’da gerçekleştirilen imza törenine Altınyağ Kombinaları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmed Nureddin Çevik, Sodrugestvo LLC Yönetim Kurulu Başkanı  Alexandre Luchenko ile her iki şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.

     Altınyağ’dan Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “20.11.2017 tarihinde alınan Yönetim Kurulu kararına istinaden yapılan görüşmeler neticesinde Lüksemburg merkezli Sodrugestvo Group S.A ile, Şirketimiz Altınyağ’a ait Gayrimenkul ve Makina Parkının tamamı ile, İştirakimiz Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları San. ve Tic. A.Ş.’ye ait Gayrimenkul ve Makina Parkının tamamı KDV hariç 34.000.000  ABD Dolarına satışı yapılmak üzere niyet mektubu imzalanmıştır” denildi.
     Niyet mektubuna göre, önümüzdeki 3 aylık süreçte teknik, hukuksal, vergisel, çevre, finansal, legal konularda inceleme yapılacak. Yapılacak incelemelerin olumlu sonuçlanmasından sonraki 3 aylık dönemde de devir işlemleri için yapılacak resmi prosedür ile süreç tamamlanacak.

20 milyon dolar yatırım
     Artı Yatırım Holding  Altınyağ’ı 2012 yılında satın almış, stratejik bir kararla farklı sektörlerin kullanacağı sanayi yağları  ile küspe üretimine yoğunlaşmaya karar verilmişti.. Bu karar doğrultusunda 4 yılda 20 milyon dolar yatırım yapılarak fabrika tamamen yenilenmiş ve yapılan yenilemelere ek olarak 400 ton/gün kapasiteli yeni bir yağlı tohum işleme/ham yağ ve küspe üretim tesisi oluşturulmuştu.

     Altınyağ Sodrugestvo Group S.A’ nın Türkiye iştiraki ile 2015 yılında 4 milyon  dolarlık, 2017 yılı Haziran ayında da 2 yıl süreli  16 milyon ABD doları tutarında (1 milyon ABD Doları artı opsiyonlu) Yağlı Tohum Fason İşleme Sözleşmesi imzalamıştı. Her iki şirket 2 yılı aşkın bir süredir yaptıkları “iş ortaklığı” çerçevesinde biribirini tanıyor.
     Altınyağ 20 Kasım 2017’de  KAP’a gönderdiği açıklamada, Altınyağ’ın uluslararası tarımsal emtia şirketleri ile şirket satışı, duran varlık satışı ve stratejik ortaklık kurulması konularında görüşmelere başlamasına karar verildiğini duyurmuş ve  söz konusu satış, duran varlık satışı ve stratejik ortaklık görüşmeleri sürecinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Dikkaya’nın görevlendirildiği belirtilmişti.  

Büyümeyi hedefliyoruz
     Etiler  Marmaris markasının da sahibi olan  Altınyağ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmed Nureddin Çevik, yaptıkları yatırımla İzmir ve Türk ekonomisine Altınyağ gibi istihdam yaratan bir değeri kazandırdıklarını belirterek, “Altınyağ varlıklarının satışından elde ettiğimiz gelir ile önümüzdeki dönemde gıda ve gayri menkul alanında yatırımlar yapmayı, var olan yatırımlarımızı güçlendirmeyi ve büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Ege ekonomisi Türkiye’nin lokomotifi olacak”
» İzmir ulaşımında grev sesleri
» Ömer Yahşi, “İzmirli öğrencilere inanıyoruz”
» İzmir Kalkınma Ajansı’ndan alternatif turizme destek
» “Gayrimenkulde İzmir’e olan talep artıyor”
» En çok çiçek Hollanda’ya satıldı
» “Turizm sektörü nitelikli turiste yönelmeli”
» Yücesoy, ‘Santrall’ premium projeler arasında yerini aldı
» Akciğer kanserinin maliyeti 8,8 milyar TL
» Yüksek topuk ve babet ayak sağlığını tehdit ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni