• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dijital dünyanın mimarı kadınlar olacak

11 Mart 2019 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

Dijital dünyanın mimarı kadınlar olacak

   ► TBD Genel Başkanı Aktepe: Her 100 girişimciden yalnızca 7,5’i kadın.

           SEDA GÖK / ANKARA    
     Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak ‘Dijital Dünya Kadınları Semineri’ düzenlendi. ‘Dijital dünyanın mimarı kadınlar olacak’ sloganı ile organize edilen seminerin açılışında konuşan TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Şu bir gerçek ki kadın zirveyi hedeflerse onu kimse durduramaz. Bizler dijital dünyanın bundan sonraki yükselmesinde eninde sonunda kadın akıl gücünün çok çok etkili olacağına inanıyoruz” dedi.
     ‘Dijital Dünya Kadınları Semineri’, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Girişimci İş Kadınları Derneği (ANGİKAD), Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği (HÜMED), Gaziosmanpaşa Soroptimist Kulübü, GLOBALNET İnternet Teknolojileri içerik destekleri ve T-SOFT E-Ticaret Firması desteği TSE Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Rahmi Aktepe: “Her 100 girişimciden yalnızca 7,5’i kadın…”
     Ülke bazında kadınların istihdamındaki rakamlara değinen TBD Genel Başkanı Aktepe, şunları söyledi:
     “Ülkemiz özelinde rakamlara bakacak olursak, ülkemizde istihdam edilen kadınların yarıdan çoğu (% 56,6) ücretli veya yevmiyeli olarak çalışmaktadır. OECD’nin raporuna göre Türkiye’deki 15-29 yaş arası kadınların yüzde 52’si ne okuyor ne de çalışıyor. TÜİK verilerine göre ise, 15+ iş gücüne dâhil olmayan kadınların % 58,7’si ev kadını, % 11,4’ü de öğrencilerden oluşmaktadır. Bu alanda OECD ülkeleri içinde Türkiye birinci oldu. Dünya kadın istihdam oranı % 49,1, OECD ülkeleri % 62,3 iken Türkiye’de % 33’ün biraz üstünde. Türkiye’de her 100 girişimciden yalnızca 7,5’i kadın.

     Aslında Türkiye’deki çalışma hayatında ‘kadının hiç yeri yok’ diyemeyiz ama hak ettiği yeri alamıyor. Kadınlarımızın, hak ettiği yeri almasının önündeki en önemli engeli eğitimsizlik olarak görüyoruz. Kadınların istihdam katılımını engelleyen ve sosyal dışlanmaya sebep olan genel eğitim ile mesleki eğitimin yetersizliğidir.
Kadınların ekonomiye daha nitelikli görevlerle daha fazla katkı sağlaması ülkemizin geleceği için hayati önem taşıyor. Biz de dernek olarak çalışmalarımız ve kadın istihdamının artması şart.
     2023 hedeflerinin tutturulabilmesi için kadın istihdamının artması gerektiğini belirten Aktepe, “ İçinde bulunduğumuz Endüstri 4.0 dönemi ise bu konuda bir sıçrama yaratmak için çok uygun bir fırsatlar dönemi. Biz de TBD olarak neler yapabileceğimiz üzerinde çalışıyor ve çözümler arıyoruz. İş hayatındaki kadın erkek eşitsizliği problemi bir an önce çözüme kavuşturulmaz ise, ancak 217 yıl sonra bu eşitlik sağlanabilecek. Kadınlarımızın azmi ve çalışkanlığına inanıyoruz. Üzerimize düşen sorumlulukları yerine getiriyoruz” diye konuştu.

Dijital dönüşüm için kadın vurgusu yapıldı
     Seminerde, dijital dönüşüme kadınların katılması ve kadınların dijital dönüşümde farkındalığının arttırılmasına ilişkin konular da masaya yatırıldı. TBD Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Can ise şu mesajları verdi:
     “Herkesin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Hızla gelişen ve değişen bir dünya ile karşı karşıyayız. Teknolojiye ayak uydurmamız şart. Dijital dönüşüm dediğimiz şey, aslında hayatımıza kolaylık sağlayan bir unsur ve yeteneklerimizi kazanca dönüştürmenin bir yoludur. TBD olarak, kadınların bilişimle tanışması ve sektörün içine girebilmeleri için değerli çalışmalar yapıyoruz. Hedefimizde daha fazla kadına ulaşmak var. Bizim, hep birlikte olursak başaramayacağımız hiçbir şey yok.”

Girişimci kadınlar destekleniyor
     Girişimci İş Kadınları Derneği (ANGİKAD) Başkan Yardımcısı Züleyha Özcan ise konuşmasında, dernek olarak odaklarında kadın olduğunun ve girişimci kadınları desteklemek ve fırsat eşitliği yaratmak için çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

 


+ Benzer Haberler
» Eximbank’ta hedef 48.4 milyar $
» EPDK katkılı akaryakıt ile ilgili düzenlemeye gitti
» Kısa vadeli dış borç, Mayıs’ta 120,4 milyar dolar
» İhracatçılara teminat mektubu kolaylığı
» Torba yasa meclisten geçti
» Başkan Sengel kadınlar için harekete geçti
» Karşıyaka’da ‘dayanışma’ ziyaretleri
» Bergama’dan Ankara’ya çam fıstığı seferberliği
» Radikal’den dereceye giren öğrencilere eğitim bursu
» “İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni