• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dijitalleşme kalkınmanın lokomotifi olacak

26 Ocak 2021 Salı 17:00
12
14
16
18

Dijitalleşme kalkınmanın lokomotifi olacak

   ► Pekcan: Dijital ekonomiye adaptasyon Türkiye gibi somut hedeflere sahip gelişen ve yükselen ekonomiler için bir zaruret

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen ‘Dijitalleşme Sanal Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. 26-27 Ocak 2021 tarihlerinde internet ortamında gerçekleşecek fuarın açılış konuşmasını yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dijital ekonomiye adaptasyonun Türkiye gibi somut hedeflere sahip gelişen ve yükselen ekonomiler için bir zaruret olduğunu ifade etti. Dijitalleşmenin büyüme ve kalkınma hedeflerine ulaştırma noktasında istifade edilmesi gereken enstrümanların başında geldiğini belirten Pekcan, “Ülke olarak dijitalleşme alanında ülke olarak önemli mesafeler kaydettik. Hemen her sektörümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerine adaptasyon sağladık” dedi.

“Dijitalleşmede ülke olarak önemli mesafeler kaydettik”
     Ticaret Bakanlığı olarak e-ticaretin ülkemizde kurumsal ve sağlam bir altyapıda gelişmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Pekcan, “E-ticaret bilgi sistemimiz ETBİS’in etkinliğini artırıyoruz. ETBİS’e kayıtlı site sayısı 23 bin 487, TOBB ile birlikte yürüttüğümüz e ticarette güven damgası uygulamamız devam etmekte olup bugüne kadar 22 e-ticaret sitemiz güven damgası aldı. Bu sayının artmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. E ticaret altyapımızla ilgili piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerimizin e-ticarette de başlatılacağının altını çizmek isterim. Yeni çıkarılan ürün güvenliği kanunumuza e-ticaretin dahil edilmesini temin ettik. E ticaret hacmine ilişkin verileri ilk kez geçen sene açıkladık. 2020 yılının ilk 6 ayında e ticaret hacminin bir önceki seneye göre yüzde 60 artışla görmüştük. 2020 yılının geneline ilişkin verileri de en kısa sürede açıklamayı planlıyoruz” diye konuştu.

“Yeni normal dijital dönüşümle, uluslararası arenadaki rekabette öne geçmek”
     Pandemiyle birlikte tüm dünyanın, çok hızlı bir dijital dönüşüm sürecine girdiğini ifade eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, geleneksel ticaretin değiştiğini, özellikle e-ticaretin hız kazandığını ve fuarların da dijital ortama kaydığını belirtti. TOBB’un 2020’de düzenlediği webinarlarda 115 bin üyeyle buluştuğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Dijital dönüşüm, Ar-Ge ve inovasyon konularını ele aldık. E-ticaret eğitimlerimle 10 bine yakın girişimcimizi e-ticaretle tanıştırdık, geliştirdiğimiz iş birlikleri ile e-ticaret destek paketleri sunduk. 70’den fazla ilde Türkiye Teknoloji Buluşmaları gerçekleştirdik, KOBİ’lerin dijital skorunu çıkararak kapasitelerini artırdık. Yine yakında başlatacağımız ‘Akıllı KOBİ projesi’ ile dijital dönüşüm hizmeti veren şirketlerimizi tek bir platformda, KOBİ’lerimizle buluşturacağız. Zira bundan sonra bizi bekleyen yeni normal; fiziksel etkinliklerle, sanal etkinlikleri uyum içerisinde yürütmek, yani hibrit bir yapıya sahip olmaktır. Dijital dönüşümle, uluslararası arenadaki rekabette öne geçmektir. Ürünü veya hizmeti, dünyanın her köşesinde tanıtmak, pazarlamak ve oralara ulaştırmaktır. Bu kapsamda üyelerimizin yeni normale adım atabilmesine yönelik etkinliklerimize 2021 yılı boyunca devam edeceğiz. İşte bu kapsamda bugün ‘Gelenekselden Yeni Normale Yolculuk’ sloganıyla açılışını yaptığımız sanal fuara, telekom, yazılım ve e-ticaret gibi teknoloji üreten ve ihraç eden sektörlerimizden toplam 100 firmamız katılıyor. Katılımcı firmalarımız, 2 gün sürecek fuarda, dijital dönüşüme yönelik geliştirdikleri uygulamaları, firmalarımıza ve girişimcilerimize birebir tanıtacak” dedi.

“Gümrük Birliği’nin güncellenmesi e-ticarete fayda sağlayacak”
     Dijitalleşme noktasında küresel bir vizyonla hareket etmek, dijital ürün ve hizmetlerin ticareti noktasında ön alıcı adımlar atılmak gerektiğine vurgu yapan Pekcan, “Ülkemize gelecek yatırımları ülkemiz firmalarının yurtdışına yapacakları yatırımları ve şirket alımlarını oldukça değerli buluyoruz. Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle derin ekonomik entegrasyonumuzu avantaja dönüştürmeliyiz. Türkiye’yle AB arasındaki Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin e-ticaret başta olmak üzere hizmetler sektörünün ve yatırımın da Gümrük Birliği’ne dahil edilmesinin büyük fayda sağlayacağını biliyoruz. Ticaret Bakanlığı olarak Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle ilgili girişimlerimizi ve temaslarımızı sürdürüyoruz. 2020 yılında 57 üst düzey görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmelerimizde ülke olarak Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunda adım atmaya hazır olduğumuzu ifade etmeye devam ettik. Buradan bir kez daha çağrı yapabiliriz; gelin Gümrük Birliği’ni güncelleyelim. AB’nin Türkiye’nin ve tüm AB üyesi ülkelerin ortak çıkarına olacak bu süreci bir an önce başlatalım. Firmalarımıza hizmetler sektörü ve karşılıklı yatırımlar noktasında yeni imkanlar yaratalım. Kuşkusuz salgının etkileriyle mücadele ettiğimiz böylesine kritik bir dönemde Türkiye’yle AB arasında gerçekleşecek yeni ekonomik açılımlar her iki tarafa da önemli kazanımlar sağlayacaktır. Gümrük Birliği’nin 25’inci yılını yaşadığımız 2021 itibariyle bu alanda somut sonuçlara ulaşmak istiyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Vak’a/test sayısı oranı yüzde 7’lerin üzerinde dolaşıyor
» Egeli firmalar sürdürülebilir inovasyon için yarışıyor
» Valilikten yüz yüze eğitim açıklaması
» Avrupa’nın en büyük 7. rüzgar ülkesiyiz
» Doların Türkiye’nin dış borcuna bir günlük maliyeti: 56,5 milyar TL
» Karşıyaka Sabahattin Ali’yi unutmadı
» İzmir 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü personel servisi hizmeti alacak
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden amatör spor kulüplerine ve antrenörlerine destek
» “Yüksek getiri iştahına kapılmamak ve yüksek riski göz ardı etmemek şart”
» MediaMarkt Türkiye 2021’de 100 milyon liralık yatırımla 500 kişiyi istihdam edecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni