• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Dış ticaret açığını Çin pazarı ile kapatabiliriz”

17 Nisan 2019 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

“Dış ticaret açığını Çin pazarı ile kapatabiliriz”

   ► Ege İhracatçı Birlikleri’nde ‘Hedef Pazar: Çin’ seminerinin ikincisi gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Ege İhracatçı Birlikleri’nde ‘Hedef Pazar: Çin’ seminerinin ikincisi gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye’nin ihracatı açısından büyük potansiyel taşıyan Çin pazarının sunduğu fırsatlar ile ilgili bilgi verildi. Toplantıya konuşmacı olarak Ticaret Bakanlığı Asya-Pasifik Daire Başkanı Hakan Akgün, Geçmiş dönem T.C Pekin Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Mustafa İlker Özdem, ICBC Bankası Genel Müdür Yardımcısı Halit Döver ve Bazaar Park firmasının sahibi LUO Ke katıldı. Çin’in Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 17’nci sırada olduğunu belirten EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Yaklaşık 18 milyar dolar dış ticaret açığı veriyoruz. Bu dış ticaret açığını kapatmak için Çin pazarına yoğunlaşmamız gerekiyor” dedi.

“Çin pazarına yoğunlaşmamız gerekiyor”
     Çin’in Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 17’nci sırada olduğunu dile getiren EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “2018 yılında 2,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik.  Aynı dönemde Ege İhracatçı Birlikleri üyelerinin Çin’e ihracatı ise; 295 milyon dolar oldu. Çin’den yaptığımız ithalatımız ise; 20,8 milyar dolar seviyesinde. Yaklaşık 18 milyar dolar dış ticaret açığı veriyoruz. Bu dış ticaret açığını kapatmak için Çin pazarına yoğunlaşmamız gerekiyor” diye konuştu.
     Ege İhracatçı Birlikleri’nin Çin pazarına yönelik yaptığı çalışmalar ve hakkında bilgi veren Eskinazi, “Mart ayı içerisinde Birliğimiz bünyesinde bir ‘Çin Timi’ kurduk. Birliklerimizce 3 yıldır yürütülen “Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore Pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projesi”ne 2019 yılında Çin’i eklemek istiyoruz. Bu amaçla, Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. Dünya’nın en büyük ve alım gücü son yıllarda sürekli artan Çin Pazarı ile ilgili Pazar araştırması yaptırılması bir diğer projemiz. Çin’de Türk Ticaret Merkezi gibi bir yapının içinde Ticaret Bakanlığı desteği ile ofis açmak düşüncemiz var. 2019 yılında Çin’e yönelik iki ya da üç adet ticaret ve alım heyeti organize etmek istiyoruz. Kasımdaki Çin İthalat Fuarına Egebirlik olarak info stant ile katılım sağlayacağız.  29 Nisan-7 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek EXPO Pekin 2019 Botanik fuarında ise başta kuru meyve, zeytinyağı ve odun dışı orman ürünleri olmak üzere bölgemiz ürünlerinin etkin bir şekilde tanıtımını yapmayı ve 6 ay sürecek fuarda ayrıca bir Ege Haftası organize etmeyi planlamaktayız” açıklamalarında bulundu.

“Çin’in e-ticaret platformlarında ürünlerimiz yer almalı”
     Ege Bölgesi’nde yetişen ürünlerin Çin’de daha fazla tanıtılması gerektiğini ifade eden Eskinazi, “Ege Bölgesi’nin verimli topraklarında yetişen zeytin, zeytinyağı, yaş meyve sebze, kuru meyve, su ürünleri ve hayvansal mamuller, hububat, bakliyat, baharat ve birçok lezzetin Çinli dostlarımızca çok beğenileceğine inanıyoruz. Bu ürünlerimizin Çin’de daha etkin olarak tanıtımının yapılması için Çin’de yoğun olarak kullanılan wechat, weibo gibi platformlarda sosyal medya hesapları oluşturup bunları güncel bir şekilde kullanmak istiyoruz. Aynı şekilde e-ticaret platformlarında da bölgemiz ürünlerinin yer alması için çalışacağız” diye belirtti.
Eskinazi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Egebirlik olarak 2019 yılı içerisinde bölgemizden Çin’e yapılan ihracatı artırmak için talep edecek Birliklerimiz ve firmalarımızın ortağı olacağı bir “Çin Pazarlama A.Ş.” kurmak istiyoruz. Bu şekilde Çin tarafı ile tek elden iletişime geçilmesi, pazarlama giderlerinin paylaşılarak, etkin kullanılması, toplu navlun kullanımı dolayısıyla maliyet avantajı yakalayacağımızı düşünüyoruz.”

“Çin aldığı için biz satmış görünüyoruz”
     Çin’in dünyanın bir numaralın ihracatçısı, iki numaralı ithalatçısı olduğunu dile getiren Ticaret Bakanlığı Asya Pasifik Daire Başkanı Hakan Akgün, “Gittikçe büyüyen günümüz modern tüketim kültürüne yakın ve hızla artarak tüketim yapan nüfusu barındıran gittikçe alım gücü olarak ciddi potansiyelde bir ülke. Ege sanayisinin çok ciddi Çin’in alım yapabileceği ve hedefinde olan ürünlere adres olan iş birliği yapabileceği alanlar olduğunu görüyoruz. İhracatta mermer traverten krom yüzde 80’i hammadde, pazarlama veya tek gerektiren Çinli tüketicilerin taleplerine adres gösterilen ürünler değil. Çin aldığı için biz satmış görünüyoruz. Bunu Türk ihracatçıları çok kolay değiştirebilir. Çok daha üst seviyelere çıkaracak potansiyele sahip Türkiye. Beklenen pot yararlanamadık Türkiye ihracatçıları olarak” diye konuştu.
     Türkiye’de çok ciddi bir potansiyel olduğunu dile getiren Akgün, “Çin özellikle altyapı anlamında tarım sektörüyle ilgili iyi bir pazar potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Çin bugün tarım sektöründe nüfusu itibariyle dünyanın en önemli alıcıları arasında ancak Türkiye geçtiğimiz yıl 16-17 milyar ihracat yaptık. Çinin ciddi bir alıcı olarak talip olduğu bir sektörden bahsediyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» “Basmane ve Alsancak’ta ulaşım yer altına alınacak”
» Yabancılar durmadan alıyor
» İzmir’in ilk masal evi eğitim ve istihdam sağlayacak
» Gürer: Ülke hayvancılığının içinde bulunduğu durum, meraların durumu ile ilgilidir
» Fazıl Say’a bu yıl festivalin ‘Onur Ödülü’ verildi
» Seferihisar’da Halk Market açıldı
» Uzay meraklısı ailelerden uzay turlarına büyük ilgi
» Sign Of The City Awards yeniliklerle başladı
» Aydınlatma sektörü atağa kalktı
» Sonbaharı Urla’da Jazz Festivali ile karşılıyoruz


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.08.2019
  Ticaret 22.08.2019
  Ticaret 21.08.2019
  Ticaret 20.08.2019
  Ticaret 19.08.2019
  Ticaret 17.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni