• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Doğal bir avcı türemezse palmiyeleri kaybedeceğiz”

20 Kasım 2019 Çarşamba 22:00
12
14
16
18

   ► Mücadelede en önemli noktanın, erken tanının konulması ve ölü palmiyelerin beklenmeden imhası olduğunu söyleyen Esener, imha edilirken gövdelerin yakılması ya da kireçlenerek toprağa gömülmesi gerektiğini ifade etti.

     Türkiye’de ilk kez 2005 yılında tespit edilen palmiye kırmızı böceği, her geçen gün çoğalarak palmiye ve yalancı hurma ağaçlarının kurumasına neden oluyor. Böceğin Türkiye’de görüldüğü ilk yıllarda Tarım Orman Bakanlığının mücadele ve bilgilendirme konusunda gerekli adımları zamanında atamadığını söyleyen Palmiye Merkezi Yöneticisi Dr. Ragıp Esener, “Bakanlıkça yapılan yanlış bir uygulama ile kırmızı palmiye böceğini çekip yakalamak için kullanılan koku tuzakları, palmiye topluluklarının uzağına ve dışına asılacağı yerde, palmiye ağaçlarına astırıldı. Bu hatalı uygulama sonucu, onlarca kilometre uzakta olan kırmızı palmiye böcekleri palmiye ağaçlarına çekildi” ifadelerinde bulundu. Hurma ve yalancı hurmaların büyük kısmının kaybedildiğini, böceklerin Vaşingtonya türü palmiyelere atladığını söyleyen Esener, “Palmiye böceğini ortadan kaldıracak doğal bir afet veya bir avcı böcek, kuş ortaya çıkmazsa, palmiyeleri bir daha göremeyeceğiz” dedi.

“Tuzakların yanlış kullanımı böcekleri palmiyelere çekti”
     Böceğin Türkiye’de yayılmaya başladığı 2006-2008 yıllarında bilgi almak için Palmiye Merkezi’ne telefon ve internetten çok sayıda başvuru yapıldığını belirten Esener, “Merkezimiz bu konuda vatandaşlarımızı bilgilendirmek için hem Mısır’dan ithal hurma ağaçlarını almamaları için uyaran hem de kırmızı böcek ile nasıl mücadele edileceğini gösteren özel bir bölümü web sayfamıza ekledi” dedi.

     Marmaris ve Datça’nın karantina bölgesi olarak ilan edilmesinden sonra, 2014 yılının mart ayında Marmaris’te Bakanlıkça bilgilendirme toplantısı yapıldığını anlatan Esener, “Bugün Marmaris ve Datça da çok sayıda yalancı hurma böcek nedeni ile kaybedildi ve ölümler devam ediyor.  İşin ilginç olan yanı enfekte bölgeye, sağlıklı palmiyelerin girmesi hala kâğıt üzerinde yasak olarak gösteriliyor. Dalaman İlçe Tarım Müdürlüğü, bahçesindeki tedavi uygulanmadığı için böcek sonucunda ölen palmiyeler, ancak aylar sonra fotoğrafların basına yansıması sonucu söküldü. Bu örneklerden, ilgili kurumun ne kadar bilinçsiz olduğu ortaya çıkıyor. Ek olarak, İzmir Büyük Şehir Belediyesi konu ile bir broşür hazırlayıp kendi bölgesinde dağıttı, yetersiz de olsa birçok yere ulaştığını ümit ediyorum” diye konuştu.

“Böcekli palmiyelere erken tanı konulmalı”
     Böceğin bulaştığı bir palmiyenin tedavi ile kurtarılmasının zor ve pahalı bir yöntem olduğunu söyleyen Esener, “Problem; kırmızı palmiye böceği larvalarının palmiyenin içini tamamen bitirinceye kadar dıştan bir belirtinin olmamasından kaynaklanıyor. Palmiye yapraklarının aşağı düştüğü son evrede yapılacak bir tedavi kalmıyor. Bu nedenle tedaviden fazla mücadele önem kazanıyor. Mücadelede kırmızı palmiye böceğini çeken ve yakalayan tuzaklar önemli. Bu yöntemle hem böceklerin varlığı, varsa yoğunluğu hakkında bilgi sahibi olunuyor, hem de ağaçların kurumasına neden olabilecek böceklerin büyük çoğunluğu yakalanıyor.

     İsrail’de, Mısır’dan gelen böceğin kontrol altına alınması için 4 bin adet tuzaktan yararlanıldı. 2006 yılında ilgili bakanlığın tüm Türkiye’deki birimlerine dağıttığı tuzak sayısı 100. İkinci etkin yöntem kimyasal böcek öldürücü ilaçların kullanılması. Bu ilaçlar koruyucu olarak enjeksiyon şeklinde palmiye gövdesine verilebildiği gibi, yapraktan ve sulama suyu ile köklerden verilebiliyor. Bir diğer mücadele yöntemi, kırmızı palmiye böceğinde hastalık yaparak, ölümüne neden olan nematodların kullanılması. Bunun için özel üretilmiş nematodlar enfekte bölgelerde palmiyeler üzerine salınıyor” diye konuştu.

     En önemli mücadelenin böcekli palmiyelerin erken tanısının konulması, tedavi edilmesi, tedavi mümkün olmazsa imhası olduğunu söyleyen Esener, “İmha için yakma yöntemi kullanılabilirse de pratikte bu pek olası olmuyor. Gövdenin kireçlenerek toprağa gömülmeli. Palmiye yapraklarının böceklerin aktif olmadığı soğuk aylarda budanması da koruyucu yöntemler arasında sayılabilir. En önemli nokta, erken tanının konulması ve ölü palmiyelerin beklenmeden imhasıdır. Bu konu Orman ve Tarım Bakanlığının mesuliyetinde olup, imha işlemi belediyeler tarafından yapılıyor. Ancak müracaatın palmiye sahibi tarafından bizzat yapılması gerekiyor. Vatandaş böceği bilmediği gibi, nereye müracaat edeceğini de bilmiyor. Bakanlık ve belediyelerin kendi personeli ile bölgelerindeki böcekli palmiyeleri kontrol etmesi ve gerekli işlemi yapması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

“Böcekler Vaşingtonya türü palmiyelere atladı”
     Yıllardır Türkiye’ye palmiye ithali yasak olmasına rağmen, palmiyeler ülkeye kaçak girdiğini ifade eden Esener, “Marmaris ve Datça’da bulunan kırmızı böcek diğer güney kentlerimizdeki kadar yaygın, neden tüm ülkede yalnız bu iki kent karantina bölgesi? Bu karantina bölgesine tır dolusu palmiye nasıl girdi ve neden yalnız bir tır ihbar sonucu yakalandı. Böcekle daha etkin mücadele için tek önerim ciddiyet olacaktır. Hiçbir zaman yazıda kalan yönetmelikler ile bir sonuç alınamadı” dedi.

     Bakanlık ve belediyelerin şu ana kadar etkin bir mücadele ortaya koyamadığını söyleyen Esener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hurma ve yalancı hurmaların büyük kısmı kaybedildi, böcekler Vaşingtonya türü palmiyelere atladı. Palmiye böceğini ortadan kaldıracak doğal bir afet veya bir avcı böcek, kuş vs. ortaya çıkmazsa, palmiyeleri bir daha göremeyeceğiz. Beslenmek için palmiye bulamayan böceklerin açlıktan mı öleceğini ya da başka bitkilere mi yöneleceğini şimdiden tahmin edemiyorum.”


Türkiye’de kırmızı palmiye böceğinin yayılması

  • Rhynchophorus ferrugineus adlı Kırmızı Palmiye Böceği ilk defa 1980’li yıllarda, Güney Asya ve Malezya’da, Hindistan Cevizi palmiyelerinin ölümüne neden olarak fark edildiğini anlatan Esener, “Böcekler 1985 yılında Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne, 1987 yılında Suudi Arabistan Krallığına, buradan da Umman’a atladı. 1994 yılında Mısır’a geçen ve on binlerce hurma ağacının yok olmasına neden olan böcek, iki yıl sonra da Mısır’dan ithal edilen palmiye ağaçları ile İspanya ve diğer Akdeniz ülkelerine atladı” dedi.
  • Böceğin Mısır’daki seyrini takip eden Palmiye Merkezi’nin, Tarım Bakanlığını 14 Ekim 2005 tarihinde ‘çok acil’ başlıklı bir yazı ile kırmızı palmiye böceğine karşı uyardığını dile getiren Esener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde ilk yayınlanan olgular, 2005 yılında Mersin’den çıktı. Kırmızı böcek, 2006 yılında önce İzmir, Kuşadası, Antalya, Alanya’ya ulaşıp, arkasından tüm Ege ve Akdeniz yörelerine yayıldı. Daha sonra İstanbul ve Adalar’daki Hurma türü palmiyelerde geniş ölçüde tahribata neden oldu. Günümüzde tüm Ege bölgemize yayılmış olan palmiye kırmızı böceği, en fazla Arap hurmaları ve yalancı hurmalarda tahribat yapmışken, son yıllarda Washingtonia cinsi palmiyeleri de öldürmeye başladı.”


+ Benzer Haberler
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar
» “Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”
» Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor
» “Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”
» “Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”
» Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı
» El dezenfektanlarındaki hileye dikkat
» Normalleşme bisiklet satışlarına olumlu yansıdı
» Pandemide klima tedbirli kullanılıyor
» “Dünya pazarında rekabetçi konumumuzu kaybetmeyelim”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
  Ticaret 28.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni