• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Dolar 7 lirayı görür, 6 liranın altını test eder”

27 Şubat 2020 Perşembe 12:00
12
14
16
18

“Dolar 7 lirayı görür, 6 liranın altını test eder”

   ► Milliyet Gazetesi yazarı Zeynep Aktaş, “Dolar kurunda tekrar bir sıçrama beklemiyorum.”

           SELDA AK     
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Milliyet Gazetesi işbirliğiyle “Milliyet–İzmir Ticaret Odası Buluşması” etkinliği gerçekleştirildi. Basın, spor ve iş dünyasından konuşmacıların katıldığı etkinlikte ekonominin rotası, yeni fırsatlar, riskler, son 10 yılda Türkiye piyasasındaki gelişmeler konuşuldu.
     Üç oturum olarak gerçekleşen panelin açılış konuşmasını yapan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “İZTO olarak en önem verdiğimiz konuların başında, ülkemizden ve dünyadan önemli uzmanları, dalında en başarılı isimleri İzmir iş insanlarıyla ve kentimizin düşünce dünyasının önde gelen isimleriyle bir araya getirmek geliyor. Bu konuda aynı vizyonu ülkemizde 10 yıllardır yaşatan bir kurumla ortaklığa gitmek ve bu etkinliği düzenlemek de bu vizyonumuzun önemli bir parçası. Milliyet, Türk medyasında hem geleneği, hem de geleceği temsil eden yapıların başında geliyor. Ülkemiz basınında temel değerlerini korurken aynı zamanda ilkleri başaran lider kurumlardan biri” diye konuştu.

“Koronavirüs Türkiye turizmini ve ihracatı etkileyecek”
     Ekonominin rotası yeni yılda yeni fırsatlar ve risklerin konuşulduğu ilk oturum Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç moderatörlüğünde gerçekleşti. Çin’den dünyaya yayılan Koronavirüsün Türkiye’de en çok turizm ve ihracatı etkileyeceğini anlatan ekonomi yazarı Ali Ağaoğlu ise, “Koronavirüs meselesi hepimizin üzerinde durduğu bir konu. Sürekli olarak istatistik takip ediyoruz. Bunun arkasındaki temel sebep Çin’deki değişim. İlaç hammaddelerinin neredeyse yüzde 100’ü Çin’de üretiliyor. Çin’deki üretim aksayınca buradaki üretim aksıyor. Dünya’da genel talep düşüşü var.

     Tüm dünya ekonomisini olumsuz etkileyecek endişesi var. Dolar 7 lirayı görür, 6 liranın altını test eder. Türkiye’nin 7 bin 200 rekoru bendedir. Normal ekonomik kurallar içinde 5.90’nın altını görmüyorum. Nisan 15-Haziran 15 bölgesini iş dünyasının dikkatle takip etmesini istiyorum. Bütçeyle ilgili endişeler çıkabilir, kritik bir zaman. 7.20’lik bir sıçrama beklemiyorum” diye konuştu.
     Eğitimin önemini vurgulayarak konuşmasına başlayan Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, “Eğitimle ilgili atılacak her adım Türkiye’nin bundan sonraki sürecini belirleyecek. Son 30 yıldır yapılmaya çalışılan düzenlemenin yeterince sonuç vermediğini görüyoruz. Bu Türkiye’nin hedeflerinden uzaklaşmasına yol açıyor” ifadelerini kullandı.

“Dolar’da sıçrama olmayacak”
     Yeni yılın jeopolitik risklerin tırmanışı ile başladığını anlatan Milliyet Gazetesi yazarı Zeynep Aktaş, “2020’nin ilk iki ayı kabus gibi geçti. Sermaye piyasaları anlamında güvenli limanlara sığınma ihtiyacı altın ve doların değer artışına neden oldu. Türkiye ekonomisinde sanayi üretiminde yüzde 8.6’lık bir yükseliş var. Büyümede 2020 yılındaki hedefimiz yüzde 5’i yakalamak. Tüketimin artmaya başlamasıyla büyüme hedefine doğru bir aşama kaydedilecek. Dolar kurunda tekrar bir sıçrama beklemiyorum, yönü yukarı olmaya devam edecek fakat marjları çok daha düşük olacak” dedi.

     “İş dünyasında neler oluyor?” başlıklı ikinci oturum Ekonomi Yazarı Servet Yıldırım moderatörlüğünde gerçekleşti. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ekonomide 3 unsuru olduğunu anlatarak, “Birincisi yaşadığımız ve yaşayacağımız enflasyon. ikincisi faiz ve üçüncüsü dövizdeki hareketlilik. Bu üçünün dengede olmadığı ekonomiye iyi diyemeyiz. Yeni ekonomik programda bu denge gözetilmiştir. 0.5 puanda olsa bir büyüme sağladık. 2020 yılının ise yüzde 5 büyümenin beklendiği bir yıl olarak yola çıktık” diye konuştu.
     “Futbolda Avrupa hikayemiz, hedefler ve stratejiler” başlıklı son oturumda ise Milliyet yazarı Şansal Büyüka moderatörlüğünde Türk Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş’in katılımıyla gerçekleşti.


+ Benzer Haberler
» İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi martta 35,7 oldu
» EPDK: Hiç kimse mağdur edilmeyecek
» “Ücretsiz maske dağıtımının ayrıntıları paylaşılmalı”
» Covid-19 ile mücadeleye “gençlik aşısı”
» Kuru kayısı 8 ayda 197 milyon dolar getirdi
» 2. Faz sosyal yardım, düzenli sosyal yardım alan farklı 2 milyon 300 bin haneye verilecek
» BKM mart ayı verilerini açıkladı; Temassız ödemeler 3 katına çıktı
» Medya ve reklama yapılan yatırım 2019’da 11 milyar lirayı geçti
» Toplu ulaşımda düşüş yüzde 85’i buldu
» ETİK’in Zoom ile video konferansları başlıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.04.2020
  Ticaret 08.04.2020
  Ticaret 07.04.2020
  Ticaret 06.04.2020
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni