• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dolar yükseliyor, vatandaş panikliyor

10 Ağustos 2018 Cuma 16:00
12
14
16
18

   ► Ekonomist Burak Oğuz dolar kurundaki hızlı yükselişi ve piyasalardaki durumu Ticaret’e değerlendirdi.

     Dolar kurundaki artış durdurulamıyor. Dolar, piyasalarda hızla yükselirken doların 7 TL’yi görebileceği konuşuluyor. Ekonomist Burak Oğuz dolar kurundaki hızlı yükselişi ve piyasalardaki durumu Ticaret’e değerlendirdi. Doların kurundaki artışın şaşırtıcı olmadığı ifade eden Oğuz,“Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Maalesef bu tür rakamlar telaffuz ediliyordu ama duymak ve inanmak istemiyorduk. Buna rağmen problemler ve yapılması gerekenler ortadaydı. Türkiye’nin ekonomik olarak bugüne kadar geldiği süreçte yapısal problemleri makro ekonomik problemleri ortadaydı; cari açık, yüksek enflasyon, dövizdeki artış ve bununla birlikte faiz oranları bunlar büyük bir sarmal. Mücadele edilmesine rağmen istenilen sonuç elde edilemiyor. Bugüne bu problemlerle geldik” dedi.

“Türkiye’nin dövize ihtiyacı var”
     Türkiye’nin tüketime dayalı büyüme modelinden acilen üretime dayalı büyüme modeline geçmesi gerektiğini ifade eden Oğuz, “Türkiye’nin dövize ihtiyacı var. Türkiye’nin döviz ihtiyacı da ihracatla karşılanabilir. Katma değeri yüksek ürünler üretmezseniz dışarıdan aldığınız borcu inşaat gibi bir ranta, toprağa yatırırsanız bu sefer bu paralar ödendiği zaman parasız kalırsınız ve müdahale edemezsiniz. Gücünüz zayıflar, ödemelerinizi yapamazsınız. Türkiye’nin temel problemi bugüne kadar almış olduğu borçları doğru yerde kullanmayıp inşaata yatırmasıydı. Bugün gelinen noktada geçtiğimiz günlerde Orta Vadeli Program, 100 Günlük İcraat Programı açıklandı. Bunlar kesinlikle yapılması gerekenler ama geç kalınmış şeyler. Geç kalınmış olsa da yapılması gerekenler” diye konuştu.

“Vatandaşın zararını kim karşılayacak?
     Dolar kurundaki hızlı yükselişle birlikte vatandaşa karşı olan inandırıcılığında kaybedildiğine dikkat çeken Oğuz, “Vatandaşa karşı inandırıcılık kaybediliyor. Bugüne kadar düşünelim daha önce Cumhurbaşkanı’nın döviz bozdurun diye çağrısı olmuş ve millet 3.40’dan döviz bozdurdu. Bugün döviz neredeyse iki katı seviyede. Zarar eden vatandaşın zararını kim karşılayacak? Vatandaş yememiş, içmemiş döviz olarak biriktirdiği parasını vatan için bozdurmuş. Peki vatandaşın 3.40’a bozdurduğu paralara nerede? Bu paralar seçim öncesi birçok insana hibe, destek, Kredi Garanti Fonu diye gitti. Seçim öncesinde Kredi Garanti Fonu’ndan 250 milyar dolar piyasaya fonlama yapıldı. 250 milyar dolarfonlama yaptınız şimdi tasarruf tedbiri açıklamaya çalışıyorsunuz. Tabi bunlar ister istemez devede kulak gibi. Aynı etkiyi göstermeyecektir. Aynı etkiyi göstermesi için her şeyden önce Türkiye’nin ekonomik ve siyasi olarak güven ortamını oluşturması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Küçükler kaybeder, büyükler kazanır”
     Dövizde ciddi bir dalgalanmanın olduğunu dile getiren Oğuz, Dolar bir 6 lira oluyor bir 5.80 oluyor. Müthiş bir dalgalanma var. Bu durum vatandaşın paniklemesine neden oluyor. Kuradaki artışla beraber benim telefonum susmadı. ‘İthalat yapacağım ne yapayım? Dolarla ödemem lazım alayım mı, alamayayım mı?’ diye sorular geliyor. Bir şey diyemiyorsunuz. Birçok dinamit, piyasa dışı faktörler var. ABD’nin uygulamış olduğu ambargo var. Bunlar hep olumsuz olarak etkiliyor.  Siyasi olumsuzluklar ekonomiyi olumsuz etkiliyor.  Beni arayan bir tanıdığım 5.40’tan aldı. Şuanda karda. Durdu durdu zarar etmeyeyim diye 5.40’dan aldı. 5.40’dan aldığı ham madde ile üretim yapacak da kaça satacak? Nasıl satabilecekler bu yüzden panikliyorlar. Bunu dışında küçük yatırımcı Ayşe Teyzeler var. Ayşe teyze emekli maaşını almış beni arıyor. Diyor ki ‘ben bununla dolar alayım mı?’ Şimdi ne diyeceksin Ayşe teyzeye. Üç kuruş parası var o da diyor ki ‘maddem dolar yükseliyor bende kazanayım. Herkes kazanıyor, bende kazanayım.’ Ayşe teyzeye diyemiyorum ki sakın böyle bir şey yapma birileri kazanacak birileri kaybedecek. Genelde de küçükler kaybeder, büyükler kazanır. Bunu da öngöremiyoruz” şeklinde konuştu.

Uluslararası piyasanın beklentisini karşılamadı
     Yeni kabine açıklanırken ekonominin başına bütün piyasaların beklentisinin gerek içeride gerek dışarıda Türkiye’ye yatırım yapacak borç verecek uluslararası piyasaya güven veren bir ismin gelmesinin beklendiğini ifade eden Oğuz, “Fakat Sayın Cumhurbaşkanı bunu tam aksi yönde kullandı. Sayın bakan çok donanımlı biri olabilir ama bunu kast etmiyorum. Algıyı kast ediyorum. Ben beklentinin karşılanmasından bahsediyorum. Hazinenin başına ailenizden birini getirdiğiniz için herkes tedirgin oldu. Biz bunu Türkiye’de konuşuyorduk. Kuzey Kıbrıs’taki vatandaşlarla konuşuyorum onlarda bu konuda endişeliler. Biz daha fazla zarar görüyoruz. ‘Keşki hazinenin başına sayın bakanı getirmeseydi’ diyorlar.  Buradaki KKTC vatandaşları böyle düşünüyor. KKTC’de böyle düşünülürken asıl sermayedarlar, uluslararası yatırımcılar nasıl düşünür bir düşünün” dedi.

“Herkes üzerine düşen fedakarlığı yapsın
     İçeride ve dışarıda bir an önce güven ortamı sağlanması gerektiğinin altını çizen Oğuz, “Her ne kadar içinden geçtiğimiz süreç sıkıntılı olsa da moralimizi diri tutalım. Moralimizi bozmayalım. Türkiye güçlü bir ülkedir bu badireleri atlata bilir. Yeter ki kararlı bir hükümet olsun ve herkes üzerine düşen fedakârlığı yapsın.  Yapısal reformlarda bir an önce hayata geçirilsin. Bugüne kadar konuşulup hayata geçirilmeyen reformlar hayata geçirilsin” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Üretim soğanda artacak, patateste azalacak
» Annelerin cezasını ‘bebekler’de çekiyor
» Bütçenin %10 ’u faize, %2’si tarıma
» Elma üreticisinin yeni umudu; ‘Tanzim’
» Buğday üreticisi yüzünü arpaya döndü
» Beyaz eşya sektöründe umutlar marta kaldı
» Müze gelirinde yüzde 32,04’lük düşüş
» Savunmanın anahtarı ‘yerli’ yüksek teknolojide
» Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar
» Sevgililer Günü çikolatacıların yüzünü güldürmedi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni