• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dolar’da hareket devam edecek mi?

24 Ağustos 2019 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

   ► Ekou Ekonomist Yeşiloğlu, “Döviz kurunu tahmin etmek kahve falına bakmak gibidir” dedi

     Dolar/TL kurunda geçtiğimiz haftalarda yaşanan düşüş fazla sürmeyecek gibi gözüküyor zira hafta başından itibaren yaşanan hareketlenmenin ardından Doların tekrar yükselişe geçtiği görüldü. 5,70 seviyelerini aşan Dolarda yükselişin süreceği tahmin edilirken, yatırımcılar da Dolara yatırım yapma konusunda kararsız. Konuyu gazetemize değerlendiren Ekonomist Talat Yeşiloğlu, ilerleyen dönemde Doların nasıl bir yol izleyeceğini tahmin etmenin çok zor olduğunu söyledi. Yatırımcılara seslenen Yeşiloğlu, “Döviz kurların ne tarafa doğru yöneleceğini söylemek, ‘Kahve falına’ bakmak gibidir. Yapılan tahminlere bakalım, uzmanların söylediklerini izleyelim, dikkate alalım ama son kararı mutlaka ve mutlaka yatırımcının, kişinin kendisi vermelidir” dedi.

“Baskı yaratacaktı...”
     Dolarda geçtiğimiz haftalarda meydana gelen düşüşün nedenini bilmenin zor olduğunu söyleyen Yeşiloğlu, “Normal piyasa koşullarında düşüşü tahmin etmek ne kadar zor ise yükselişin olacağını söylemek de o kadar iddialı olur.  Cari açığın milli gelirin yüzde 4’üne kadar yaklaşmışken, bu oranın ekonomideki daralma, ithalatın düşmesi nedeniyle sıfıra yakın olmasının getirdiği yapı, doğal olarak kurlar üzerinde de baskı yaratacaktı. Nitekim de böyle oldu ve kurlar düştü” ifadelerini kullandı.

“Kişisel yatırımcılar haftalık 500 milyon Dolar alım yaptı”
     Döviz kurlarındaki düşüşün ardından tartışılan bir diğer konu ise büyük şirketlerin Dolara yatırım yaptığı söylentileri oldu. Bazı çevrelerin Dolarda, yakın zamanda tekrar artışın olacağını ön gördüğü iddia edilirken, konu ile ilgili görüşlerini belirten Yeşiloğlu, “Bu süreçte kim döviz aldı diye sorarsak, kişi/kurum adı vermek mümkün değil, doğru da değil. Kişisel yatırımcıların haftalık 500 milyon Dolar civarında alım yaptığı zaten Merkez Bankası kayıtlarında görünüyor. Şirketler de alım yapabiliyor. Bu da normal çünkü Türkiye’deki özel kuruluşların 170 milyar Dolar civarında açık pozisyon taşıdığını unutmamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“3 ana faktör sıraladı”
     Dövizdeki yükselişin neden kaynaklandığını net olarak söylemenin net olmayacağının altını bir kez daha çizen Yeşiloğlu, 3 önemli faktör sıraladı: “Birincisi Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesi. Yıllık enflasyonun yüzde 16 seviyesinde olduğu bir ortamda, TL mevduat taşıyan kitleye, yüzde 16/18 aralığında mevduat faizine mahkum etmek, TL’den kaçışın birinci nedenidir. Söz konusu mevduat oranlarında yüzde 15’lik stopajı da hesapladığınızda, TL mevduat sahibi, parasını enflasyondan bile koruyamıyor. İkincisi, dünyada faizlerdeki yükselişin devam edeceğine dair güçlü beklenti vardı fakat bu beklenti yavaş yavaş tersine dönüyor. Dolayısıyla beklentiler değişiyor. Üçüncüsü ise ticaret savaşlarının, ülkeleri karmaşık bir yapıyı yönetmeye zorluyor. Buna ilişkin alınan bir karar sizi çok olumlu etkileyebileceği gibi, bir anda negatif bir sonuçla da karşı karşıya kalabiliyorsunuz.”


+ Benzer Haberler
» Modern İzmir İranlıları cezbediyor
» 2021 toparlanma yılı olacak
» Hayvanların uzuvlarını keyfi kesmenin bilançosu ağır
» Altın 7 ayda % 60 değer kazandı
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar
» “Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”
» Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor
» “Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”
» “Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”
» Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni