• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Domates, sebze ve meyvede miktar endeksi düştü

02 Haziran 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

Domates, sebze ve meyvede miktar endeksi düştü

           HABER MERKEZİ      
     Antalya Ticaret Borsası (ATB), Mayıs ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksini açıkladı. Açıklamada, Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktar ve fiyatlarıyla ilgili endeks değerlerinin değişimleri paylaşıldı. Mayıs ayında miktar endeksleri, domateste 83, sebzede 98 ve meyvede 125 olarak gerçekleşirken, fiyat endeksleri domateste 202, sebzede 180 ve meyvede 309 olarak gerçekleşti. Mayıs ayı endeksleri miktarda bir önceki aya göre domateste yüzde 5.90 artarken, sebzede yüzde -0,45 azaldı ve meyvede ise yüzde 84,84 artış gösterdi. Geçen yılın aynı ayına göre yıllık domates miktarı yüzde -28,63, sebze yüzde -36,60 ve meyve miktarı ise yüzde  -33,96 azaldı. Böylece miktar endekslerinde; Kasım, Şubat, Mart ve Nisan aylarından sonra Mayıs ayında da aynı azalış eğilimi devam etti.

Son 6 yılın en yüksek miktar azalışı gerçekleşti
     Domates miktar endeksi, geçen yılın Mayıs ayına göre yıllık yüzde -28,63’lük düşüş gösterirken, fiyat endeksi ise geçen yılın Mayıs ayına göre yıllık yüzde  24,19 arttı. Miktar endeksindeki bu düşüş, son altı yılın en yüksek miktar azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın üçüncü en yüksek fiyat artışını gösteriyor. Sebze miktar endeksinde, geçen yılın Mayıs ayına göre yıllık yüzde -36,60’lık düşüş olurken, fiyat endeksinde geçen yılın Mayıs ayına göre yıllık yüzde 13,69’luk artış yaşandı. Miktar endeksindeki bu düşüş, son altı yılın en yüksek miktar azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın üçüncü en yüksek fiyat artışını gösteriyor. Meyve miktar endeksi, geçen yılın Mayıs ayına göre yıllık yüzde -33,96 düşerken, fiyat endeksi ise geçen yılın Mayıs ayına göre yıllık yüzde 22,28 arttı. Miktar endeksindeki bu düşüş, son altı yılın en yüksek miktar azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın üçüncü en yüksek fiyat artışını gösteriyor.

Domates işlem miktar endeksi Mayısta yüzde 5,90 arttı
     Bir önceki aya göre aylık domates işlem miktar endeksi; Mayıs ayında yüzde 5,90 artarken, işlem fiyatı endeksi ise bir önceki aya göre yüzde -36,72’lik azalış gösterdi. Bir önceki aya göre sebze miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimlerin seyri, genel olarak önceki iki yılla uyumlu oldu. Buna göre sebze işlem miktar endeksi Mayıs ayında yüzde -0,45, fiyat endeksi ise yüzde -45,74 azaldı. Son üç yılın Mayıs aylarında sebze miktar endeksleri giderek düşen bir artış gösterirken, bu Mayıs ayında doğrudan azalan bir işlem miktarı yaşandı. Sebze fiyat endeksleri ise Mayıs ayında son üç yıl boyunca düşüş eğilimi içerisinde bulundu. Bir önceki aya göre aylık meyve işlem miktar endeksi, Mayıs ayında yüzde 84,84 artarken, işlem fiyat endeksi yüzde -35,20 azaldı. Antalya hallerinde işlem gören meyvenin 2021 yılı Mayıs ayı endeks değişimleri, miktarda ve fiyatta önceki iki yılın değişimleriyle uyumluluk gösterdi.


+ Benzer Haberler
» Mobilya, Kağıt ve Orman ürünlerinde hedef 755 milyon dolar
» Sağlık için güvenli süt tüketin
» Bezmialem Vakıf Üniversitesi, hastane poliklinik cephelerinde açılır kanat yaptıracak
» Yeni evlenecekler için kaçırılmayacak fırsat
» Ege’de hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatında yüzde 10 artış hedefleniyor
» Konak Belediyesi personeline uluslararası belge
» Dewilux Hydrolack ile ahşaplar nefes alıyor
» Aydın İl Sağlık Müdürlüğü ilaç hazırlama hizmeti alacak
» Sağlık sigortasına talep artıyor
» Rüzgar enerjisi 1 numaralı elektrik kaynağı olma yolunda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.06.2021
  Ticaret 24.06.2021
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni