• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dönmez: Doğalgazda 1 yıl içerisinde vadeli piyasaya geçebiliriz

25 Ocak 2021 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

Dönmez: Doğalgazda 1 yıl içerisinde vadeli piyasaya geçebiliriz

   ► Enerji Bakanı Dönmez, en önemli hedeflerden bir tanesinin uzun dönemde vadeli doğalgaz piyasasını işler hale getirmek olduğunu vurguladı

           DUYGU GÖKSU      
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerjide gelinen noktayı ve gelecek dönemleri değerlendirdi. Dönmez, “Önümüzdeki hedeflerden bir tanesi uzun dönemde vadeli dediğimiz doğalgaz piyasasını işler hale getirmek. Doğalgazda bir veya bir buçuk yıl içerisinde vadeli piyasaya geçmiş olabiliriz” dedi.
     En önemli hedeflerden bir tanesinin uzun dönemde vadeli doğalgaz piyasasını işler hale getirmek olduğuna dikkat çeken Dönmez, “Elektrik tarafında da benzer bir yapı var. Orda bir iki adım daha önde gidiyoruz ama şimdi doğalgazda da öyle tahmin ediyorum 1-1 buçuk yıl içerisinde vadeli piyasaya geçmiş olabiliriz.

     Burada da bir yazılımla alakalı bir çalışmalar var ve bunlar biraz zaman tüketen işler. Burada ciddi bir de birikim oluştu. Derinliği artırmamız lazım” dedi. Elektrikte tatminkar bir derinlik olduğunu ifade eden Dönmez, “Doğalgazda da benzer bir yapıya geçtiğimiz zaman piyasada öngörülebilir bir yapıya da kavuşmuş olacağız. Özellikle sanayiciler gibi tüketimi yüksek olan tüketiciler, uzun dönemde öngörü bilgisine kavuşmak onların orta uzun dönemde üretim ve hizmet planlamasını yapabilmesi açısından büyük önem arz ediyor. Onlara projeksiyon sunmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

“1 Haziranda vadeli elektrik piyasasını işletmeye almayı hedefiyoruz”
     Vadeli elektrik piyasasının pandemi nedeniyle biraz ertelendiğini ve 1 Haziran’da başlayacağını hatırlatan Dönmez, “Bu ay içerisinde deneme, test çalışmalarına başladık. Önce sanal ortamda bu çalışmalara başlandı, oradaki veriler ışığında düzeltmeler yapılıyor. Hedefimiz Haziran ayı içerisinde vadeli elektrik piyasasını da işletmeye almak” diye konuştu.

“Sondaj vatandaşlarımızın lehine kullanılacak”
     En önemli gelişmelerden birinin Karadeniz’de yapılan doğalgaz keşfi olduğunu dile getiren Dönmez, “Fatih Sondaj Gemisi en geç Şubat başında Türkali-2 kuyusunun sondajı başlayacak. Bugünden yaptığımız hesaplamalara göre, ithal ettiğimiz gaza göre doğalgazın daha ekonomik olacağı görünüyor. Elbette bu avantaj Türkiye’deki vatandaşlarımızın lehine kullanılacak” dedi.

“180 milyon dolarlık ithalatı azaltmış olduk”
     Dört santrali işletmeye aldık, geçtiğimiz yıl baktığımızda 4 bin 900 megavat bir kurulu güç ilave etmişiz sisteme ve bunun da neredeyse tamamı, yüzde 98’i de yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı. Geçtiğimiz Cuma günü işletmeye aldığımız santraller bize yıllık yaklaşık 180 milyon dolarlık ithalatı azaltmış olduk. Bu açıdan daha yerli ve daha yenilenebilir ifadesin sıkça kullanabiliyoruz. Sebebi de her 1 puanlık yerleştirme Türkiye’ye 100 milyon dolarlık bir kaynak bırakıyor. Yurt dışın ödeyeceğimiz rakamı Türkiye’de tutmuş oluyoruz” açıklamalarında bulundu.

“Hedefimiz 5 yıl içerisinde altın üretimini 100 tona çıkarmak”
     Dönmez, “Geçtiğimiz yıl 42 ton ile altında ürtim rekorunu kırdık. 2000’li yıllarda kilogramlarla ifade edebiliyorduk. İstikrarlı bir üretim artışı söz konusu. 2021’de üretimimiz geçtiğimiz yıldan daha fazla olması. 2021’de altın üretimimiz en az 42 ton olacak, inşallah 45-50 tonlara da gideriz. Asıl hedefimiz 5 yıl içerisinde altın üretimini 100 tona ve üzerine çıkartmak. 25 milyar dolarlık altın bedeli ödendi. İlk etapta ithalatı azaltmamız için bu gelişmeyi sağlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
     Yıl sonunun 96 bin megavat kurulu güçle tamamlandığını hatırlatan Dönmez, “İşletmeye alacağımız santrallerle bu sene 100 bin megavat kurulu güç üstüne çıkarız” dedi.


+ Benzer Haberler
» Başkan Soyer’den Bakırçay’a müjdeler
» Türkiye’nin ilk sanal turizm fuarı açıldı
» ASELSAN tüm zamanların en yüksek satış ve kârlılığına ulaştı
» 2020’de evlenmeler ve boşanmalar azaldı
» Çikolata ve şekerleme sektöründen 1 milyar 276 milyon dolarlık ihracat
» “Nüfus başına bir küçükbaş hedefine 7 yılda ulaşılır”
» Gürer: Maden mühendisleri ruhsat sahibinden bağımsız kılınmalı
» Balkan Masası Bornova’da toplandı
» İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Yücel Erten’e emanet
» Sigorta prim teşviki süresi 31 Aralık’a uzatıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
  Ticaret 23.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni