• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Dönüşüm rant odaklı olmamalı”

09 Şubat 2019 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

“Dönüşüm rant odaklı olmamalı”

   ► Alpaslan: Sağlıklı bir çevre için rant odaklı yaklaşımlar yerine çağdaş şehircilik ve mimarlık ilkelerine uygun bir tavır takınılmalı.

           KÜBRA TOPAL     
     Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde yeni yol haritasını açıkladı. Bakan Kurum kentsel dönüşüm sisteminde değişikliğe gidileceğini ve hiçbir konutun inşaatının yarım kalmayacağını söyledi. Bu açıklamaları değerlendiren Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Alpaslan iktidarın geri dönüşüm adı altında milyarlarca lira kaynağı israf ettiğini ve kentleri niteliksizleştirdiğini kaydetti.

“Kaynaklar israf edildi”
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un değerlendirmelerinin önemli bir kısmının özeleştiriye ayrılmış olduğunu söyleyen Alpaslan, “Benzer eleştirileri, yapılaşmamızdaki sorunları meslek örgütleri olarak biz yıllardır yapıyor ve bu inşaat politikalarının olumsuz sonuçlarına sürekli dikkat çekiyorduk. Ne yazık ki bu eleştirileri dikkate alıp bizimle işbirliği kanalları oluşturmak yerine meslek odalarına karşı sürekli suçlayıcı bir tavır takınan iktidar milyarlarca lira kaynağı israf edip geri dönülemez biçimde kentlerimizi niteliksizleştirdikten sonra bizim zamanında yaptığımız eleştirileri bugün özeleştiri olarak dile getirmektedir” dedi.

“Rant odaklı değil, çevreci yaklaşım olmalı”
     Alpaslan, “Umarım gelinen noktada meslek örgütlerinin zamanında yaptıkları eleştirilerin ne kadar önemli ve yerinde olduğunun da farkına varıp gelecek için bugünkü eleştiri ve önerilerimizin de geç olmadan dikkate alınması gerektiğini anlamışlardır. Bugün Sayın Bakan’ın ifadelerinde olumlu kararların yanı sıra hala meslekle ve bilimle çelişen taraflar bulunmakta. Umudumuz meslek örgütleri ile işbirliği yaparak, sağlıklı bir çevre oluşturmak için rant odaklı yaklaşımlar yerine çağdaş şehircilik ve mimarlık ilkelerine uygun bir tavır takınmalarıdır” ifadelerinde bulundu.

“Kaçak yapılar imar barışı ile meşrulaştırıldı”
     Kentsel dönüşüm konusunda çok iyimser olmadıklarını dile getiren Alpaslan, “Daha yakın zamanda imar barışı diye adlandırılan bir düzenlemeyle binlerce kaçak, sağlıksız, herhangi mimari ve mühendislik hizmeti alınmadan inşa edilmiş ve halkımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden yapıyı meşrulaştıran bir anlayıştan, çağdaş şehircilik ve mimarlık ilkelerine saygı ve başarılı kentsel dönüşüm beklemenin ne derece gerçekçi olacağından emin değiliz. Zira imar barışı ile meşrulaştırılan bu sorunlu yapıları dönüşüme sokmanız da artık eskisine göre daha zor. Dolayısıyla birbiriyle çelişen bu kararlarla nasıl bir geleceğin bizi beklediğini hep beraber göreceğiz” şeklinde konuştu.
     İbrahim Alpaslan, Kamusal sorumluluk gereği İstanbul’da yaşanan bina çökme olaylarına dikkat çekerek, imar barışı ile meşrulaştırılmış mekânların vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini dile getirdi. Bakanlığı kentsel dönüşüm konusunda meslek odaları ile işbirliğine davet etti.

“İzmir’de kentsel dönüşüm başarısız oldu”
     Kentsel dönüşüm ile ilgili dikkate alınması gerekenleri açıklayan Beyka İnşaat Genel Müdürü Halit Kaya, “Şehirlerin kendine özgü dokularının korunması, ileriye dönük nüfus artışlarının da hesaplanarak ulaşımıyla, sosyal alanlarıyla ilgili hesaplamalar yapılarak yeniden planlanması ve deprem yönetmenliğine uygun olmayan binaların yenilenmesi önem arz etmektedir” dedi.
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bu güne kadar yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu kabul ettiğini hatırlatan Kaya, “Bu açıklamaya istinaden yapılan çalışma taslağının bilinmesi lazım. Ancak İzmir‘de mevcut imar planları ile kentsel dönüşüm başarılı olamamıştır. Uzun yıllar sonrası dikkate alınarak yapılacak imar planı ile başarı sağlanır. Umarım hazırlanan yasada bahsettiğim konular dikkate alınır. Bakan Kurum’un açıklamalarını olumlu buluyorum ama hazırlanacak yasanın neleri içerdiğini görmek lazım” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Müze gelirlerinde yüzde 62,56’lık artış
» Deprem toplanma alanlarında kriter ne olmalı?
» Çobanoğlu, “Avrupa’ya kaliteli açılacağız”
» Kanseri yendi, kanserli çocuklara umut oldu
» “Kitaba kilit vurulmaz”
» Eylül’de turist sayısı yüzde 17,18 arttı
» “Kalbinizde saklayıp büyüttüğünüz bir gurur”
» “Balkabağı özlü sabun ile bir ilke imza attık”
» Hayalet ağlar deniz canlılarını sessizce öldürüyor
» ‘Attilâ İlhan vapuru’ hep hüzün dolu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.10.2019
  Ticaret 18.10.2019
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni