• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Dönüşümün altyapısını imar barışı oluşturacak”

10 Temmuz 2018 Salı 16:00
12
14
16
18

“Dönüşümün altyapısını imar barışı oluşturacak”

   ► Selahattin Varan, “Kentsel dönüşüm yasasıyla Türkiye’yi dönüştüreceğiz. İmar barışı da buna bir altyapı oluşturacak”

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Ege Genç İşadamları Derneği’nde (EGİAD) imar barışı ve uygulamaları masaya yatırıldı. Toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürü Selahattin Varan, EGİAD üyelerine imar barışı ve uygulamaları hakkında bilgi verdi.
     İmar barışının Türkiye’de herkesi ilgilendiren bir konu olduğunu ifade eden Varan, “Af değil, barış diyoruz. Barış gerçekten kavram olarak da güzel, insanın içini ısıtıyor. İmar barışı dememizdeki sebep şu; devlet ve millet barışıyor, helalleşiyor. Geçmiş dönemlerde sık sık aflardan bahsedilse de iyi bir netice alınamamış. Bugün geldiğimiz noktada da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve bakanlığımızın yaptığı çalışmalarından barışa ihtiyaç olduğu anlıyoruz” dedi.

“Aflarla çözülmedi, imar barışıyla çözülecek”
     İmar barışının herkesi ilgilendiren bir konu olduğunu ifade eden Varan, “İlgisi olmayan kimse yok, herkese dokunmuş. Vatandaş bina yapmış komşusuyla, ek yapmış belediyeyle, başka bir konuda Çevre Şehircilik Müdürlüğü ile sıkıntıya girmiş. Proje eklerine aykırılıklar almış başını yürümüş, nihayetinde 50-60 yıllık bir sorun haline gelmiş. Bu sorunlar aflarla çözülmemiş, iyi bir altyapı çalışmasıyla imar barışı şekline dönüştürülmüş” dedi.
     Varan, “Bu barış gerçekten milletin içini ısıtacak. Herkes faydalanabilecek ve kolaylıkla uygulayabilecek. Devlet vatandaşına güvenmiş, vatandaş kendi insiyatifinde uygulamaya geçecek, kendi beyanıyla sorumlu olacak” ifadelerini kullandı.

“İzmir’de kaçak ve afetlere dayanıksız bir yapılaşma var”
     “Türkiye’de 1950’li yıllarda ülkemizin yüzde 80 nüfusu kırsalda, yüzde 20’si kentlerde çalışmakta iken 2020’li yıllarda; kırsalda nüfus yüzde 10’lara kadar düştü, şehirlerdeki nüfus yüzde 90’lara kadar çıktı” ifadelerini kullanan Varan, “Göç eden insanlardan zengin kısım şehir merkezlerinde, daha alt kısım şehrin dışında, bazı insanlar da imkan bulamamış hazine veya belediye arazisine, şehrin çeperleri ciddi manada bu yapılardan oluşmuş” diye konuştu.
     İzmir’de büyük bir kaçak ve afetlere dayanıksız bir yapı olduğu, ayrıca görüntü kirliliği ile karşı karşıyaya kalındığını söyleyen Varan, “Dönüşüm yapacağız adam diyor ki ‘arsamın üzeinde 5 katlı bina var ama ruhsat yok, kaçak ya da 2 katı ruhsatlı, 3 katı kaçak. Bu manzaralar Türkiye’nin genelini yansıttığı gibi İzmir’de bir tık yukarda. İzmir’in Türkiye’de yapı stoğunun 26 milyon 356 bin olduğunu ve bunun yüzde 50’sinin imar barışına konu olacağı TÜİK verileri ve bakanlığımızın araştırmalarıyla ortaya çıkıyor. İzmir’in yapı stoğunun 2 milyon 600 bin civarında olduğunu biliyorum. Yüzde 50’si 1 miyon 300 bin, ama ben bununla sınırlı kalacağını zannetmiyorum. Bir aylık uygulama zarfında çok farklı konuların geldiğini hiç beklemediğimiz insanların bu işle ilgili olduğunu görüyoruz” dedi.

“Türkiye nüfusunun yüzde 92’si deprem kuşağında yaşıyor”
     Varan, “Türkiye’nin genel yapı profiline baktığımızda yüzde 60-65 civarında depreme dayanıksız tamamen kaçak yapılaşma var. Aynı zamanda bu yapıların çevreye verdiği görüntü kirliliği de cabası oluyor. İzmir birinci derece deprem bölgesi 15 aktif, 16 kadar da pasif fay hattı var. Türkiye nüfusunun yüzde 92’sinin bu deprem kuşağında yaşadığını biliyoruz. Deprem olduğu zaman gözyaşlarımız dinmiyor ve milli servetimiz yitip gidiyor” dedi.
     Varan sözlerine şöyle devam etti: “Çarpık yapılaşmayı bir an önce dönüştürmemiz lazım. Bakanlığımız çok ciddi bir çalışma yapmış, kentsel dönüşüm yasasıyla birlikte Türkiye’yi dönüştüreceğiz. İmar barışı da buna bir altyapı oluşturcak.”

“10 günde 151 bilgilendirme toplantısı yaptık”
     Kanun çıktığı günden itibaren İzmir’de günde 10-15 arasında toplantı yaptıklarını ifade eden Varan, “10 gün içerisinde 151 toplantı yaptık. Sivil Toplum Örgütleri, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, sizler çağırdınız bizler de sizi bilgilendirmek adına geldik bu bizim görevimiz her zaman sizim gibi genç dinamik iş adamlarına her zaman hizmet etmek bizim birinci vazifemiz olduğunu düşünüyorum. Bu tür konularda hiç tereddüre gerek yoktur” dedi.
     İmar barışı kanunu açıklayan Varan, “Kaçak veya ruhsat eklerine kırsalda ve kentte yapılan tüm yapıları kapsar. Özel kanunla tarif edilen bazı yerler var. O da vatandaşın kendi  arsası üzerinde olan değil, devlete ait hazine arazisi haricinde olan tüm  yapıların tamamını kapsamaktadır” diyerek sözlerini bitirdi.

 


+ Benzer Haberler
» Şahin: “TSE’yi güçlendirmeliyiz”
» 1 Temmuz Denizcilik Bayramı Urla’da kutlanacak
» “İki büyükşehri birbirine ulaştırmayan THY ne işe yaramaktadır?”
» Makinacılar İzmir’de 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefliyor
» Otomotiv üreticileri dijital dönüşüme hazır değil
» STAR Rafineri Entegre Yönetim Sistemi’nin uygunluğu belgelendi
» THY 5 aylık dönemde 28,5 milyon yolcu taşıdı
» Soda Sanayii ABD’de üretim için ortaklık imzası attı
» İzmir’e bir metro hattı daha geliyor
» Köy Akademileri Selçuk Efes’te açılıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.06.2019
  Ticaret 24.06.2019
  Ticaret 22.06.2019
  Ticaret 21.06.2019
  Ticaret 20.06.2019
  Ticaret 19.06.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni