• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”

07 Temmuz 2020 Salı 11:00
12
14
16
18

Döviz bürolarının ustalık belgesi olmadığını ve kuyumcu olmadıklarına dikkat çeken Baransel, “Kanun, darphaneden almak şartıyla döviz bürolarının ürün satmalarını söylüyor. Ne yazık ki yıllardır uğraştığımız bir konu bu. Döviz büroları önüne gelen herkesten altın alıp altın satıyor.

     Tüm dünyayı etkisi altına alınan koronavirüs salgını sürecinde alınan önlemler kapsamında düğün törenleri de ertelenmişti. Yeni normalleşme adımları ile birlikte 1 Temmuz itibariyle düğün salonlarının açılması kararlaştırıldı. Normalleşme adımlarıyla birlikte düğün hazırlıkları yapan çiftler de hazırlanmaya başladı. İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel kuyumcularda bekledikleri satış hareketliliğinin henüz başlamadığını belirterek, vatandaşların altın satın alırken dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

“Suriye altını sahte değil, ayarı düşük”
     Altın fiyatlarının yükselmesiyle gündeme gelen sahte altın ve 21 ayarlı Suriye altını konusuna açıklık getiren Başkan Turgay Baransel, “Suriye altını 21 ayardan yapılan altın. Biz İzmir’de bazı ürünlere müsaade etmiyoruz. Bu ürünler vatandaşın en çok rağbet ettiği düz ve üçgen burma bilezikler, alyanslar. Biz bu ürünlerin 21 ayar olanlarını yasakladık. Çünkü burma bileziğin üzerine 21 ayarda vursanız okunmuyor. Müşteri veya kuyumcular da bunu 22 ayar olarak algılayabiliyor. Dolayısıyla 21 ayar Suriye altını dediğimiz fantazik ürünleri İzmir’deki 6-7 kuyumcumuz satıyor. Bahsettiğimiz bu ürünler sahte değil sadece ayarı düşük” dedi.

“Suriye altınının riski yok, esas risk sahte altınlarda”
     Suriye altınını İzmir’de belli sayıda kuyumcuların sattığını anlatan Başkan Baransel, “21 ayar altın ürünler olduğu için diğer altınlar ile yani bizim 22 ayar altınlarımızla karışmasını önlüyoruz. Vatandaşlar da 21 ayar altın alıyorsa bunu bilinçli olarak alıyor. Düğün sahipleri sahte olduğunu, 21 ayar altın olduğunu ya da düşük ayarlı altın olduğunu bozdurmaya getirdiğinde öğreniyorlar. Bujiteriden gidip sahte ürünü alıyorlar sonra bunu kuyumcu sattı diyorlar. Burada hiçbir kuyumcu bu şekilde sahte ürün satmaz. Suriye altınının riski yok. Esas risk sahte altınlarda. Özellikle internet ortamında daha çok sahte ürünler var. 69 liraya çeyrek altın mı olur? Bunlara inanmayın”

“Döviz büroları sahte mi değil mi anlamıyor”
     Sahte olarak nitelendirilen altınları anlatan Baransel, “Suriye’de basılıp  gelen çeyrek altın, yarım altın dediğimiz bizim darphanenin basmış olduğu düşük ayarlı veya düşük gramajı düşük olarak getirilen altınlar var. Şimdi bu dönemde çeyreğe, yarıma, ata altına rağbet var. Bu tür altınlardan piyasada çok sahte var. Burada da en çok sıkıntı döviz bürolarında yaşanıyor. Çünkü döviz bürolarının ustalık belgesi olmadığı için kuyumcu olmadıkları için herkesten ürün alıyorlar. Onların almaya yetkisi yok. Aslında darphane ürünü satma yetkisine sahipler. Kanun, darphaneden almak şartıyla ürün satmalarını söylüyor. Fakat ne yazık ki yıllardır uğraştığımız bir konu bu.

     Döviz büroları önüne gelen herkesten altın alıp altın satıyor. Ama ne aldıklarını, ne sattıklarını bildiklerini sanmıyorum. Çünkü ustalık belgeleri yok, kuyumcu değiller. Çeyreği görüp alıyor, sahte mi değil mi anlamıyorlar. Vatandaşta gidip alıyor. Kuyumcuya geldiğinde sahte olduğu ortaya çıkıyor. Devlet onlara darphaneden çıkan altını alma ve satma yetkisi verdi. Fakat hiçbir döviz bürosu darphaneden almıyor, vatandaştan alıp vatandaşa satıyor. Baktığınızda camlarında da ‘altın alınır, altın satılır’ diye yazı yazıyorlar. Bu şekilde de kuyumcularla haksız rekabet içindeler.  Sattıkları ürün dönüp dolaşıp bize geliyor ve döviz bürolarından aldıklarını söylüyorlar. Bizim de kar marjlarımızı düşürüyor. Bu konu bizim için çok rahatsız edici. Biz de oda olarak bütün kuyumcularımızda denetleme yapıyoruz. Ustalık belgesi, dükkan açış ruhsatı, fiyat tarifesi, maliye kaydı, vitrindeki ürünleri denetliyoruz” şeklinde konuştu.

“Altın satışlarında hareketlilik bekliyoruz”
     Düğün sezonunun açılmasına rağmen kuyumcularda bekledikleri satış hareketliliğin henüz yaşanmadığını aktaran Baransel, “Bu haftadan sonra hareketlilik bekliyoruz. Düğün olduğu zaman bizim işlerimiz açılıyor. Örf ananelerimize göre düğünlerde muhakkak altın takı oluyor. Belki düğünlere kalabalık katılım olmasa dahi daha sonra vermek üzere altın alabiliyorlar” diye konuştu.

“Vatandaşlar gram ve fiyat bilgilerini yazdırsın”
     İzmir piyasasında şuan sahte ürün konusunda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadıklarını anlatan Baransel, “Bizim 30 ilçemizde semt temsilcimiz var. Whatsapp grubumuz var. Herhangi bir durum yaşandığında hemen bütün kuyumcularımız haberleşiyor. Vatandaşlarımız da muhakkak bildiği yerden alışveriş yapsın. Aldığı ürünün kartına gram ve fiyata ilişkin bilgileri yazdırsın. Bizim kuyumcularımızda da böyle bir durum yaşanmaz, mümkün de değil. Dediğim gibi döviz bürosundan ya da bir şekilde bir yerden sahte ürün almış olabilir” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar
» “Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”
» Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor
» “Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”
» “Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”
» Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı
» El dezenfektanlarındaki hileye dikkat
» Normalleşme bisiklet satışlarına olumlu yansıdı
» Pandemide klima tedbirli kullanılıyor
» “Dünya pazarında rekabetçi konumumuzu kaybetmeyelim”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni