• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dövizdeki artış Türk Pamuğu için fırsat

15 Eylül 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

   ► Kocagöz, “Döviz kurlarının yükselmesi fiyat avantajı sağlasa da üretici istediği fiyatları alamıyor”

     Döviz kurlarındaki yükselişle beraber Türkiye’nin stratejik ürünü pamukta ithalat azalabilir. İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, döviz kurlarının yükselmesinin fiyat avantajı sağlayabileceğini fakat şu anda piyasadaki sıkıntıların iplikçilere ve tekstilcilere yansımasından dolayı üreticinin istediği fiyatı alamadığının altını çizdi.
     Pamuktaki verim artışına da dikkat çeken Kocagöz, 2002 yılında olduğu gibi 721 bin hektarlık pamuk ekim alanlarına sahip olursak ithal pamuğa gerek kalmayacağını vurguladı. Döviz kurlarının direkt üretici fiyatlarına etkisi olduğunu ve dünya fiyatlarının cazip olmadığı sürece sektörün pamuğu ülkemizden tedarik etmeyi tercih edeceğini ve ithalatın ise ihtiyaç için son anda yapılacağını belirtti.

“Kazanmamız gereken 170 bin hektar daha var”
     Pamuk ekim alanları ve üretimi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kocagöz, “2002 yılındaki ekim alanlarımız 721 bin hektardı. Halbuki bugün artmış haliyle ancak 550 bin hektarlara ulaşabildik. Önümüzde kazanmamız gereken 170 bin hektar daha var” diye konuştu.
     Bir önceki sezona göre ekili alanda yüzde 15’e yakın artış sağlandığını ve hastalık anlamında zor bir sezon olmasına rağmen, gelişme döneminde de çok önemli sayılabilecek bir kötü iklim ya da mücadelesi yapılamayan hastalık yaşanmadığının altını çizen İTB Meclis Başkanı Kocagöz, “Bu nedenle 1 milyon ton hedefimize ulaşacağımızı hatta bir miktar da geçebileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Döviz dalgalanması ile üreticimiz zarar görebilir”
     Artan döviz fiyatları nedeniyle Türkiye’de fiyatların dünya fiyatlarının yaklaşık yüzde 12-15 altında seyrettiğini belirten Kocagöz, “Bu dengesizliğin hasat süresince devam edebileceğini fakat  ne yazık ki ürününü önceden ucuza satmak zorunda kalan üreticilerimizin de bu anlamda zarar görebileceğini düşünüyorum. Malum döviz dalgalanması ve buna bağlı kaynak sıkışıklığının da bunda etkisi var. Ancak yıl başına doğru resim tam tersine dönebilir ve dünya fiyatları yakalandığı gibi bir miktar geçilebilir de. Bu anlamda üreticilerimizin döviz kurları ile dünya fiyatları çarpanlarını yakından takip etmeleri gerekir” diye konuştu.

“En az 500 bin ton ithalat olacağını öngörüyorum”
     Ne olursa olsun tüketimimiz 1 milyon 650 bin ton olduğu için 1 milyon tondan eksik kalan 650 bin ton civarı pamuğumuzu yine ithalat ile karşılayacağızı belirten Kocagöz: “Bu yıl ekonomik nedenlerle tekstil sektörümüz kapasite kullanımında eksik davranabilir. Ancak yine de en az 500 bin ton ithalat olacağını öngörüyorum.
     İşte bu noktada döviz kurlarının direkt üretici fiyatlarına etkisi var. Bu sene iplik sektörü pamuğun tedariğini iç pazardan yapacaktır ve ithalat için sonu bekleyecektir. Bu da sert dalgalanmalar yaratabilir.

“Pamuk üretimi için destekler devam etmeli”
     Tarım ve Orman Bakanlığı desteklemelerinin 5 yıldır arttığını belirten Kocagöz, “Üretim arttı. Ancak unutmayalım ki 2002 yılındaki ekim alanlarımız TUİK rakamları ile 721 bin hektardı. Halbuki bugün artmış haliyle ancak 550 bin hektarlara ulaşabildik. Yani önümüzde daha kazanmamız gereken 170 bin hektar daha var” açıklamalarında bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Çin halısı, Türk halısını bitiriyor
» Kivi üreticilerinde Nisan soğuğu endişesi
» Cari açığa Türk tütünü hamlesi
» Turizmin kalbi gastronomi ile atacak
» TİCARET’in ilk yıllarında sosyal yaşam
» Türkiye savaşa girmese de savaş ekonomisini yaşadı
» II. Dünya Savaşı 1942’de geniş alana yayıldı
» Ege’de akuakültüre ön yargı kırıldı
» Hamileliğin 6. ayında bebek odasını alın, havalandırın
» “Ameliyatlar robotik cerrahi ile değişecek’’


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.04.2019
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni