• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Düğünlerle birlikte gelinlikler de askıda

13 Mayıs 2020 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

     Covid-19 salgını sürecinde gelinlik, damatlık ve abiye sektörleri de olumsuz etkilendi. Düğün ve özel gün sektörünün, gelinlik, damatlık ve abiye sektörü ile doğrudan bağlantılı olması her iki sektörü de belirsizliğe sürükledi. Salgının etkisini kaybetmeye başlamasıyla birlikte kademeli olarak normalleşme süreci kapsamında gelinlik, damatlık ve abiye sektörü belirsizliğin giderilmesini bekliyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Avcı, “Devlet normalleşme döneminin 3’üncü aşamasına düğün sektörünü koyuyor. Yani buradan da sektörün eylül ayı gibi normalleşeceği ortaya çıkıyor. Fakat bizim için çok geç bir süre. Biz acil olarak düğün salonlarının açılma tarihini bekliyoruz” dedi.

“Salgın sürecinde dünyada tamamen bir belirsizlik hakim”
     Salgın sürecinde gelinlik, damatlık ve abiye sektörü olarak durumlarının iyi olmadığını dile getiren Avcı, “Bu süreçte nisan ayında çek ve senetlerin yüzde 30’u ödendi. Ama esnafın tümünün, çek ödemelerinin en yoğun olduğu aylar önümüzdeki 4 aydır. Çek Kanunu’na göre bu dönem içerisinde protesto çekilemiyor ve af uygulanamıyor. Böylece olan imalatçıya oluyor. Çünkü biz eleman parası veriyoruz, kira veriyoruz yani yükümüz çok ağır” diye konuştu. Gerçekleşen IF Wedding Fashion İzmir Fuarı’nda birçok sipariş aldıklarını belirten Avcı, “Bunların bir kısmı yapıldı ve gönderildi, bir kısmı da üretimdeyken durdu. Üretimi duran siparişler elimizde kaldı ve paramızı da alamıyoruz. Gelinliklerin yarısı elimizde yarısı da gönderdiğimiz Almanya’nın ambarında kaldı. Salgın sürecinde Almanya’da da dükkanlar kapalı, doğal olarak malları alamıyorlar. Yani bu süreçte dünyada tamamen bir belirsizlik hakim” ifadelerini kullandı.

“1 Haziran’a kadar atölyeler kapalı”
     Yeni normalleşme sürecinde sektör olarak esnafın yüzde 60’ının dükkanlarını açtığını söyleyen Avcı, “Fakat bu süreçte atölyeler açılmadı sadece mağazalar açıldı. Çünkü İŞKUR’a çalışmama raporu sunulduğu için 1 Haziran’a kadar gelinlik atölyeleri kapalı durumda. Açılan mağazalarda ise sadece bir patron ve bir eleman bulunuyor. Mağazalarımız 12.00-17.00 arası açık ama bu süreçte gelen müşteri sayımız çok az. Sektörümüz abiye, gelinlik ve damatlık üzerine olduğu için düğün salonu belirsizliği olduğu sürece bizim sektörde belirsiz kalacak. Biz bu süreçte bir tarih verilmesini bekliyoruz. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ile bu konuda bir görüşme gerçekleştirdik ve taleplerimizi sunduk. Ayrıca sektör olarak bize belirli bir sınırlamanın verilmesi adına İç İşleri Bakanlığı’na da yazı yazdık. Örneğin, 500 kişilik salonda 100 kişilik bir düğün planlanırsa bizimde sektörümüz iş yapmaya başlar. Yani haziran ayında belirsizlik biterse işlerimiz anca düzene girer” şeklinde ifade etti.
     Gelinlik alacak kişilerin 2 ay öncesinden gelinliklerini almaya başladıklarını belirten Avcı, “Çünkü gelinlerin düğüne kadar 3-4 kez prova yapmaları gerekiyor. Bu iki ay içerisinde nikahı tercih edenlerin sayısı az da olsa gelinlikleri dikildi. Ama yaz sezonu yapılacak düğünler için çoğu kişi gelinlik dikimlerini erteledi. Yani 2 ay içerisinde satış yapmadık” diye konuştu. Bazı firmaların abiye ve gelinlik konusunda becerikli olan kadınlara evde iş verdiklerini dile getiren Avcı, “Evde çalışan çok sayıda kadına iş imkanı sağlıyorduk. Bu olayda bizim için bacasız bir fabrikaydı. Fakat bu süreçten onlarda bizim gibi kötü etkilendi” dedi.

“Çoğu ünlü markaların etiketi Türkiye’de dikiliyor”
     İzmir’in, gelinlik sektöründe Türkiye’de konumunun güçlü olduğunu vurgulayan Avcı, “Sektör olarak Avrupa’nın en iyisiyiz. Çoğu ünlü markaların etiketi Türkiye’de dikiliyor. Bu süreç içerisinde Çin artık Avrupa için bitmiş durumda yani Avrupa artık her türlü Türkiye’ye yönelecek” ifadelerini kullandı.
     Avcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet normalleşme döneminin 3’üncü aşamasına düğün sektörünü koyuyor. Yani buradan da sektörün eylül ayı gibi normalleşeceği ortaya çıkıyor. Fakat bizim için çok geç bir süre. Biz acil olarak düğün salonlarının açılma tarihini bekliyoruz. Salgının bitiş süreci ne zaman olur bilemiyoruz ama tahminim bu yıl kış sürecinde düğünler gerçekleşir. Aradaki açığı kapatmak adına belki düğünler hafta içine de yayılır. Fakat böyle bir durumda mallarımızı nasıl yetiştireceğiz, nasıl sunum yapacağız o da ayrı bir konu. Ama yeter ki iş yapalım canla başla çalışmaya devam ederiz.”

“Paris’teki fuar ertelenince gelinlikler askıda kaldı”
     İlk koronavirüs vakasının duyurulduğu tarihten itibaren modaevinin faaliyetini durdurduklarını dile getiren Modacı Jeyan Gedik, “Gelinlik ve abiye sektöründe yer alan çoğu firma çalışmalarını askıya aldı. 2 ay süresince kapalıydık. Salgın dolayısı ile yurt dışından gelecek kumaşlarımızı alamadık. Fakat bu geçen zaman içinde, müşterilerimizle online görüşmeler yaptık. Gelin adayları ile sormak istedikleri soruları, gelinlikleri ile ilgili bilgi almak istedikleri konuları konuştuk. Ardından 11 Mayıs sonrası için randevu oluşturduk. Ne ile karşılaşacağımızı bilmediğimiz için elimizde olan gelinlikleri bitirdik. Şu anda salgın öncesi, siparişini almış olduğumuz gelinlikler hazır durumda” diye konuştu. Düğünler ertelendiği için oda nikahı yapan gelinlerin olduğunu söyleyen Gedik, “Evlenmek isteyen çiftler karar değiştirmiyorlar tabi ki evleniyorlar. Sadece tarihler değişiyor ve erteleniyor. Nisan, mayıs ve haziran aylarında yapılacak düğünler, genelde oda nikahına çevrildi. Yani nikahlar kıyılıyor fakat düğünler erteleniyor” dedi.
     Salgından 1 hafta önce Paris’ten gelen müşterisinin olduğunu belirten Gedik, “Mart ayının sonunda Paris’te gelinlik fuarı vardı. Gece gündüz fuara hazırlanıyorduk. Müşterim gittiği gün sınırlar kapandı, uçuşlar durduruldu. Paris’teki fuar da önümüzdeki yıla ertelendi. Bu durumda fuar ertelenince yaptığımız gelinlikler ve abiyeler askıda kaldı” ifadelerini kullandı.

“Minimum 1 saat ara ile randevu alıyoruz”
     Yeni normale dönüş sürecine başladıklarını dile getiren Gedik, “Yeni normale dönüş sürecinde belirli 4-5 kriter var; sosyal mesafe, hijyen yani modaevinin temizlenmesi, giyinme kabinlerinin dezenfekte edilmesi, maske ve eldiven kullanımı.  Provalar sırasında birebir müşteri ile ilgilendiğimiz için gelinlikleri giyinme, çıkarma esnasında benim ve çalışma arkadaşımın eldiven kullanması şart. Sağlık Bakanlığı’nın önerileri ve açıklamaları doğrultusunda, önlemlerimizi alıyoruz. Randevu alarak görüşmeye gelecek müşteri sayısını ise artık en fazla 2-3 kişi olarak belirledik. Eskiden saat başı randevu alırken, bu evrede minimum 1 saat ara olacak. Bu 1 saat içerisinde modaevi komple dezenfekte edilecek. Giyilecek elbise ya da gelinlikler 2 ya da 3 adetle sınırlı ve denendikten sonra dezenfekte edilerek elbise poşetlerine konulacak” diye konuştu.
     Bu süreçte modaevinde de düzenlemeler yaptıklarını belirten Gedik, “Daha önce dekor amaçlı kullandığımız fazla eşyaları kaldırdık. Şu anda sadece gerçekten kullanabileceğimiz eşyalar var. Bunun nedeni de dezenfektasyon aşamasında 5-10 dakika içinde bütün modaevini fazlalıklarla uğraşmadan temizlenebilir olmasını sağlamak. İnsanların artık kullanabilecekleri kadar eşyaları yaşam alanlarında tutmaları temizlik ve hijyen açısından da önemli” ifadelerini kullandı.

“Abartılı gelinlikler yerine daha sade gelinliklere yönelim olacak”
     Salgın sürecinde insanların önceliklerinin değiştiği için bu geçiş aşamasında satışların eskiye oranla azalacağını söyleyen Gedik, “Artık abartılı gelinlikler yerine daha sade,  abiye tarzı gelinliklere doğru yönelim olmaya başlayacak. Zaten son birkaç yıldır gelinlik sektöründe minimalizm hakim olmaya başlamıştı. Bu süreçte bunun daha da belirginleşeceğini düşünüyorum. Ayrıca kalabalık düğünlere uzun bir süre ara verilecek gibi görünüyor. Bu nedenle abiye konusunda da değişimler olacak. 30-50 kişi arasında yapılan düğünlere giyilen abiye ile 300-500 kişilik düğünlerde giyilen abiyeler arasında fark olur. Tercihler de bu yönde değişecektir. Artık dünya her şekilde yenileniyor ve değişiyor. Dünyada şu anda koza aşamasında olduğumuzu, önceliğin insan sağlığı ve doğaya saygının olduğu bir dünyaya evirileceğimizi düşünüyorum” şeklinde ifade etti.


+ Benzer Haberler
» Süt ürünlerinde kayıt dışının çözümü; KDV eşitlemesi
» “Üretilen gıdaların 3’te biri çöpe gidiyor”
» “Yağışlar su kaynaklarını beslemiyor”
» Gezici tarım işçileri de pandemiyle hatırlandı
» Kemeraltı esnafı yılbaşından umduğunu bulamadı
» “İşgücünün korunmasında evrensel gelir desteği çözüm olmaz”
» Kır kadınları ‘çiftçiyim’ diyemiyor
» “Kozmetikte taksit imkanı geri getirilmeli”
» İkinci el araç fiyatlarında yüzde 10’luk düşüş
» “Kişisel verilerin paylaşımı hapis cezasını doğurabiliyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
  Ticaret 13.01.2021
  Ticaret 12.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni