• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dünya kentleri İzmir’de buluştu

09 Eylül 2021 Perşembe 19:00
12
14
16
18

Dünya kentleri İzmir’de buluştu


   ► İzmir’in ev sahipliğini yaptığı Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi, ‘Kültür: Geleceğimizi Kurarken’ temasıyla düzenleniyor

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Bilbao, Jeju ve Buenos Aires’in ardından dördüncüsüne İzmir’in ev sahipliğini yapmaya hak kazandığı Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi başladı. 9-11 Eylül tarihleri arasında üç gün sürecek ve ‘Kültür: Geleceğimizi Kurarken’ temasıyla düzenlenen zirvede 65 ülkeden kültür üreticileri buluşuyor. Zirve’de 346’sı çevrim içi olmak üzere toplam 864 konuşmacı ve katılımcı yer alıyor.
     Açılış oturumuna İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, İtalya Kültür Bakanlığı Dış İlişkiler Direktörü Rosanna Binacchi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Uğur İbrahim Altay katıldı. Zirvenin açılış oturumunda konuşan, kültür endüstrilerinin ekonomiye olan etkisini açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’de kültür endüstrilerinin yarattığı cironun yüzde 100’ün üzerinde bir değer artışı gösterdiğini ifade etti.

Ersoy: Ülkemizde kültür endüstrilerinin yarattığı ciro %100’ün üzerinde
     Kültürün sürdürülebilir kalkınmayı destekleyici olduğunu dile getiren Ersoy, “Birleşmiş Milletlere bağlı ekonomik ve sosyal konseyinin 2012’de gerçekleştiği bir çalışmanın metninde kültürün sürdürülebilir kalkınmayı yönlendirici ve destekleyici olarak 2 yoldan desteklendiği dikkate alınmalıdır deniyor. Kültürün kalkınma için ciddi bir itici güç olduğu vurgulanıyor. Kültür mirası, kültürel ve yaratıcı endüstriler sürdürülebilir kültürel turizm ve kültürel altyapı gelişmekte olan ülkelerde gelir yaratmada stratejik bir araç olarak hizmet verebilir” dedi. Kültür endüstrisinin ekonomiye olan etkisini açıklayan Ersoy, “Dünyanın durma noktasına geldiği son 2 yıl öncesinde 2009-2018 yılları arasını kapsayan 10 yıllık süreçte kültür endüstrisinin Türkiye ekonomisine katkısını mercek altına alan bir çalışma yaptık bakanlık olarak. Ülkemizde kültür endüstrilerinin yarattığı ciro yüzde 100’ün üzerinde bir değer artışı göstermiştir ki yarattığı katma değerin gayri safi yurt içi hasıla içindeki payı yüzde 2,88 seviyesine yükselmiştir. Bu alandaki istihdam yüzde 4,82 oranında artmıştır” ifadelerinde bulundu.

Soyer: Kültürün tohumlarını İzmir’den dünyaya yayalım istiyoruz
     Kültürün geleceğimizi inşa eden unsur olduğunu dile getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, “Kültür bir binayı bir arada tutan şey. Kültür bütün her şeyi bir arada kılan şey. Hayatın yapı taşı. Sadece sanat değil bilim spor siyaset kültürün omuzlarında yükselmektedir. Kültürü sadece sanatla kısıtlamak gelişimin önüne geçmektir” diye konuştu. İzmir’de 4,5 milyon kişi yaşadığını 8 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirten Soyer, “Yıllardır İzmir’deki tüccarlar ipek yoluyla Avrupa’ya ve diğer ülkelere ürünlerini sunmakta. Dünyanın ilk şehirleri burada kurulmuş. Tarım tiyatro mimari ve müzik hepsi Anadolu’da ortaya konulmuştur. Pek çok ekonomik inovasyon, ticaret hepsi bu muhteşem yarımadada karşımıza çıkmakta. Binlerce yıldır bu kültür bir tohum gibi ilerlemiştir ve bu kök İzmir’den açılmıştır. Bu kültürün ortaya konması ve Anadolu bu akış aynı zamanda Akdeniz’de kendine yer bulmaktadır. Buradaki kültür kendini var etmiştir. Dünyadaki evrensel kavramlar demokrasi buradan çıkmıştır. Denizle birlikte bu kıtada etrafına hayat vermektedir. Anadolu batı medeniyetinin temeli İzmir’den beslenmiştir. İzmir Akdeniz’i beslemiştir. Yüzyıllar içinde kültür akışı bu mavi kıtada gelişmiştir. Bu mavi kıtadaki kültür sınırlarını aşmıştır ve insanların değerlerini tanımlamıştır. İzmir’deki kültür zirvesi anlamlıdır. Bu toplantıda kültürün tohumlarını İzmir’de atalım bütün dünyaya yayalım istiyoruz” ifadelerinde bulundu. Doğayla, geçmişle, birbirimizle ve değişimle olan uyumun önemli olduğunu belirten Soyer, “İzmir’de geçmişimizle uyumlu olmanın hayalini kuruyoruz. Geleceğin kültürünü bizden önceki kültürü koymadan değerlendiremeyiz” dedi.

İmamoğlu: Kültürün birleştirici ve iyileştirici gücünü ön planda tutuyoruz
     Günümüzde dünyanın nüfusunun yarısından fazlası kentlerde yaşadığını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu aynı zamanda büyük değişim demektir. Bunu yeni kentsel gündemin sunduğu yerelden başlayan çözüm stratejileri bütün dünyada görerek anlıyoruz. İklim müzakerelerinin yereldeki eylemini daha geniş şekilde içermesi, yerelden başlayan büyük bir değişim. Bu değişim şehirlerimizi çağın gereklerine uygun vizyonları planlama vaktinin geldiğini gösteriyor. 2 sene önce söz verdiğimiz kentimiz adına sıfatlar vardı. Adil, yeşil ve yaratıcı olması İstanbul’un hedefi olacak demiştik. Bu yolda İstanbul’un en fazla beslendiğimiz karakteri tarihsel birikim ve kültür çeşitliliği. Kent mirasına sahip çıkarken yeni kültürel alanlar açmaya devam ediyoruz. İstanbul’un eşsiz kültür ekosistemine yakışan tavrı sergilemek en önemli görevimiz. Karşı karşıya olduğumuz sorunların çözümü için de kültürün en üst seviyede birleştirici ve iyileştirici gücünü ön planda tutuyoruz” diye konuştu.
     Kültürün yaratıcı gücünden en çok gençlerin ve çocukların yararlanmasının kendisini heyecanlandırdığını belirten İmamoğlu, “Kültür ve sanat ile dünyasını zenginleştiren nesil yetiştirmenin yolarını bulmalıyız ve dünyadaki en iyi örneklerini geliştirmeliyiz. Yerel demokrasilerin gerçekleştirilmesinde ekonomik kalkınmada kültürün rolünü fark ederek gelecek vizyonumuzu bu potansiyel üzerine mutlaka kurmalıyız” dedi. İmamoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “İstanbul’un bu yolda kararlı adımlarla ilerleyeceği taahhüdünü yineliyorum. Bu etkinliğin kentlerimizin kültür politikasının ilerlemesi yönünde umut verici sürece vesile olmasını diliyorum.”

Saiz: Kültür geçmiş ve gelecek arasında köprü olmalı
     “Kültür bizim için önemli” diyen UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, “Kültür geleceğimizi kuruyor, kültürü politikalarımıza entegre ediyoruz. Kültür son derece önemli ve çeşitlilik kültürü bazen ayırıyor olabilir ama kültür bizi bir araya getirsin istiyoruz. Kültür geçmiş ve gelecek arasında köprü olsun istiyoruz. Değişikliğin farkına vararak bunu ortaya koymasını istiyoruz. Kültürle birlikte bir araya gelmemiz gerekiyor. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerini takip etmemiz gerekiyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Vefat eden sayısı tekrar 200’ün üzerine çıktı
» Vefat sayısı 19 Ağustos’tan beri ilk kez 200’ün altına indi
» Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi
» Lisanslı Harita Kadastro Mühendislerinin hizmet esasları belirlendi
» Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor
» Boeing, Çin’den 1 trilyon 470 milyar dolarlık talep bekliyor
» Çelik sektörü çıtayı 22 milyar dolara yükseltti, ihracatçısını ödüllendirdi
» Konaklama tesisleriyle ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
» Muş İl Özel İdaresi okul binası ve çevre düzenlemesi yaptıracak
» TÜGEM’den kiraları düşürecek formül önerileri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni