• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dünya Mimarlık Günü kutlandı

08 Ekim 2019 Salı 15:00
12
14
16
18

Dünya Mimarlık Günü kutlandı

   ► Mimarlık Haftası, İzmir Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı.

           SERCAN ENGEREK     
     Dünya Mimarlık Günü, İzmir Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşan Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, ekonomik sorunlara dikkat çekerek “Büro sahibi meslektaşlarımız iş bulmakta zorlanıyorlar. Neredeyse bir yılı aşkın süredir proje yapamayan bürolarımız var. Ücretli çalışan mimarlarımız ise ne yazık ki hak etmedikleri sosyal şartlar altında çalışmak zorunda kalıyor” dedi.

     Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen takvime göre ekim ayının ilk pazartesi günü mimarlık, habitat ve konut günü olarak kutlanıyor. 2019’da ‘Herkes İçin Konut’ mottosunu taşıyan Dünya Mimarlık Günü töreni İzmir’de Mimarlar Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşti. Törene Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve mimarlar katıldı.

     Mimarlar Odası Başkan Alpaslan, mimarlık alanındaki sorunlara dikkat çekti. Ekonomik kriz yok sayılarak içinden çıkılmaya çalışıldığını kaydeden Alpaslan, “Krizin belki de bizim açımızdan farklı yönü inşaat sektöründe hissediliyor olması. Yaklaşık 20 yıllık süreçte inşaat sektörünü o kadar sorunlu bir şekilde organize ettik ki bir süre sonra o yapı ekonomik krizle daha da sorunlu bir hale geldi. Kent ölçeğinde de ülke ölçeğinde de bunu yaşıyoruz. Hiç olmadığı kadar mimar işsizliğiyle karşı karşıyayız. Gerçekten yakın tarihte bu kadar işsiz mimara rastladığımı hatırlamıyorum” diye konuştu.

Alpaslan: “Nitelik azaldı”
     Alpaslan, son yıllarda mimarlık fakültelerinin sayısının artmasını eleştirdi. Alpaslan “Mimarlar Odası olarak çok defa uyarmamıza rağmen son yıllarda ne yazık ki çok fazla mimarlık okulu açıldı. Artık rakamını takip edemiyoruz. En son 130’u geçmişti. Şu an Almanya’dan daha fazla mimarlık okuluna sahibiz. Bu öncelikle nitelik krizine yol açtı. Bu kadar fakültenin açılması eğitim kalitesini oldukça aşağıya çekti. Çünkü mimarlık eğitimi en zor eğitimlerden bir tanesi. Hem yoğun mesai hem de maddi anlamda olanak gerektiriyor” dedi.

     İzmir ayrıcalıklı bir kent olduğunu sözlerine ekleyen Alpaslan, “Ülkenin geneliyle kıyasladığımızda sosyo-kültürel olarak yaşam biçimi olarak önemli bir yere sahip. Ama ne yazık ki mahallelerimize sokaklarımıza baktığımızda diğer kentlerde yaşanan mimari sorunların aynılarını yaşıyoruz. Birçok konuda Anadolu’ya örnek olma iddiasında olan İzmir, mimarlık konusunda da öncü olabilir. Hem büyükşehir başkanımızın katılımcılığı ön plana çıkarması hem seçilmiş belediye başkanlarının yoğun ve yüksel yapılaşma değil nitelikli çevreyi önceleyen yaklaşım içinde olmaları bize umut veriyor” ifadelerini kullandı.

Batur: “Betonlaşmaya kentlilik deniyorsa biz onda yokuz”
     Törende konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise çalışma hayatının 20 yılını belediye başkanlığı, 18 yılını da mimarlık mesleği ile yurtiçi ve yurtdışında geçirdiğini söyledi. Mimarlık mesleğin çok emek verilen bir meslek olduğunu sözlerine ekleyen Batur, “Narlıdere’de belediye başkanı olduktan sonra kentsel dönüşüm alanında radikal kararlar aldık. Bu projelerde mimarın elinin değdiğini göstermeye çalıştık. Kentin dönüşümü vatandaşlarla beraber sağlarken kentin estetiğine ve kente değer katacak çalışmalar olarak baktık” dedi.

     Batur şunları söyledi: “Önümüzdeki süreç meslek odalarıyla sivil inisiyatifle, TMMOB’la daha iç içe olacağız. Çünkü kentte artık ortak akılla yönetilen bir yeni bir yerel yönetim anlayışıyla hareket etmek istiyoruz. İzmir kentine dışarıdan köy filan deniliyor ama İzmir kenti ayakları üzerinde sağlam basarak gelişmesini sağlayan bir kent. Dışarıdan kentin bloklaşmasına, betonlaşmasına kentlilik deniyorsa biz öyle bir kentlilikte yokuz. Biz kentin gelişmesini en doğru yansıtacak ve mimarlara yakışan bir biçimde çalışacağız.”
     Tören mimarlık mesleğinde 30. ve 50. yaşını dolduranlara plaketlerinin verilmesinin ardından kokteyl ile devam etti.


+ Benzer Haberler
» “Madde kullanımıyla ilgili yol haritası belirlenecek”
» 2019’da 70 bin ton kestane üretildi
» MAN Lion’s Coach yolcu taşımacılığının firmaların gözdesi: Fulya Turizm’e 2, Keşan Birlik 1 adet yeni Lion’s Coach aldı
» Panasonıc Life Solutıons Türkiye, üniversite iş birliğinde örnek olmaya devam ediyor
» Daha şık, daha güvenli ve daha verimli Hyundai i30
» Teksan ve Ford Otosan’dan dev işbirliği
» Korona virüs Türkiye için fırsat olabilir
» Ankara Ticaret Borsası, “93 yaşında”
» İzmirli mobilyacılar fuara hazır
» EBSO’da Geri Kazanım Katılım Payı Bilgilendirme Toplantısı yapıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.02.2020
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni