• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dünya tarımı İzmir’de buluştu

06 Şubat 2020 Perşembe 17:00
12
14
16
18

Dünya tarımı İzmir’de buluştu

   ► Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı 15. Agroexpo’nun kapıları 9 Şubat’a kadar ziyaretçilerine açık olacak.

           DUYGU GÖKSU     
     Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ilk dört büyük tarım fuarından biri olan 15. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı. Fuar İzmir’de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Özbekistan Tarım Bakan Yardımcısı Nasriddin Najimov, Sırbistan Tarım Bakan Yardımcısı Daria Janjic Nisavic , heyetleri ve Türk tarım sektörünün önde gelen seçkin temsilcilerinin katıldı. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de açılış törenine konuşmacı olarak katıldı. Açılışta konuşan Pakdemirli, yerli ve milli traktör hakkında bilgi verdi. Gübrede yüzde 30 tasarruf sağlanması için çalışmalara başladıklarını ifade ederken Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yatırımcılara da “Ülkemizde üretin ve hep birlikte kazanalım” mesajını verdi.

“Yıllık 14 milyar TL gelir artışı sağlayacağız”
     Tarımda bir teknoloji devrimine imza attıklarına dikkat çeken Pakdemirli, “Yazılımı da tasarımı da yerli ve milli elektrikli traktörümüz, test aşamasında. Çiftçimizin hali hazırda kullanmakta olduğu traktörü de dönüştürebileceğiz. Tüm dizel traktörlere beygir gücüne göre dönüşüm işlemini yapabileceğiz. Gübre için de kolları sıvadık. Araştırma enstitülerimizde, akıllı tarım çalışmalarını başlattık. Bu kapsamda gübrede yüzde 30 tasarruf sağlayacağız. Sulamanın, başarının anahtarı olduğunu çok iyi biliyoruz. 2023 yılına kadar 2 milyon hektar alanı daha sulamaya açmayı hedefliyoruz. Bunun sonucunda, tarıma yıllık 14 milyar lira gelir artışı sağlamış olacağız” diye konuştu.

“Devlet için savunma kadar tarım da önemlidir”
     Pakdemirli, “Devlet için savunma ve yerli silah sanayi ne kadar önemliyse, o devlet için tarım da o nispette öneme sahiptir. Yakın gelecekte hep beraber göreceğiz; dünyayı doyuran ülke, dünyanın lider ülkesi olacak. Şu bir gerçek ki; tarımı olmayan ülke, mutfağı olmayan eve benzer. Bu fuar ile ticari ilişkilerinizi daha da güçlendirmiş ve yeni işbirliklerine kapı aralamış olacağız. Sektördeki firmalar bu vesileyle, rakiplerini tanıma ve takip fırsatı kazanacak, bu sayede marka bilinirliklerini artırmış olacaklardır. Uluslararası platformda tanıtım yapma ve güçlü ihracat bağlantıları kurma noktasında, bu fuarın ülkeler arası önemli bir kazanç vesilesi olacağına inancım tamdır” dedi.

“Hedef, nüfusumuz kadar küçükbaş hayvan varlığına sahip olmak”
     Türkiye’nin fındık, kiraz, incir, kayısı ve ayva üretiminde dünya birincisi olduğunu, hayvansal üretimde de, dünyada önemli ülkelerden biri olduğunu söyleyen Pakdemirli, “Ülkemiz, Avrupa’da toplam hayvan ve küçükbaş hayvan varlığında 1’inci, büyükbaş hayvan varlığında 2’nci sırada bulunuyor. 2023 hedefimiz, nüfusumuz kadar küçükbaş hayvan varlığına sahip olmak” ifadelerini kullandı.

“Önemi daha da artacak”
     İzmir Valisi Erol Ayyıldız, “Dünya nüfusu artıyor, doğal kaynaklar azalıyor veya kirleniyor. Tarım ve hayvancılığın stratejik öneminin gelecekte daha da artacağını işaret ediyor. Tarım sektörünün alt sektörler temelinde entegrasyonunu ve paydaşların bir araya gelmesini sağlayan bu fuarın organizasyonunda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Yerel üretim vurgusu
     Fuarın ülke ekonomimize önemli katkılar sunacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Geçen yıl 600 milyon dolarlık ticaret hacmi sağlayan fuarın sektöre ve ekonomimize katkısını çok önemsiyoruz. Ümit ediyorum bu buluşma sektöre, geçen yılın rakamlarını aşan boyutta bir katkı sağlayacak. Tarım ve gıda sadece ekonomik değil; toplumsal, tarihsel, ekolojik, kültürel olmak üzere bir bütün olarak değerlendirmeli. Hızla artan dünya nüfusu, tükenen kaynaklar, tarımsal üretimin, gıda sisteminin önemini her geçen gün daha fazla ortaya çıkarıyor. Üreticinin, köylünün toprakla bağının kopması, gıda fiyatlarında artış, genetiği değiştirilmiş ürünler, kimyasal tarımın yaygınlaşması gibi sorunlar, tartışmaların ana eksenini oluşturuyor. Küresel tarımın olumsuzlukları sonucu, çabamızı yerel ürünlerin teşvik edilmesi ve bereketli toprakları korumaya harcamalıyız. Yeter ki yerli üreticinin toprakla bağını, yerelin gücünü, bereketli toprakları tanıyalım” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İşçi sağlığına ‘bonus’lu destek
» Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2019 yılında %0,9 arttı
» İdlib’de 33 Türk askeri şehit oldu
» Ocak ayında 94 bin 540 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» Yücel’den 33 şehit için başsağlığı mesajı
» CHP’li Polat’tan Kaya’ya tepki
» “Madde kullanımıyla ilgili yol haritası belirlenecek”
» 2019’da 70 bin ton kestane üretildi
» MAN Lion’s Coach yolcu taşımacılığının firmaların gözdesi: Fulya Turizm’e 2, Keşan Birlik 1 adet yeni Lion’s Coach aldı
» Panasonıc Life Solutıons Türkiye, üniversite iş birliğinde örnek olmaya devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.02.2020
  Ticaret 28.02.2020
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni