• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Dünya üniversiteleri ile yarışacağız”

30 Kasım 2017 Perşembe 13:00
12
14
16
18

“Dünya üniversiteleri ile yarışacağız”

   ► Prof. Dr. Budak, “Gelişmiş üniversiteler ve araştırma kurumları ile iş birlikleri oluşturmayı ve çağdaş olanakları öğrencilerin ve toplumun hizmetine sunmayı hedefliyoruz”

           DUYGU GÖKSU     
     Ege Üniversitesi(EÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Üniversite Sosyal Tesisleri’nde bir basın toplantısı düzenledi.
     Prof. Dr. Budak’ın basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıya, EÜ Rektör Yardımcısı Vekilleri Prof. Dr. Cengiz Metin, Prof. Dr. Makbule Aşıkoğlu, Prof. Dr. Nefise Ülkü Karabay Yavaşoğlu ve Genel Sekreter Yardımcısı Rasim Kılıçlı katıldı.
     “Rektörlüğüm süresince de ortak aklı bularak, üniversitemizin menfaatini gözeterek başarılarla ve örnek projelerle dolu, birbirinden önemli işlere imza atmak için çalışacağımızı bilmenizi isterim” diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Budak, göreve geldiği andan itibaren şeffaf bir yönetim anlayışıyla hareket etmeye özen gösterdiğini vurguladı.

Araştırma üniversiteleri arasına gireceğiz
     İlk hedeflerinden birinin, Ege Üniversitesi’ni araştırma üniversiteleri arasına katmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Budak, yerli otomobil gibi milli projeler başta olmak üzere üniversite-sanayi işbirliklerine öncelik vereceklerini vurguladı. Prof. Dr. Budak, “İzmir, Ege Bölgesi ve ülkemiz için koyduğumuz hedefleri hızla gerçekleştireceğiz” dedi. Ege Üniversitesi’nin gelecek vizyonunu, görevi devraldığı tarihten itibaren yapılan çalışmaları, projeleri ve yeni yönetim hedeflerini anlatmak amacıyla İzmir basınıyla bir araya gelen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, basınla iyi ilişkiler kuracaklarını, basına karşı açık ve net bir tutum sergileyeceklerini ifade etti.

“Bir çok üniversiteye klavuzluk ettik”
     Toplantı sırasında katılımcılara Ege Üniversitesi Rozeti hediye eden Budak, “Bugün burada, Üniversitemizin gelecek planlarını sizlerle paylaşmak, sizlerin Ege Üniversitesi ile ilgili yorumlarınızı ve yapacağınız katkıları öğrenebilmek ve birebir tanışmak amacıyla düzenlemiş olduğumuz toplantı sebebiyle bir arada bulunuyor ve bundan da son derece mutluluk duyuyorum. Hepinizin bildiği gibi Ege Üniversitesi, bünyesinden yeni Üniversiteler çıkarmış, İzmir’de eğitim ve kültürün odak noktasında 62 yıllık köklü geçmişiyle yer alan bir Üniversitedir. Üniversitemizin bu yönüyle, birçok Üniversite’ye kılavuzluk etmiş ayrıcalıklı bir Üniversite olduğunu söylemek isterim” dedi.

“Kolay ulaşılan bir rektör olacağım”
     Budak, “Makamda oturan değil, kolay ulaşılan bir rektör olacağım. Bu anlamada öğrencilerimiz başta olmak üzere bütün çalışanlarımıza cep telefonu numaramı verdim. Yakın geçmişte birçok sarsıntı yaşayan Ege Üniversitemizde hasara uğrayan kurumsal aidiyet duygusunu tekrardan ortaya çıkarmak için öğrencilerimizle, çalışanlarımızla ve hedeflerimizi doğru bir şekilde aktarabilmek açısından basın mensuplarımızla yakın ilişkiler kurmaya çalışıyoruz. Ne mutlu ki bunu ciddi oranda başarabildiğimize dair sayısız olumlu geri bildirimler aldık ve almaya da devam ediyoruz. Üniversitemizde, geçmiş dönemlerde eksikliği yaşanmış bir gönül bağı sorunu olduğunu düşünüyorum. Bunun üzerinde ciddiyetle durulması gereken konuların başında geldiğine inanıyor ve çalışmalarımı bu doğrultuda sürdürüyorum. Bu bağı sağladıkça ve güçlendirdikçe hedeflerimize ulaşmakta da zorlanmayacağımızdan eminim” diye konuştu.

     Ulusal ve uluslararası en iyi üniversite sıralamasında üst sıralara yükselen; gerçekleşen araştırmalar itibariyle ülke ekonomisine katkı sağlayan; ülkenin karşı karşıya olduğu birçok alandaki sorunlara çözüm üreten ve mezunlarının istihdam sorunu olmayan; geliştirdiği teknoloji ve patentlerle kendi mali kaynaklarını oluşturabilen; komşu ve diğer ülke öğrencileri tarafından tercih edilen; öğrencilerinin barınma, beslenme sorunlarını çözmüş, öğrencileri sportif ve kültürel faaliyetlerle destekleyen bir üniversite olma hedefi yönünde çalışmalar yapacaklarını ifade eden Budak, “Üniversitemizin, kurumsal kültür ve kimliği güçlü, aidiyetin yüksek olduğu bir yönetim anlayışıyla dünyadaki nitelikli üniversiteler ile eşdeğer bir eğitim ve araştırma kurumu olarak anılmasını sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Dünya üniversiteleri ile yarışabilmek amacıyla en yeni bilgi ve teknolojileri kullanarak, gelişmiş üniversiteler ve araştırma kurumları ile iş birlikleri oluşturmayı ve çağdaş olanakları öğrencilerin ve toplumun hizmetine sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Eğitim öğretim kalitesini yükselteceğiz
     Her yıl ülkemizdeki en başarılı tıp fakülteleri sıralamasında ilk beş içerisinde yer alan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini teknolojinin getirdiği yeniliklerle donatmayı hedeflediklerine vurgu yapan Prof. Dr. Budak, bu doğrultuda çalışmalarını sürdüreceğini sözlerine ekledi.
     Ege Üniversitesi’nin öncelikli hedefinin; eğitim öğretim kalitesini yükselterek çok yönlü, araştırıcı ve üretken bireyler yetiştirmek olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Budak, “Üniversitemizin ve ülkemizin sorunlarına akılcı yolla yaklaşabilen, evrensel bilgi birikimine katkı sağlayabilen çok sayıda araştırma gerçekleştirmeye devam etmektir. Üniversitemizde öğrencilerimiz ve akademik personelimizin ortak kullanımına sunduğumuz 100’e yakın laboratuvar ve birçok pilot tesis bulunmaktadır. Yakın gelecekte altyapımızı güçlendirecek bir dizi projeyle çalışmalarımıza başlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» TÜBİTAK’tan milli ve özgün teknolojilere destek
» Tarım makineleri ihracatında hedef 800 milyon dolar
» Ekim ayında kurulan şirket sayısı arttı
» “Motorinde indirim için fazla beklenmemeli”
» Sanayi üretiminde yüzde 2,7 azalma
» Toplam ciro endeksi yüzde 32,3 arttı
» Yılda 12,4 kilogram kırmızı et tüketiyoruz
» Kaplan, “Daha iyisi için geliyoruz”
» Ekonomi, yerli ve yenilebilir enerji ile sürdürülebilir
» Özgörkey Otomotiv’den BMW, Mini, Land Rover ve Jaguar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni