• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Dünyada kompozit alanında ciddi bir rekabet var”

10 Eylül 2018 Pazartesi 19:00
12
14
16
18

“Dünyada kompozit alanında ciddi bir rekabet var”

           HABER MERKEZİ     
     Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen “4. Uluslararası Kompozit Malzemeler Sempozyumu- KOMPEGE” başladı. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyumun açılışına Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Oktay Pamuk, Sempozyum Düzenleme Başkanı Prof. Dr. Rasim İpek, iş adamları, yerli ve yabancı çok sayıda akademisyen katıldı. 
     Sempozyumun açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bu sempozyum kompozit materyaller alanında bir ilk. Dünyada kompozit alanında ciddi bir rekabet var.

     Gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte her türlü üretim alanında kullanılan malzemelerin değiştiğini ve günün şartlarına uygun hale getirildiğini gözlemliyoruz. Üreticiler günümüzde fiyat-performans oranı yüksek, daha dayanıklı ve aynı zamanda daha hafif, daha çevre dostu, daha estetik, dış etkenlere karşı daha güçlü; kısacası her anlamda verimi artıracak malzemelere yöneliyor. Tüm mühendisliklerin yanı sıra, fizik, kimya, biyoloji, tıp ve sağlık bilim ve teknolojileri alanlarında da sıkça kullanılan, yüksek katma değerli ve ileri teknolojik malzemeler üretme biçimi olan kompozit teknolojisi, çok disiplinli bir alandır. Günümüzde, üstün nitelikli ve fonksiyonel malzemeler geliştirilebilmesinin en önemli yollarından birisi de kompozit bilimi ve teknolojisinin kullanılmasıdır” dedi.

“Türkiye’nin geleceği sanayi-üniversite işbirliğinde”
     Sempozyum bilimselliğin yanı sıra sanayi ve teknoloji boyutu ile de bir fark ve farkındalık yarattığını, üniversite sanayi işbirliğine yeni bir vizyon sunduğunu ifade eden Prof. Dr. Budak, “Türkiye’nin geleceğinin sanayi-üniversite işbirliğinde olduğuna inanıyoruz. Üniversitemizde geliştirilen bilgi ve teknolojinin uygulamaya dönüştürülerek ticarileştirilmesi, üniversite-  sanayi kuruluşları arasında işbirliklerinin oluşturulması ve bölge sanayinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve teknolojinin üniversitemizde geliştirilmesine özel ehemmiyet gösteriyoruz.

     “Üniversite-sanayi” işbirliğini slogan olmaktan öteye taşımak için önemli adımlar attık.  Üniversitemiz bünyesinde alanlarında uzman akademisyenlerimiz ile birlikte İzmir merkez ve periferideki organize sanayi bölgeleri ve meslek odalarına yaptığımız ziyaretlerde kente ve ülkeye fayda sağlayabilecek olası ortak projeleri masaya yatırdık. Üniversitemizin ürettiği bilginin ve teknolojinin reel sektörle buluşmasının İzmir’in gelişiminin temel dinamiği olacağına inanıyorum. Düzenlenen bu sempozyumun hem akademik hem de üretimsel olarak yarar sağlayacağına yürekten inanıyorum” dedi.

     Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Oktay Pamuk yaptığı konuşmada sempozyumun bütün katılımcılar için verimli olmasını diledi.  Sempozyum Düzenleme Başkanı Prof. Dr. Rasim İpek ise  “Bu sempozyumun oluşma sürecinde büyük katkısı olan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’a manevi ve maddi katkıları için canı gönülden teşekkür ederiz. Türkiye, Japonya, Almanya, Yunanistan, Polonya ve İran’dan alanında uzman akademisyenler sempozyumumuzda konuşmacı olarak yer alıyor.      Sempozyumumuza  400 ’e  yakın bildiri başvuruda bulunuldu ve 500’e yakın araştırmacı da sempozyumumuza  davetli olarak geldi. Sempozyumumuzda sponsor olan firmalara da teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı 2018’de yüzde 11
» MB: Ekonomide dengelenme süreci devam ediyor
» Foça turizmi acil çözümler bekliyor
» Selçuk: İşsizlik oranı tahminimizin altında
» Hizmet sektörü güven endeksi 81,6 oldu
» “İstihdam teşvikleri baştan sona değiştirilmeli”
» E-İhracat Zirvesi İzmir’de gerçekleşti
» Evinizde baharı müjdeleyen öneriler
» Paşabahçe ile bahara merhaba deyin
» Vestel’in 12 ürününe Good Design Ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni