• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Düşük karbonlu ekonomi çağrısı

23 Şubat 2021 Salı 17:00
12
14
16
18

Düşük karbonlu ekonomi çağrısı

   ► SKD Türkiye tarafından ‘Yeşil Dönüşüm ve Türkiye’ye Etkileri’ başlığı ile düzenlenen etkinlikte, küresel ve ulusal döngüsel ekonomi gelişmeleri ele alındı

           KÜBRA TOPAL      
     İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) tarafından 2013 yılından bu yana düzenlenen “Sürdürülebilir Finans Forumu”nun 7’ncisi çevrim içi gerçekleştirildi. Toplantıya, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Başkanı Arvid Tuerkner katıldı. Toplantıda konuşan SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, EBRD iş birliğiyle özel sektör ve kurumlara, Türkiye’de düşük karbonlu ve döngüsel bir ekonomik toparlanma için iş birliği çağrısı yaparak, tüm kurumları sıfır atık ilkelerine ve döngüsel ekonomi stratejilerine bağlı kalmaya davet etti.

“Sürdürülebilir kalkınma için yıllık 5-7 trilyon dolar yatırım gerekiyor”
     Paris İklim Anlaşması’na değinen Edin, “2050 yılına kadar karbon nötr olmayı başaramazsak, riskleri fırsata çevirmek için şansımız yok denecek kadar az olacak. Hepimizin bildiği gibi, 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını yüzde 7,6 oranında düşürerek küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırmamız gerekiyor. Karbon emisyonları konusunda herhangi bir önlem alınmadan, mevcut düzende ilerlenirse, bu yüzyılın sonunda küresel sıcaklık 3 ila 5 derece arasında artabilir. Pandemi sürecinde, tüm dünyada yaşanan eş zamanlı kapanmalar ile beraber karbon emisyonlarını yalnızca yüzde 7 oranında düşürebildiğimizi göz önüne alırsak önümüzde ne denli zor ve çaba gerektiren bir süreç olduğunu anlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

     Düşük karbonlu ve çevresel etkileri azaltılmış bir dünya için ekonomik büyüme ve iyileştirme planlarının yeşil bir çerçeve etrafında kurgulanması gerektiğini söyleyen Edin, “Daha sürdürülebilir iş yapış şekillerinin yaygınlaşmasında pastadaki en büyük paylardan biri finans sektörüne ait. Birleşmiş Milletlerin verilerine göre, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşabilmek için yıllık 5-7 trilyon trilyon dolar yatırım gerekiyor. Söz konusu yatırım, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde her yıl en az 2,5 trilyon dolar finansal açığı anlamına geliyor. Bu durum da 2030 Gündemi’ne ulaşmamızı çok daha zor hale getiriyor. Gelişmiş ülkelerde söz konusu yatırımların üçte ikisi bankalar tarafından finanse edilirken, gelişmekte olan ülkelerde bu oranın yüzde 90’a çıktığını görüyoruz. Ortaya çıkan finansal açığın kapanabilmesi için finans sektörünün ne kadar kritik bir role sahip olduğunu görüyorsunuz. Bu anlamda muazzam bir dönüştürücü gücümüz var. Sürdürülebilir kalkınmanın geleceği için, bankaların sağlayacağı finansmanın yanında, borçlanma piyasasının ile ürün ve hizmet gruplarının da sürdürülebilir yapılara dönüşmesi çok önemli” diye konuştu.

“Bankacılık sektörü öncü tavrını sürdürülebilirlik alanında da sergiliyor”
     Sürdürülebilir bir kalkınma modeline geçişin, aynı zamanda kaynak tahsisi sürecindeki özel konumu nedeniyle finans sektörü için çok önemli fırsatları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, “OECD’nin tahminlerine göre ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılabilmesi için 2030 yılına kadar dünya genelinde, her yıl yaklaşık 7 trilyon dolar tutarında ilave yatırım yapılması gerekmektedir. Kuşkusuz bu devasa yatırımların hayata geçirilebilmesi için gereken finansmanın sağlanması, finans sektörü için, kaynak ve ürün çeşitliliğinin artırılması, kamusal ve uluslararası fonlara aracılık ve daha fazla inovasyon anlamına gelmektedir. Türk bankacılık sektörü pek çok alandaki öncü ve yenilikçi tavrını ‘sürdürülebilirlik’ alanında da sergiliyor. Bankacılık sektörünün sürdürülebilir finans alanında inisiyatifi ele aldığını, gerek risk yönetimi gerekse kaynak tahsisi anlamında pek çok iyi uygulama örneği sergilediğini görüyoruz” diye konuştu.

     Akben, “2014 yılında Türkiye Bankalar Birliğince yayımlanan ‘Bankacılık Sektörü İçin Sürdürülebilirlik Kılavuzu’ ve 2017 yılında UN Global Compact üyesi yedi banka tarafından imzalanan ‘Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi’ bu alanda atılmış önemli adımlar. Bildirge kapsamında hâlihazırda toplam sektör payı yaklaşık yüzde 40 olan sekiz adet bankamız 10 milyon ABD dolar ve üzerindeki yatırımlara yönelik kredi süreçlerinde çevresel ve sosyal riskleri değerlendirmeye alacaklarını ve görev tanımında çevresel ve sosyal unsurların olduğu en az bir personel istihdam edeceklerini taahhüt etmiş bulunuyor. Nitekim toplam sektör payı yüzde 60’ı bulan 9 adet bankamızın uluslararası standartlarda tarafsız bir değerlendirmeye tabi tutularak Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksine dahil edilmiş olması, bankacılık sektörünün bu alanda geldiği noktanın en güzel özetini veriyor” diye konuştu.

“Türkiye’de geçen yıl yerel şirketlere 1,7 milyar Euro finansman sağladık”
     Krizin, mevcut ekonomik modelin ortaya koyduğu bazı doğal sınırlamaların ve risklerin altını çizdiğini aktaran Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner, “Sadece Türkiye’de geçen yıl yerel şirketlere 1,7 milyar Euro finansman sağladık. Yatırımcılar arasında, koronavirüs salgını sonrasında ekonomileri yeniden inşa etmenin yeterli olmayacağı konusunda bir fikir birliği var. Ancak aşıların mevcudiyeti, sağlıktaki acil durumun sona ermesi için bize umut veriyor. İklimle ilgili acil durum için aşı olmadığını biliyoruz. İşletmelerin inovasyona yatırım yapmaları için doğru bir zamandayız. Yeni yeşil ekonomiye geçiş yaklaşımını uygulayarak harekete geçmenin ve daha iyiyi inşa etmenin zamanı geldi” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Hazine’den İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne onay
» Zübeyde Ana’nın kabrinde 8 Mart anması
» Başkan Soyer kadınlara karanfil dağıttı
» Tarımsal kalkınmanın anahtarı planlı ve sürdürülebilir bir üretim politikası
» “Kadın çalışanları Tüpraş’a güç, Türkiye’ye enerji katıyor”
» Çimentaş’tan çalışanlarıyla anlamlı buluşma
» Sebahattin Gazanfer’i kaybettik
» Uşak Belediyesi basketbol sahası inşaat işleri yaptıracak
» Beyaz et sektöründe kadın istihdam oranı Türkiye ortalamasının üzerinde
» Başkan Engin ‘kadın’ çalışanlarla buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.03.2021
  Ticaret 06.03.2021
  Ticaret 05.03.2021
  Ticaret 04.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni