• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Düzenlemeler büyümeye odaklanmamızı sağlayacak”

01 Aralık 2020 Salı 12:00
12
14
16
18

“Düzenlemeler büyümeye odaklanmamızı sağlayacak”

    ► TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik: Hayvan tanımlanması, tescili, izlenmesi, göçer hayvanların, yurt içinde canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin nakli ile ilgili yönetmelikler hayvancılıkta bürokrasiyi azaltacak. Tanımlama ve bildirim işlemlerinde süreyi uzatarak hayvan sahiplerinin işlerini kolaylaştıracak”

           SEDA GÖK      
      Türkiye Damızlık Koyun Keçi Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Tarım ve Orman Bakanlığının Resmi Gazete’de yayımlanan hayvan tanımlanması, tescili, izlenmesi, göçer hayvanların, yurt içinde canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin nakli ile ilgili yönetmeliklerinin hayvancılıkta bürokrasiyi azaltacağını, tanımlama ve bildirim işlemlerinde süreyi uzatarak hayvan sahiplerinin işlerini kolaylaştıracağını bildirdi.
     Çelik, “Bakanlığımızın yönetmelikleri işimizi kolaylaştıracak, dikkatimizi büyümeye vereceğiz, hem biz hem ülke kazanacak” dedi.
     Nihat Çelik, yaptığı açıklamada, mevcut durumda sığır cinsi hayvanlar 3 aylık yaşa kadar, koyun ve keçi türü hayvanlar ise 6 aylık yaşa kadar (göçer hayvanlar için bu süre 9 ay) küpelenerek kayıt altına alınırken, yetiştiricilerin idari para cezaları ile karşı karşıya kalmaması için bu sürelerin sığır cinsi hayvanlarda 6 aya, koyun ve keçi türü hayvanlarda ve göçer hayvanlarda 1 yıla çıkarılarak kimliklendirme ve kayıt altına alma işlemlerinin daha geniş zamana yayılmasının sağlandığını belirtti.

     Türkiye’de küçük ölçekli geleneksel aile işletmeciliğinin yaygın olmasının, göçer, yayla ve kurban bayramı başta olmak üzere hayvan hareketlerinin çok yoğun görülmesinin, ağır kış şartları ve coğrafi koşulların uygun olmamasının zaman zaman tanımlama süreleri içinde hayvanların küpelenerek kayıt altına alınamamasına yol açtığını hatırlatan Çelik, şunları kaydetti:
     “Yetiştiricilerimiz idari para cezaları ile karşı karşıya kalıyordu. Bu nedenle yönetmeliklerde yapılan değişiklik ile süreler sığırda 3 aydan 6 aya, koyun ve keçide 6 aydan 12 aya çıkarıldı.
     Ayrıca hayvan sahipleri tarafından yapılması gereken hayvan giriş-çıkışı veya alım-satımları için 7 gün olan bildirim süresi 30 güne yükseltildi.
     İlin coğrafi yapısı, personel ve araç durumu, iklim şartları, doğal afet, idare kaynaklı gecikmeler veya mücbir sebepler nedeniyle yönetmelik hükümlerine uygun olarak tanımlanamayan her yaştaki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kimliklendirilerek kayıt altına alınabilmesi amacıyla İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonuna yetki verildi.”
 
“Pasaport ve nakil belgesi il/ilçe müdürlüğüne gidilmesine gidilmeden e-devlet üzerinden alınabilecek”
      Yapılan düzenleme ile sığır cinsi hayvan pasaportu ve koyun keçi nakil belgesinin il/ilçe müdürlüğüne gidilmesine gerek kalmadan yetiştiricilerimiz tarafından e-Devlet üzerinden alınarak il içi nakillerde kullanılması sağlandığını belirten Çelik, şöyle devam etti:
     “Yine işletme ziyaretleri ve aşılama çalışmaları sırasında, yeni mevzuat kapsamında işletmelerin güncellenmesi daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilecek.
     Yönetmelik değişiklikleri ve yeni yayımlanan Göçer Hayvanların Tanımlanması ve Nakilleri Hakkında Yönetmelik kapsamında, hayvancılıkta özellikle kayıt ve nakil işlemleri için yerinden yönetim imkânı verildi. Her bölgenin kendi sorunlarını yerinde çözmesine imkân tanındı.
     Göçer hayvancılık yapan vatandaşlarımızın yaptıkları hayvancılığa uygun ihtiyaçlarını karşılayacak mevzuatla mağduriyetlerinin en aza indirilmesi amaçlandı.
     Yayımlanan Göçer Hayvanların Tanımlanması ve Nakilleri Hakkında Yönetmelik kapsamında göçer hayvan sevklerinde belirlenen güzergâh üzerinde gidiş ve dönüş için tek veteriner sağlık raporu yeterli olacak. Göçer hayvanların nakli esnasında doğan kuzu ve oğlakların en yakın sevk kontrol noktasında küpelenerek kayıt altına alınması sağlanacak.”
    Bütün bu düzenlemelerin hayvan sahiplerinin işini kolaylaştıracağına dikkati çeken Çelik, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli hayvancılığımızın sorunlarını biliyorlar, her türlü desteği yapıyorlar. Verdikleri destek hayvan sayısının ve verimliliğinin artışında görülüyor. Kendilerine şahsım ve sektörümüz adına teşekkür ediyorum” dedi.

     Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin küçükbaş hayvancılıkta çok önemli çalışmaları bulunduğunu, sektörün önünü açtığını, hayvan sayısının hızla artmasını sağladığını bildiren Çelik, “Tarım Bakanımız küçükbaş hayvancılıkta çalışmalarıyla birçok kez zirve yaptı. Bakanımızın yaptığı ilklerden biri de budur. Şahsımız sektörümüz adına minnettarız” ifadelerini kullandı.
     Hayvancılıkla ilgili çıkarılan 4 yönetmeliğin de önemli olduğunu bildiren Çelik, açıklamasını, yetiştiricilerin önündeki bürokratik engellerin kaldırılması, zaten kıt kanaat geçinmeye çalışan hayvan sahiplerinin idari para cezalarıyla mağdur olmaması, sadece işine yoğunlaşarak ülkeye daha fazla katkı yapmasının sağlanması gerektiğini, bu yönetmeliklerin bu yönde atılmış adımlar olduğunu belirterek tamamladı.


+ Benzer Haberler
» Tüm rakamlarda gerileme var
» İletişimin devlerinden yerli iş birliği
» Kısa vadeli dış borç 134,6 milyar dolar
» Değerli Konut Vergi oranında artış
» KÇÖ için yeni başvurular 31 Ocak tarihine uzatıldı
» Gelir kaybı ve kira desteğine 2 milyondan fazla esnaf başvurdu
» TCMB’nin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 11,15 oldu
» TTO Başkanı Olgun, 2020’yi değerlendirdi
» Gürer: Sağlık Meslek Lisesi mezunları atama bekliyor
» Aylin Nazlıaka: Halkın iktidarına ulaşmaya az kaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
  Ticaret 13.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni