• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

E-hileye geçit verilmeyecek

26 Şubat 2021 Cuma 16:00
12
14
16
18

E-hileye geçit verilmeyecek

   ► E-ticaret siteleri mercek altına alınıyor. Denetimler yoğunlaşacak. Vatandaşı mağdur edene 500 bin TL’ye kadar para cezası kesilecek

           SEDA GÖK      
     Pandemi sonrası e-ticarete olan ilgi her geçen gün artarken şikayet sayıları da aynı paralelde artış gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde Hepsiburada adlı e-ticaret sitesinden yapılan cep telefonu alışverişinde paketten bisküvi çıkması olayı sonrası Ticaret Bakanlığı da e-ticaret platformlarına yönelik sıkı takip başlattı. Bakanlık 12 Martta yürürlüğe girecek e-ticaret Piyasa Gözetim ve Denetim Faaliyetleri Düzenlemesi kapsamında vatandaşı mağdur eden e-ticaret platformlarına 50 bin TL’den 500 bin TL’ye kadar para cezaları kesilebilecek.

     Ticaret Bakanlığı’nın 2021 yılında 240 milyar TL e-ticaret hacmi hedefi ile birlikte bu sektöre yönelik denetimler de artmaya başladı. Yeni dönemde yanlış ve bozuk ürün gönderimi, iade sorunları gibi durumlarda vatandaşı mağdur edenlere yönelik adımlar atılacak. Güvensiz ürün satışı yapan internet sayfalarına erişimin engellenmesine kadar yaptırımlar uygulanabilecek. Vatandaşı mağdur edenleri nokta atışı tespit edebilmek için sitelerin izlenebilirliği artacak. Yeni sistem ile pazaryeri, üretici firma ve eğer ürün ithal ise ithalatçı firma gibi ürünün nereden alındığı kaydedilecek. 12 Martta geçilecek uygulama ile güvensizliği tespit edilen ürünler vatandaştan geri çağrılacak.

AYIPLI ÜRÜN KOŞULSUZ İADE EDİLEBİLİYOR
     Yeni uygulama ile ayıplı ürünlerle karşılaşıldığında 30 gün içerisinde koşulsuz olarak iade edilebiliyor. Sipariş edilen ürün yerine farklı bir ürün gönderilmesi halinde ise önce satışın yapıldığı site ile görüşülüyor. Mağduriyetin giderilmemesi durumunda Tüketici Hakem Heyeti devreye giriyor. 8 bin 480 TL’ye kadar olan sorunlu alışverişlerde buraya başvurularak çözüm arayışı başlıyor. Sorunlu alışveriş 8 bin 480 TL’nin üzerinde olması halinde Tüketici Mahkemesine başvurulması gerekiyor. 

ŞİKAYETTE PAZARYERİ SİSTEMİ BAŞI ÇEKİYOR
     Elektronik ticarette pazaryeri sistemi son dönemde şikayetlerde başı çekiyor. E-ticarete yönelik şikayet verilerine göre farklı ve bozuk ürün gönderimi gibi ayıplı ürünlere yönelik şikayetler başı çekiyor.
     2020 yılının başında hayata geçirilen Güven Damgası Uygulaması da e-ticaret sektöründe kritik bir açığı kapatmıştı. Halihazırda bugüne kadar 27 e-ticaret sitesi Güven Damgası aldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan daha önce yaptığı açıklamada Güven Damgası ile ilgili olarak “Güven damgası e-ticarette gizlilik, hizmet kalitesinin sağlanması ve tüketicinin yaşadığı endişelerin giderilmesi konusunda etkin rol oynayacaktır. E-ticaret sitelerinin güven damgası alması ve tüketicilerin güven damgası olan e-ticaret sitelerini tercih etmesi, e-ticaret sektörünün büyümesini sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulunmuştu.

E-TİCARET HACMİ 213 MİLYAR TL
     Elektronik ticarete ilişkin son verilere göre geçtiğimiz yıl yeni bir rekora imza atılacak. Ticaret Bakanlığı’nın performans programına göre e-ticaret işlem hacmi 2020 yılının tamamında 213 milyar lira olarak gerçekleşti. 2021 yılı hedefi ise 240 milyar lira olarak hedeflendi. E-ticaret yapan işletmelerin ulaşılabilir olması ve verilerin sağlıklı olarak takip edilmesi amacıyla daha önce Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) kurulmuştu. E-ticaret ile ilgili tüm detaylar bu kanal yoluyla takip ediliyor. ETBİS’e kayıtlı site sayısı 24 bin 300’ü geçmiş durumda.


+ Benzer Haberler
» Geleceğin TİCARET’i
» Aktif vak’a sayısı 570 bini geçti; vak’a/test oranı %17,30’a geriledi
» Tarım Bakanlığından İzmir’e 35 proje
» İkinci çeyrek için çift rakamlı büyüme öngörüsü
» Dijital Türkiye’nin skoru 100 üzerinden 68
» Ramazan’da yiyecek ve içecek satışları %20 artacak
» Bakanlık güvensiz kişisel koruyucu donanımları tespit etti
» 23 Nisan’ı eğlenceli, mini bilgi yarışmasıyla kutluyoruz
» İzmir İtalyan Ticaret Odası yeni yönetimini belirledi
» ASKİ, içme suyu şebeke hattı yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni