• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Eczacının stoğuna ‘aşı takvimi’ yön verecek

09 Haziran 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

Eczacının stoğuna ‘aşı takvimi’ yön verecek

   ► Pandemi sürecinde özellikle boğaz pastili, grip aşısı ve antibiyotik gibi belli ürün gruplarının satışlarında ciddi düşüş yaşandı.

           SEDA GÖK      
     Eczacılar son dönemde stok yönetimi konusunda sıkıntılı günler yaşıyor. Pandemi sürecinde özellikle boğaz pastili, grip aşısı ve antibiyotik gibi belli ürün gruplarının satışlarında ciddi düşüş yaşandı. Bu durum ürünlerin eczacının stoklarında birikmesine, günü geçen ilaçların elinde kalmasına neden oldu. Salgın döneminde insanların hastaneye gitmeye korkması ve ayrıca kamu hastanelerinde, üniversite hastanelerinde önemli-acil sağlık hizmetleri dışındaki poliklinik vb. hizmetler yavaşlaması reçete sayısını azalttı.
     Önümüzdeki dönemde ilaç temini ve ilaç stok yönetiminin sağlıklı yönetilmesinde aşı takviminin önemli bir rol üstlendiğinde birleşen sektörün kanaat önderleri, aşılamada sıkıntı yaşanması halinde Eylül ayından itibaren birçok ilacı imha etmek durumunda kalabileceklerini ifade ettiler.

     TİCARET Gazetesi’nin edindiği bilgilere göre; satışların düşmesinden dolayı eczaneden eczaneye değişmekle birlikte, önceden alınan ilaçların günü geçerek kullanım dışı kalma riski bulunuyor.   Bu süreçte eczane lokasyonunun önemli olduğu en fazla hastanelere yakın konumdaki eczanelerin etkilendiği vurgulanıyor.
     Ticaret Gazetesi’ne bilgi veren sektör yetkilileri, “Eczane eğer hastane ya da sağlık ocağı karşısındaysa başvuru sayısı azaldığı için, oralara çok başvuru yaptırılmadığı için sıkıntı yaşandı. Özellikle hastane karşısındaki eczanelerde bazı ilaçların miadı geçme durumuyla karşı karşıya. Aynı durum alışveriş merkezleri içinde olan eczanelerde de yaşanıyor” değerlendirmesinde bulundular.

     Pandemi sürecinde hastaneye gidişlerin azalmasının da bu gelişmede etkili olduğunu belirten ilgililer, “Birçok hastane Covid polikliniğine dönüştü. Dolayısıyla klasik yazılan antibiyotik, öksürük şurubu, gargara, pastilde eskisi kadar satılmadı. Bazı lokasyonlardaki arkadaşlarımızda elinde yüksek miktarda bu tarz ürünlerin olduğu arkadaşlarımız var. Elinde kalıp son kullanma tarihinin geçme tehlikesinin olduğu doğrudur. Depolar bazı ilaçları son kullanma tarihi çok yakın olmamak kaydıyla geri aldı ve alıyorlar” dediler.
     Bu süreçte eczanenin kendi içindeki stok yönetimini iyi planlaması gerektiğini vurgulayan sektör mensupları, “Her eczacının elinde belli bir miktar tarihi geçmiş ilaç kaldı. Ancak bu çok spesifik bir dönemdi” hatırlatmasını da yaptılar.
 
     2019 yılı sonunda Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemi sürecinin toplum ve iş hayatına dayattığı olağanüstü şartlar, her sektör gibi ilaç endüstrisini de etkiledi.
     Türkiye ilaç ve tıbbi sağlık ürünleri pazarı 2020 yılında hastane ve eczanelerde değer ölçeğinde yüzde 19,9 büyüme ile 52,8 milyar TL’ye ulaştı. Kutu ölçeğinde ise yüzde 5 küçülme ile 2,43 milyar kutuya geriledi.
 
     Türk İlaç Sektörü Raporu’na göre ülkemizde 2020 yılının Mart ayında başlayan sürecin etkileri hemen kendini göstererek aylık reçete sayılarına yansıdı. Reçete sayılarında Mart ayı ile başlayan hızlı düşüş Mayıs ayında son 10 yılın en düşük seviyesine inerek 20 milyon reçeteye geriledi. Haziran ayında bir miktar toparlanma gerçekleşmesine rağmen 2020 yılında toplam reçete sayısı bir önceki yıla göre yüzde 15 azalarak, 342 milyon reçete ile 2016 öncesine döndü.


+ Benzer Haberler
» İzmir’den tüm dünyaya oyun oynatıyorlar
» “Pandemide yeni bağışıklık desteklerine ihtiyaç var”
» Matbaacılar ambalaj üreticisi oluyor
» Düğün salonlarına yüzde 100’ün üzerinde talep
» İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor
» “Temmuz, sinema salonlarının açılışı için erken”
» Yeme-içme sektöründe buruk açılış
» Toprak: Mutfakta yangın var
» Otobüsçüler tam kapasite çalışmak istiyor
» Kirli klima filtresi hastalıkları tetikliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.06.2021
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni