• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Efes Antik’te sanat şöleni başlıyor

06 Eylül 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Efes Antik’te sanat şöleni başlıyor

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Efes Antik Kenti’nde, 7-18 Eylül tarihleri arasında bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nin tanıtım toplantısı düzenlendi. İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) düzenlenen toplantıya İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni ve Müdürü Aytül Büyüksaraç, Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı, İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta, İzmir Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, Türkerler Holding Genel Koordinatörü Atilla Sezgin, Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi ve Swissotel Büyük Efes yetkilileri katıldı.

Zorba balesi ile başlıyor
     Toplantının açılışında konuşan İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni ve Müdürü Aytül Büyüksaraç, Efes Opera Bale Festivali yapmanın uzun yıllar önce planladıkları bir proje olduğunu belirterek, festivali nihayet yapabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Büyüksaraç, “İnancım o ki; bu festival sonsuza dek sürecek; dünyanın önde gelen sanatçıları ve sanat kurumları festivalimize katılmak için bizi zorlayacaklar. Festivalimiz yarın akşam Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sunacağı Zorba balesi ile başlıyor; 11 Eylül’de Gala Konser yapacağız; konserde yıldız opera sanatçılarını konuk ediyoruz. 14 Eylül’de bizim yani İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin sunacağı Tosca operasını sahneleyeceğiz; bu temsilde de yine şef ve iki solist olmak üzere üç yabancı konuğumuz görev alacak. Festivalimizi, İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin sunacağı Carmina Burana balesi ile sonlandırmış olacağız” dedi.

     Efes Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı ise yaptığı konuşmada, geçen yıl Efes’te başlattıkları devlet opera ve bale günlerini, bu yıl bir festivale dönüştürdüklerini belirterek, “Gerçekten Efes’teki devlet opera ve bale festivalinin sonsuza dek sürmesi arzusundayız. Festivalin, çok önemli bir işlevi yerine getireceğini düşünüyorum. Belediye başkanı olarak Selçuk’un vizyonunun bilim, eğitim, sanat ekseninde olmasını istiyoruz. Bu anlayışı destekleyecek olan opera ve bale festivalinin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

     İzmir Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu ise, İZTO yönetim kurulunun sanatın ve sanatçının her daim yanında olma vizyonunda olduğunu ifade ederek, “Festivalin uluslararası ölçekte olması çok önemli. Umarım sürdürüleWbilir olur. İzmir’e yoğun bir turist akını var. Biz bunu 1800’lerdeki sanatla birleştirdiğimizde, İzmir ekonomisinde ciddi bir patlama noktasına geldiğimizi, sanatla da gösterebiliriz diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Türkerler Holding Genel Koordinatörü Atilla Sezgin ise, Türkerlerin İzmir’e büyük yatırımlarının olduğunu belirterek, Bunlardan biri Mahall Bomonti, biri de şehir hastanesi. Tarihi binalarımızdan birini de sanat galerisi olarak oluşturduk. Sanat toplu için çok önemli bir olgu. Sanatın olmadığı yerde duygusallık, insanlık düşünceleri gibi değerlere ulaşılamamaktadır. İzmir bu özellikleriyle öne çıkan bir şehirdir. Bu tip uluslararası festivallerin gerçekleşmesi çok önemli diye düşünüyorum. Bu festival, İzmir’in tanıtımına büyük destek verecek. Destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sanat şehri İzmir
     İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta ise,etkinliğe geçen sene Efes Günleri diye başladıklarını ifade ederek, “Yerimiz var, antik şehirler bize ait, kurumlar bizim niye yapmayalım? Geçen yıl Efes Günleri diye başladık, bu sene festivale dönüştü, yine aynı desteğe veriyoruz. İzmir gerçekten bir sanat şehri. Bu festivalin ilimize ve turizmimize de büyük katkısı var. Geçen yıl 15 bin kişi izlemiş Efes Günleri’ni. Kuşadası’na gemiyle gelen turistler çok izlemiş” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir, e-ihracatta da öne çıkmak istiyor
» 8. Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı
» Üreticilere 1 milyar 432 milyon TL ödenecek
» İhracat hedefi Ortadoğu pazarının kapılarını araladı
» Türkiye dünyanın en mutlu 79’uncu ülkesi
» 10. Alaçatı Ot Festivali yine dopdolu geçecek
» Garanti Bankası’ndan 103 milyon 220 liralık ihraç
» BİST, ATPET hisselerini kottan çıkardı
» Dagi Yatırım Holding brüt takasa alındı
» Emlak Konut bir projesini tasfiye etti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni