• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ege Bölgesi Pamuk rekoltesi 188 bin 589 ton

10 Ekim 2018 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Ege Bölgesi Pamuk rekoltesi 188 bin 589 ton

   ► Uçak: 1 milyon ton seviyelerinde pamuk üretimini yakalayamayacağımız, hasadın başlaması ile ortaya çıktı.

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Ticaret Borsası (İTB), Ege İhracatçı Birlikleri ve Söke Ticaret Borsası işbirliğinde yapılan Ege Bölgesi pamuk rekolte tahmin sonuçları açıklandı. 2018-2019 sezonu pamuk rekoltesi sonuçlarına göre, Ege Bölgesi’nde pamukta 188 bin 589 ton rekolte bekleniyor.
     Tekstil ve konfeksiyon sektörünün bütün dünya ülkeleri için sanayileşmenin lokomotifi olduğu gibi ülkemizde de dış ticaretin belkemiği olduğunu vurgulayan İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Pamuk bu sektörün temel girdisidir ve tekstil sektörümüzün rekabetçi olması açısından çok önemlidir” dedi.

     İzmir Ticaret Borsası ve Ulusal Pamuk Konseyi tarafından 2011 yılında başlatılan “Gmo Free” projesindeki gelişmeler ile ilgili bilgi veren Kocagöz, “Borsa ve konsey ortaklığında Türk patent ve marka kurumuna “Garanti Markası” başvurusu yapılmıştır.  Resmi bir tescil işleminin gerçekleştirilmesinin projenin kurumsallaşmasına ve ülkemizde üretilen GDO’suz pamukların ve bu pamuklardan üretilen tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin markalaşması çalışmalarına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Projenin tanıtımı ve kullanımının bu aşamasında Türk tekstil sanayisini de temsilen TİM’in in katılıyor olması bizi güçlendirecektir. Böylece ülkemiz tekstil ve konfeksiyon ürünleri küresel pazarlarda daha rekabetçi olabilecektir” ifadelerini kullandı.

“1 milyon ton pamuk üretimini yakalayamayacağımız ortaya çıktı”
     Toplantıda konuşan İTB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Uçak, 2018 bütçesinden 1,5 milyar lira prim desteğinin verildiğini ve üreticilerin pamuğa dönüş yapmalarının sevindirici olduğunu söyledi. Pamuk sektörünün sorunlarına vurgu yapan Uçak, “Türk pamuk sektörünün en önemli problemlerinden biri de çırçır fabrikalarının rehabilitasyonudur. Kısmen çırçır fabrikalarının teknoloji eksikliği, kısmen de pamuğun işlenmesi aşamasındaki yanlış uygulamalar sebebiyle renk ve kalite kaybı yaşanmaktadır. Bu nedenle çırçır fabrikalarının çalışması konusunda bir standart oluşturulmalıdır. Yasak olmasına rağmen hala devam eden gece toplamalarının önüne geçmek için sıkı denetimler yapılmalıdır. Bu sorunlar aslında üstesinden kolaylıkla gelinebilir sorunlardır” dedi.

     Ekim alanlarındaki artışa karşın olumsuz hava şartları nedeniyle ortalama kütlü verim miktarının bir miktar gerilediğinin altını çizen Uçak, “Sezon başında ekim alanlarındaki artışın etkisi ile ülkemizde 1 milyon ton seviyelerinde pamuk üretimi gerçekleşeceğini tahmin ediyorduk. Ancak bu üretimi yakalayamayacağımız, hasadın başlaması ile ortaya çıktı. Bir önceki sezona göre bölgemizde pamuk ekim alanlarının yüzde 9 artarak 120 bin 189 hektara yükseleceği tahmin edilmiştir. Ortalama kütlü veriminin dekara 4 bin 129 kilogram olması beklenmektedir. Buna göre kütlü üretimin 496 bin 287 ton olacağı tahmin edilmektedir. Yeni sezonda çırçır randıman oranının yüzde 38 olacağı ve bu randıman oranı ile 188 bin 589 ton mahlıç pamuk üretileceği tahmin edilmektedir” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» 6 bin 300 işçiye güzel haber; Büyükşehir Belediyesi ile DİSK anlaştı
» “İzmir’e ‘insan odaklı’ projeler hazırladık”
» İzmir, 3 yeni yerleşim merkeziyle nefes alacak
» Zeybekçi, “40 Milyon turisti getirip götüreceğiz”
» Dünyanın en iddialı teşvikleri Yarımadaya verilecek
» “Tek belediye çalışanı işten atılmayacak”
» Başkan Kocaoğlu’ndan veda maratonu; “Gönüllerin başkanısın”
» Türk kadınının yükselişini anlatacak
» Büyükşehir’den Tire’ye modern mezbaha
» İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’de kat karşılığı inşaat yaptırılacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni