• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ege Üniversitesi, 15 Temmuz’u andı

12 Temmuz 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Ege Üniversitesi, 15 Temmuz’u andı

   ► Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “O gece milletimiz, Sünni, Alevi, Türk, Kürt, Çerkez ve Arap tek yürek oldu” dedi.

           DUYGU GÖKSU     
     Ege Üniversitesi’nde, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında, Başbakanlık Basın ve Enformasyon İzmir İl Müdürlüğü işbirliğinde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Paneli ve Sergisi” gerçekleştiridi. Etkinliktte konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü”nü anlamak ve idrak etmek amacıyla bir araya geldiklerini ifade etti.

     Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik kapsamında moderatörlüğünü EÜ Atatürk İlke ve İnkılapları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Mert’in yaptığı “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” paneli yapıldı. Panele, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça ve EÜ Türk Dünyası Enstitüsü Müdür Vekili Prof. Dr. Nadim Macit konuşmacı olarak katıldı.

     Rektör Budak, 15 Temmuz gecesi askeri yapılar ve devlet içinde konuşlanmış Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ) mensubu bir grubun kendi halkına silah doğrultup, milletin üzerine bombalar yağdırdığını söyledi. Türk milletinin o gece tek vücut olarak özgürlüğüne, iradesine sahip çıktığının altını çizen Budak, “O gece milletimiz, Sünni, Alevi, Türk, Kürt, Çerkez ve Arap tek yürek oldu. O gece milletimiz Malazgirt’te, Çanakkale’de, Milli Mücadele’de olduğu gibi aynı ruhla Anadolu topraklarının işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha haykırdı” diye konuştu.

     Budak, “O gece yaşananlar, 15 Temmuz’da başlayan 16 Temmuz’da sona eren iki günlük bir hadise değildi. Ruh köklerini, kefenini giyip atını düşmanın üzerine süren Alparslan’dan, cağ açıp çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet’ten, ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyen Gazi Mustafa Kemal’den alan bu millet, o gece hep birden şaha kalkmış, tarih yapan ve tarih yazan bir milletin torunları olarak yeni bir tarih yazmıştır” dedi.

“Türkiye, felaketin eşiğinden döndü”
     Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) İzmir İl Müdürü Mehmet Kahraman Akseki ise 2 yıl önce FETÖ üyeleri tarafından gerçekleştirilen ve 248 kişinin şehit olduğu hain darbe girişimi gecesi Türkiye’nin büyük bir felaketin eşiğinden döndüğünü hatırlattı.

     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı demokrasiye sahip çıkmaya çağırmasıyla sokağa dökülen milletin destansı mücadelesi sayesinde Türkiye’nin demokrasisinin korunduğunu, darbecilerin belinin kırıldığını belirten Akseki, “Bu mücadele sayesinde 15 Temmuz 2016, bundan sonra hiçbir teşebbüsün başarıya ulaşamayacağının dosta düşmana ilan edildiği gün olarak tarihe geçmiştir” açıklamalarında bulundu.

     Türkiye’nin darbe girişiminden tarihi bir milli dayanışma ruhu sergilediğini aktaran Akseki, Türk milletinin birlik ve beraberlik açısından tarihte emsaline az rastlanacak bir dayanışma örneği sergilediğini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Enstitüsü Müdür Vekili Prof. Dr. Nadim Macit ve Ege Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Mert’in katılımıyla panel düzenlendi.

 


+ Benzer Haberler
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni