• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EGEÇEP: Dikili TDİOSB gasp projesidir

02 Aralık 2020 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

EGEÇEP: Dikili TDİOSB gasp projesidir

   ► Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi projesinin gasp projesi olduğunu ve vazgeçilmesi gerektiğini bildiren EGEÇEP, projede kamu yararı tamamen göz ardı edildiğini vurguladı.

           SELDA AK / ÖZEL     
     Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Yürütme Kurulu Üyesi Jeofizik Yüksek Mühendisi Erhan İçöz, düzenlenen online basın toplantısında Dikili’de kurulmak istenen Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (Dikili TDİOSB) hakkında açıklamada bulundu.
     Dikili TDİSOB’un Dikili köylülerinin topraklarını gasp projesi olduğunu ve  bu projeden vazgeçilmesi gerektiğini açıklayan İçöz, “Bu projede, dar gelirli köylülerimiz, çiftçilerimiz yoktur. Böyle bir proje oluşumunda hedeflenen ilk amaç “kamu yararı” olmalı iken bu projede kamu yararı tamamen göz ardı edilmiştir. Tanıtım yazılarına göre, her ortağın payı en az 3 bin m2 olacak ve bedeli de en az 3 milyon TL olacaktır. Toplam 3 bin dönüm arazi bu işletmelere tahsis edilecektir. Diğer bir deyişle, köylünün toprağı elinden alınarak, Dikili TDİSOB’ye verilecektir. Arazilerin ne şekilde köylüden alınacağı belirsizdir. Acele kamulaştırma, burada da uygulanarak, köylülerin elinden tarlalarının yok pahasına alınması mı hedefleniyor” dedi.  

“Sermayeye peşkeş çekilecek”
     Projede, çiftçi örgütleri ve herhangi bir yerel inisiyatiflerin yer almadığını aktaran İçöz, Ege İhracatçılar Birliği (EİB), İzmir Ticaret Borsası (İTB), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Dikili Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası’nın kurucu ortakları olduğunu belirtti. Dikili’nin tarım arazilerinin, sermayeye peşkeş çekileceğini aktaran İçöz, “Üstelik bu para babaları çeşitli teşviklerle donatılacaklar. Örneğin, ekmek alırken bile KDV ödenirken, bu yatırımcılar KDV’den muaf tutulmuştur. Onların ayrıcalığı mı var?” diye konuştu.

“Bu ayrıcalık niye?”
     “Kısacası tam anlamıyla yatırımcıya ballı börek sunulduğunu ifade eden İçöz, “Şimdi bunlara bir de JES eklenmiş. EGEÇEP olarak soruyoruz: Bunca ayrıcalık niye? Yetkililere sesleniyoruz. Sermayeye değil köylüye, çiftçiye aynı destekleri vererek tarımsal üretimi teşvik edin. EGEÇEP olarak, bu ayrıcalıklara karşı olduğumuzu, köylümüzün çiftçimizin toprağının gasp edilmesine karşı mücadele edeceğimizi, yetkililere ve kamuoyuna duyuruyoruz” şeklinde konuştu.

İçöz, Dikili TDİOSB’un tanıtım yazılarına göre projenin içeriği özet olarak şöyle anlattı:
     “Tesisler, Jeotermalin yanı sıra güneş, rüzgâr ve biyogaz gibi sürdürülebilir ve yenilebilir enerji kaynaklarıyla ısıtılacak modern, teknolojik, topraksız seralarda, kaliteli yaş sebze ve meyve üretilecektir. Dikili TDİOSB alanı 3 milyon metrekare büyüklüğünde olup proje sahasında yaklaşık 1,8 milyon metrekare modern teknolojik sera alanı 300 bin metrekare ihtisas konusuna uygun sanayi tesislerinin yer alacağı sanayi parselleri yer alacaktır. Dikili TDİOSB içinde yaklaşık 49 adet sera parseli 35 adet de sanayi parseli bulunmaktadır. Dikili TDİOSB ile modern ve teknolojik seralarda, iyi tarım uygulamalarıyla katma değeri yüksek yaş sebze ve meyve üretimi hedeflenmektedir. Ayrıca buna bağlı sanayinin gelişmesi ve tarım sanayi entegrasyonunun sağlanması amaçlanmaktadır. TDİOSB alanımızda bütün alt yapı hizmetleri bölge yönetimimiz aracılığıyla yapılacaktır. Her parsel başına getirilecek olan alt yapı hizmetleri (yol, atık su, içme ve kullanma suyu, elektrik, telekom, yağmur suyu ve ısıtma hattı vd.) yatırımcılara hazır halde sunulacaktır. Seraların ısıtması bölgedeki jeotermal enerji kaynakları kullanılarak sağlanacaktır. Dikili TDİOSB alanında, sanayi parseli talepleriniz en az 3 bin metrekare, üretici sera parseli talepleriniz ise en az 25 bin metrekare olmak durumundadır.”

Dikili TDİOSB’na tanınan muafiyetler ise şöyle:

     Arazi alımlarında KDV muafiyeti
     Tesis tamamlandıktan sonra 5 yıl emlak vergisi muafiyeti
     Su, doğal gaz ve iletişim giderleri düşük olacak
     Parsel bölme/birleştirmede vergi muafiyeti
     İnşaat ve işletmede, yerel yönetimlerin vergi muafiyeti,
     Katı atık vergi muafiyeti
     Atık su vergisinden muaf,
     Bazı makine teslimatlarında KDV muafiyeti,
     Çevre temizlik vergisinden muaf,
     Yapı denetim şirketlerine ödenecek bedellerde yüzde  75 indirim,
     Ziraat bankasından  yüzde 100 subvansiyonlu, 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli kredi,
     Gümrük vergisinden muaf,
     Çeşitli vergi indirimleri,
     Sigorta ödemelerinde destek.


+ Benzer Haberler
» Türkiye toprakları ithalatı hak etmiyor
» “Bir çocuğa sarılmak binlerce çocuğa sarılmak demek”
» AVM’lerde HES için kioks dönemi
» Ağır vasıta esnafı kan ağlıyor
» Sanatın gücü SMA farkındalığını artırıyor
» Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu
» “Uzaktan eğitimde not hamlesinden vazgeçilmeli”
» Süt ürünlerinde kayıt dışının çözümü; KDV eşitlemesi
» “Üretilen gıdaların 3’te biri çöpe gidiyor”
» “Yağışlar su kaynaklarını beslemiyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni