• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ege’de akuakültüre ön yargı kırıldı

19 Nisan 2019 Cuma 21:00
12
14
16
18

   ► Sinan Kızıltan: 200 bin ton üretime yeni ulaştık, çipura ve levrekte dünyada birinci sıradayız.

     Dünyada son 25 yılda en hızlı gelişen gıda üretim alanı olarak gösterilen ve Türkiye’nin su ürünleri ihracatında önemli rol oynayan akuakültür, en hızlı büyüyen sektörlerin başında geliyor. Bazı bölgelerde balık çiftliklerinin denizi kirleteceği yönünde yerleşen yanlış algı ülkemizde de yavaş yavaş yok olmaya başladı.

     Çiftliklerin çevreye hiç bir olumsuz etkisi olmadığını sağlık raporu ve çevre bakanlığı raporları ile destekleyen akuakültür işletmeleri, gemi kazaları ile kafesleri parçalanabiliyor, yakıt atıkları ile zarar görüyor, çevre kirliliği ve gürültüden olumsuz etkilenebiliyor.
     Konuyu değerlendiren Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, “Ege Bölge’sinde daha önceki dönemlere göre insanlar balık çiftlikleri konusunda daha bilinçli durumda ancak yatırım istenilen bölgelerde bile olumsuz tepkilerle karşılaşabiliyoruz. Yapılan işin çevreye olumsuz etkisi olmadığını raporlar ile gösteriyoruz. Doğruyu anlatmak zaman alacak” dedi.

“Balığın atığı biyolojiktir”
     Kızıltan, “Balık çiftliklerinin çevreye hiç bir olumsuz etkisi olmadığını sağlık raporu ve çevre bakanlığı raporları ile destekliyoruz. Bağımsız üniversitelerden de sağlık ve çevre raporlarını alıyoruz. Balığın kirliliği biyolojik bir kirliliktir. Doğadaki kirlilik bir plastik bir petrol ürünü gibi değil. Doğada kayboluyor” dedi.

“Bazı kesimler sömürmek adına yapıyor”
     Ege Bölge’sinde daha önceki dönemlere göre toplumun balık çiftlikleri konusunda daha bilinçli olduğunu ifade eden Kızıltan, Mersin’de balık çiftlikleri konusunda yanlış bir algı olduğunu söyledi.
     Yatırım istenilen bölgelerde dahil konu balık çiftliği olduğu zaman olumlu karşılanmadığını vurgulayan Kızıltan, “Dünya üzerinde Norveç, bu işi en çok yapan ülkedir. Çevre ve sağlık konusunda dünyada birinci sırada olan Norveç’te bu işin çevreye hiç bir zararı olmamışken, Türkiye’de bazı kesimlerin bu işi sömürmek adına yaptıkları bizim için zaman kaybıdır” dedi.

“Doğruyu anlatmak zaman alacak”
     Hukuken açılan davaları her zaman kazandıklarını ifade eden Kızıltan, “Balık çiftliklerinin çevreye hiç bir etkisi olmadığını sağlık raporu ve çevre bakanlığı raporları ile destekliyoruz.
     Bağımsız üniversitelerden de sağlık ve çevre raporlarını alıyoruz. Balığın kirliliği biyolojik bir kirliliktir. Doğadaki kirlilik bir plastik bir petrol ürünü gibi değil. Doğada kayboluyor. Bunu belki daha fazla anlatmamız gerekiyor ancak zaman alacak” açıklamalarında bulundu.

“Çipura ve levrekte dünyada birinciyiz”
     Türkiye’nin Norveç ile rekabet edecek durumda olmadığını belirten Kızıltan, “Norveç’in 2 milyon ton üretimi var, Türkiye’nin üretimi ise son dönemde 200 bin ton seviyesine ulaştı. Kendi türümüzde, yani çipura ve levrekte dünyada birinci sıradayız” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni