• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ege’den Yıldırım’a fahri doktora

04 Ekim 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Ege’den Yıldırım’a fahri doktora

   ► Binali Yıldırım: Sıkıntılara değil geleceğin hedeflerine odaklanalım.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Ege Üniversitesi’nin 2018-2019 Eğitim- Öğretim Yılı Akademik Açılış törenine katıldı. EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende TBMM Başkanı Yıldırım’a Fahri Doktora” unvanı verildi. Buradaki konuşmasında Yıldırım, “150 bini aşkın öğretim üyemiz var. 7.5 milyon gencimiz üniversitelerde eğitim görüyor. Bugün ihracatımız 165 milyar dolar, ithalatımız ise 235 milyar dolar seviyesinde. Türkiye kurulduğundan bu yana büyük bir büyüme yakaladı” dedi.
     Akademik açılış töreninde konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım Türkiye’nin ekonomik sıkıntı yaşadığı bir dönemde olduğunu hatırlatarak “Bir ekonomik sıkıntı yaşıyoruz ve bunun sebepleri de sonuçları da bellidir. Endişeye mahal yok. Türkiye, benzeri sıkıntıları yaşamış ve bu sıkıntılardan büyük bir başarı ile çıkmasını bilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk günlerinde büyük oranda küresel operasyonlar sonucu oluşan bu durum tedbirlerle bertaraf edilecek ve ülkemiz zaman kaybetmeden hedeflerine emin adımlarla yürüyecektir. Bugünün sıkıntılarına değil geleceğin hedeflerine odaklanalım” diye konuştu.

“2023 hedeflerine ulaşmalıyız”
     Türkiye’nin Bulgaristan’ın nüfusu kadar öğrencinin üniversitelerde eğitim gördüğünü hatırlatan Yıldırım, “150 bini aşkın öğretim üyemiz var. 7.5 milyon gencimiz üniversitelerde eğitim görüyor. Bugün ihracatımız 165 milyar dolar, ithalatımız ise 235 milyar dolar seviyesinde. Türkiye kurulduğundan bu yana büyük bir büyüme yakaladı. 2002 yılında Türkiye altyapı bakımından 39.sıradaydı, 2017’nin sonunda ise 8. sıraya yükseldik. Türkiye, dünyanın altyapısı gelişmiş en iyi ülkelerinden biri, biz bunu 10 yılda yaptık. Her yerde yollar, havaalanları, geniş bant internet kapsaması var bunlar gelişmişliğin göstergesidir. Ekonomik krizlerden çıkardığımız derslerden öğrendiklerimiz bizi bugünlere getirdi. Ülkemizin ulaştığı seviye henüz arzu ettiğimiz seviyede değil. Parmakla gösterilen 10 ülkeden bir tanesi olacağız. İlk 500 üniversite arasında birkaç üniversitemiz olmamalı. Çok daha fazla üniversitemiz bu listede yer almalı.  2023 için hedeflerimize ulaşıp çok daha ileri gitmeliyiz” yorumunda bulundu.

Yıldırım’dan Ege’ye müjde
     Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın üniversitenin enerji ihtiyacını karşılamak için kurulması planlanan güneş enerjisi projesi taleplerine yönelik açıklamalarda da bulunan Yıldırım “Fahri doktora aldık fatura  çok erken geldi.  Güneş panelleri ile Allahın güneşini alarak bedavadan elektrik üretecekler. Paneller için paraya ihtiyaç var. Bunları da yerli imkanlarla yapacaklar. Rektörümüz burada anlatırken ben de bilgi aldım. Bu projeyi yakından takip edeceğim. Hayırlı uğurlu olsun. Ege, kuruluşundan bu güne 63. yıla ulaştı çok güzel bir arazisi var ve konumu var. Buraya bir master plan  çalışması gerekiyor. Onun temaslarını da rektör yapmış dönüşte ben de konuşacağım. Üniversitenin,  eğitim-öğretim bilimleriyle, hastanesiyle sosyal alanlarıyla bir bütün olarak ele alıp kendi içinde kaynağını üreterek yenilenmesi gerekir. Kendi içinde yerinde dönüşümün sağlanması mümkün bununla ilgili bir çalışma başlatacağız” diye konuştu.

“Araştırma üniversitesi olacağız”
     Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise “Üniversite, gelecek demek, umut demektir. Üniversitemiz Türkiye’nin hedefleri için milli bir ruhla çalışıyor. Güçlü bir Ar-Ge ve inovasyon yapısını oluşturuyoruz. Şu anda Ege Üniversitesi ailesi olarak bilime tam bir adanmışlık ruhu ile hizmet etmekteyiz. Üniversite olarak öğrencilerimizi birer evladımız olarak görüyoruz. 67 bin öğrencisi olan Ege Üniversitesi’ne 8 bin kişilik yurt için başvurumuzu yaptık.  Yeşil kampus ve sürdürülebilir üniversite için birçok çalışmayı devreye soktuk. Bütün amacımız Ege Üniversitesi’nde huzur ve güven olması. Ege Üniversitesi öğretim üyeleri ile sanayi kurumlarını ziyaret ettik. Amacımız ekonomik rekabet ortamında üniversitede var olan bilgiyi topluma nasıl ulaştırırız, bunun için çaba gösteriyoruz. 2019’da Ege Üniversitesi araştırma üniversitesi olacak inşallah. Bu hedefe ulaşacağız. İlk 10 araştırma üniversitesi arasında yer alamamak Ege Üniversitesi’ne yakışmamıştır. Bunu telafi edeceğiz” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı
» Albayrak İVME Finansman Paketi’ni açıkladı
» “Bankacılık sektörüne özel çözümler üretilmeli”
» Deri ihracatçıları Uzakdoğu pazarına odaklanacak
» Qatar Airways Doha’dan İzmir’e doğrudan ilk seferini yaptı
» “Kentin kaderini değiştiren 15 yıl”
» Panasonic Eco Solutions Türkiye, şirket ünvanında değişikliğe gitti
» Palandöken, “Fiyatları düşürmek için maliyetler azaltılmalı”
» Konak’ta vezneler hafta sonu da açık
» Yerli otomobilin 2019 sonunda ilk prototipi çıkacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni