• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  HABERLER  |  GÖRÜNTÜLÜ HABERLER  |  ÖZEL RÖPORTAJ  |  İHALELER  |  FİNANS  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

EGİAD Melekleri ile Sanayi Akademi buluşması gerçekleşti

19 Mayıs 2017 Cuma 11:00
12
14
16
18

EGİAD Melekleri ile Sanayi Akademi buluşması gerçekleşti

           HABER MERKEZİ     
     Her alanda hızlı bir değişimin ve gelişimin yaşandığı günümüzde ülkeler, kendi refah düzeylerini yükseltmek ve hızlı rekabet koşullarını yakalayabilmek adına eğitim ve ekonomi alanlarında ortak girişimlere imza atmaktalar. Bir ülkenin, sürdürülebilir rekabet gücünü koruması ve geliştirmesi için bilgiye sahip olması ve bu bilgiyi teknoloji üretimine dönüştürebilmesi günümüz koşullarında kaçınılmaz olmaktadır.

     Bunun için çağı yakından takip eden ve bünyesinde teknolojiyi barındıran sanayi kuruluşlarına, sanayiyle birlikte çalışan üniversitelere, eğitimle teknolojinin birlikte büyüdüğünü kabullenmiş öğrenen örgütlere önemli görevler düşmektedir. Bu kapsamda, EGİAD Melekleri Yatırım Ağı çatısı altında, Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi önderliği ve Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü işbirliği ile bu konuda ilk adım atıldı. Üniversite - Sanayi işbirliğinin ilk örnekleri arasında yer alan “SANAYİ – AKADEMİ BULUŞMASI”,  EGİAD’lı sanayicileri, Ar-G/İnovasyon birimleri temsilcilerini, DEÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Akademisyenlerini bir araya getirdi.

     EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkanı Ali Barçın, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Müdürü Prof. Dr. İlknur Cöcen, Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Prof. Dr. Okan Tuna’nın açılış konuşmalarıyla başlayan organizasyonda sanayi sektörü temsilcileri ve akademisyenlerine de söz verildi. Etkinlikte; işletmeler bulundukları sektörün gelişme alanlarını, geçmişten günümüze inovasyon çalışmalarını, sektörel ihtiyaçları, mevcutta devam eden projelerini ve olası proje önerilerini akademisyenler ile paylaşma fırsatı buldu.

     EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkanı Ali Barçın açılış konuşmasında, etkinliğin diğer illere de örnek olacağına inancının tam olduğunu vurgulayarak, sanayi ve üniversiteler arasında bir köprü görevi üstlendiklerini dile getirdi. Türkiye’den yapılan patent başvuru sayısının önemli bir sıçrama yakaladığını ancak hala yeterli sayıya ulaşamadığını da ifade eden Barçın, “Türkiye en çok patent başvurusu yapan ilk 25 ülke arasına girmiş bulunmakta. Ancak halen arzuladığımız düzeyde olmadığımızı görüyoruz.

     Sadece Çin, Amerika ve Japonya’da yapılan yıllık patent başvuru sayısının 2 milyonu geçmekte. Ülkemizden yapılan 5 binin biraz üzerindeki başvurunun ne kadar yetersiz olduğu ve bu alanda daha ne kadar çok yol almamız gerektiği gözler önüne serilmektedir” dedi. Türkiye’deki ulusal patent sayısının az olmasının, şirketleri de AR-GE kültürünün oluşturulmamasından kaynaklandığını dile getiren Barçın, “AR-GE için yeterli kaynağın ayrılmaması, toplumda buluş kavramına yönelik düşüncenin oluşmaması, patent alma eyleminin yeterince önemsenmemesi, konuyla ilgili yasal düzenlemelerin geç yapılmış olması, yabancı kaynakların/malların tercih edilmesi, üniversite – sanayi işbirliğinin gerçekleştirilememesi bu konudaki en büyük handikaplarımız.

     Son yıllarda Dijital iletişim ve medikal teknoloji gibi alanlara karşı ilgi gittikçe artmakta.  Biz de bu alanlardaki sanayi ve arge işbirliklerini muhakkak arttırmalıyız. Türkiye’nin sanayi ve teknoloji alnında yapmak zorunda olduğu inovasyonlar ve patentlemeler ülkemizin hedeflediği sağlam ekonomiye ulaşabilmesi adına olmazsa olmazdır. Bu hedefe ulaşabilmek adına EGİAD Melekleri Yatırım Ağı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi olarak üzerimize düşen sorumluluğu memnuniyetle alıyoruz” dedi.

     Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İlknur Cöcen ise, Fen ve Mühendislik alanlarında sürdürülebilir eğitimler düzenlemeyi, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etmeyi, lisansüstü öğrencilerin çalışmalarına yön vermeyi ilke edindiklerini belirtti.
     Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Prof. Dr. Okan Tuna da Sanayi Akademi Ekosisteminin giderek gelişme gösterdiğini vurgulayarak, EGİAD Melekleri Ağı’nın başlattığı atağın başka kurumlara da yayılarak hızla artacağına olan inancının tam olduğunu ifade etti.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Fitch’den İzmir’e tam not "AAA"
» Orta gelir tuzağından kurtulmanın yolu Endüstri 4.0
» Kuş Cenneti’nin geleceğinden Egeli turizmci de endişeli
» MKE’den 20 milyon dolarlık ihracat başarısı
» Hurmaya 5 yılda 104 milyon dolar harcandı
» Mobilyacılar ihracatta çıtayı Afrika ile yükseltecek
» Temsa Motorlu Araçlar İzmir Yetkili Satıcısı Kapanlar Otomotiv oldu
» Larissa Göl Evleri’nin temeli atıldı
» Dışı yüzük, içi panik butonu
» Türkiye’ye uluslararası yatırımda Yapı Kredi imzası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.05.2017
  Ticaret 26.05.2017
  Ticaret 25.05.2017
  Ticaret 24.05.2017
  Ticaret 23.05.2017
  Ticaret 22.05.2017
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    1