• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Eğitim kurumlarına saldırılar arttı

27 Kasım 2018 Salı 11:00
12
14
16
18

Eğitim kurumlarına saldırılar arttı

   ► Kaspersky Lab uzmanları bu yıl DDoS saldırısı sayısında genel bir azalma gözlemledi.

           HABER MERKEZİ     
     Kaspersky Lab uzmanları bu yıl DDoS saldırısı sayısında genel bir azalma gözlemledi. Bunun nedeni, bot sahiplerinin sahip oldukları işlem gücünü para kazanmak için daha kârlı ve daha güvenli bir yol olan kripto para madenciliğine aktarması olabilir. Ancak, maddi kazanç hedefi olmayan saldırganların karmaşa yaratan DDoS saldırıları düzenleme riski hala var. Kaspersky Lab DDoS 3. çeyrek raporu, uzun yaz tatilinin ardından kapılarını öğrencilere açan eğitim kurumlarına yönelik saldırılarda bir artış eğilimi olduğuna dikkat çekiyor.

     Saldırganların 3. çeyrekte en aktif olduğu aylar Ağustos ve Eylül oldu. Eğitim kurumlarına yönelik DDoS saldırı sayısının eğitim yılının başında artmış olması da bunu gösteriyor. Bu yılın en çok öne çıkan saldırıları, Birleşik Krallık’ın önde gelen üniversitelerinden biri olan Edinburgh Üniversitesi ve ABD’de birçok devlet okulu için ebeveyn portalı sunan Infinite Campus’a yönelik düzenlendi.
     Kaspersky Lab uzmanlarının yaptığı analizde, bu DDoS saldırılarının çoğunun okullar açıkken düzenlendiği ve tatil döneminde saldırıların azaldığı sonucuna ulaşıldı. Hemen hemen aynı durum Jisc adlı İngiliz kurum için de gerçekleşti. Üniversitelere yönelik bir dizi saldırı hakkında veri toplandıktan sonra, saldırı sayısının öğrenciler tatildeyken azaldığı belirlendi. Saldırı sayısının ders saatleri dışında da azaldığı tespit edildi. Üniversite kaynaklarına DDoS müdahalelerinin genellikle 9:00 ile 16:00 saatleri arasında yapıldığı görüldü. Tüm bu bilgiler, saldırılardan öğrencilerin sorumlu olabileceğini gösteriyor.

     Genel olarak, DDoS botnet’leri Temmuz ve Eylül ayları arasında 82 ülkedeki hedeflere saldırdı. Saldırı sayısında Çin bir kez daha birinci sırada yer aldı. 2. çeyrekte yerini Hong Kong’a kaptıran ABD, bu çeyrekte ikinci sıraya geri döndü. Üçüncü sırada ise bu kez Avustralya yer aldı. Avustralya, Kaspersky Lab DDoS raporları başladığından bu yana ilk kez bu kadar üst sıraya çıktı.
     En fazla aktif botnet komut ve kontrol sunucusuna sahip ilk 10 ülke sıralamasında da değişiklikler oldu. Bir önceki çeyrekte olduğu gibi ABD ilk sırada yer alırken, Rusya ikinciliğe yükseldi. Yunanistan ise üçüncü oldu.

     Kaspersky DDoS Koruma Ekibi İş Geliştirme Müdürü Alexey Kiselev, “Tüm siber suç faaliyetlerinin birinci önceliği fayda elde etmektir. Ancak bu fayda her zaman maddi olmak zorunda değil. Üniversiteler, okullar ve test merkezlerine yönelik DDoS saldırıları, büyük ihtimalle gençlerin öğretmenleri, kurumları veya diğer öğrencileri rahatsız etme veya belki de bir sınavı erteleme çabalarının bir parçası. Ayrıca bu saldırılar genellikle, normalde yalnızca profesyonel siber suçluların erişebildiği botnet’ler olmadan gerçekleştiriliyor. Bu sıralar madencilikle daha çok ilgilenen siber suçlular yalnızca iyi maddi gelir elde edebilecekleri saldırılar düzenliyor. Öğrencilerin yaptığı bu tür girişimler, saldırıya uğrayan kurumlar için sorun yaratmamış olsaydı eğlenceli olarak nitelendirilebilirdi. Ancak kurumların kendilerini bu tür saldırılara karşı savunması gerekiyor.” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “AB ile iş birliğini arttırmak için kararlı adımlar atacağız”
» Cari denge fazlası Ekimde 2 milyar 770 milyon dolar
» Büyüme rakamları Türk ekonomisinin acil inişi kazasız yaptığını ortaya koyuyor
» “İzmir’in mazereti yok”
» Turkcell’den yepyeni bir GNÇ
» Palandöken, “Yılbaşı öncesi kredi kartlarına dikkat”
» Doğru PVC Pencere seçimi ile kışın keyfini sürün
» Kocaoğlu’ndan İZBAN çalışanlarına çağrı
» İZTO’dan Japonya’ya turizm atağı: Zeytin Rotası tatlanıyor
» Bu serginin geliri öğrencilere burs olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
  Ticaret 07.12.2018
  Ticaret 06.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni