• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Eğitimciler önce ‘sağlık’ diyor

27 Şubat 2021 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Eğitimciler önce ‘sağlık’ diyor

   ► Okulların, yüz yüze sınav ve eğitim için sağlıklı hale getirilmesi gerektiğini belirten Cangı, “Aşılama çalışmalarının da bir an önce tamamlanmasını istiyoruz” dedi

           KÜBRA TOPAL      
     1 Mart’ta ilkokullar ile 8 ve 12’nci sınıflar için başlaması planlanan yüz yüze eğitim sürecinde lise kademesindeki diğer sınıfların da sınav için okula gideceği bildirildi. Çok sayıda okul, günde iki sınav yaparak sınavların Mart’ın ilk haftasında tamamlanması için takvimler hazırladı. Öğrenciler ise sınavların iptal olması adına kampanya başlattı fakat henüz herhangi bir sonuç alamadı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı, “Sağlıklı eğitimin olabilmesi için önce sağlığın olması gerekiyor. Okulların sağlıklı hale getirilmesini ve aşılama çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını istiyoruz. Eğer böyle devam ederse aşılanmamış öğrenciler ve öğretmenler ile yüz yüze sınav yapmanın sonucu olarak hangi sorunlar ortaya çıkar hep beraber göreceğiz” dedi.

“Yüz yüze yapılacak olan sınavlar ötelenmeli”
     Milli Eğitim Bakanlığı’na aşılama yapılmadan yüz yüze eğitime geçilmemesi gerektiğini defalarca ilettiklerini söyleyen Cangı, “Biz eğitim çalışanlarının tamamının ve yaşı büyük çocukların tamamının aşılanması gerektiğini ve yüz yüze yapılacak olan sınavların ötelenmesi gerektiğini defalarca bildirdik. Öğrenciler de sosyal medyada sınavları yüz yüze istemediklerini belirttiler fakat kimse öğrencileri dinlemedi. Bakanlık zaten baştan beri sağlıklı bir karara imza atmadı. Gerekçe olarak, önlerini göremediklerini ve koşullara göre durumları değerlendirdiklerini dile getirdiler. Dünyada ve ülkemizde pandeminin seyrini hepimiz görüyoruz. Yani bir şeyleri dayatmanın doğru olmadığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

     Sağlıklı eğitim istediklerini söyleyen Cangı, “Sağlıklı eğitimin olabilmesi için önce sağlığın olması gerekiyor. Okulların sağlıklı hale getirilmesini ve aşılama çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını istiyoruz. Çünkü biz eğitimciler okula gitmeyi ve çocuklarımızı özledik. Fakat sağlıklı eğitim yapılması ile ilgili şartlar sağlanmıyor. Şimdi 2 hafta yüz yüze sınavlar yapılacak. Çok kalabalık okullar var, buradaki çocuklar hangi fiziki şartlara göre sınava girecek bilmiyoruz. Aşılanmamış öğrenciler ve öğretmenler ile yüz yüze sınav yapmanın sonucu olarak hangi sorunlar ortaya çıkar hep beraber göreceğiz. Ki biz bunu 15 Şubat’ta açılan köy okullarında gördük. Birkaç gün önce Tire’de taşımalı eğitim yapan ve 6 mahallenin bağlı olduğu bir köy okulu hatta cami bile ibadete kapatılıyor. Kapatılmasının sebebi ise vaka sayılarının artması. Sendika olarak ‘hiç vaka olmayan köylere vaka götürmek istiyorsunuz’ şeklinde söylemde bulunduk. Bunu defalarca söylememize rağmen birkaç gün önce canlı örneğini görmüş olduk” diye konuştu.

“İzmir’de 500 bin öğrencimiz uzaktan eğitimden yoksun durumda”
     Çocukların uzaktan eğitim koşullarında sağlıklı eğitim-öğretim alamadıklarını ifade eden Cangı, “Ekonomik durumları olmayarak uzaktan eğitime katılamayan çok sayıda öğrencimiz var. İzmir’de bile 500 bin öğrencimizin uzaktan eğitimden yoksun olduğunu biliyoruz. Bu şartlarda çocuklara yüz yüze sınav yapılacak olması mantıklı mı? Sendika olarak şunu istedik, geçen yıl nasıl birinci dönemin notuyla öğrenciler sınıfı geçtilerse, ikinci dönem Mayıs veya Haziran sonunda bir şekilde değerlendirme yaparak bu yılda çocuklarımız ikinci dönem notuyla sınıfı geçsin. Fakat Bakanlık söylemlerimize kulak tıkıyor. Biz yüz yüze yapılacak sınavlara karşıyız çünkü vaka sayıları artacaktır. Bu yüzden Bakanlığın bu öngörüleri görerek ve bizlerin uyarılarını dikkate alarak daha sağlıklı önlemler almasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

     Okulların 1 Mart’ta başlayacağını söyleyen Cangı, “Şu an aşılama sıkıntısı haricinde ilkokullarda çok sorun olacağını düşünmüyoruz. Yani öğrenci bazlı baktığımız zaman ana sınıfları ve ilkokulların haftada 2 gün eğitime alınması düşünülüyor. Bu da sosyal mesafe kurallarını sağlamayı kolaylaştırıyor. Örneğin, kalabalık sınıflar ikiye bölünerek iki gün bir grup iki gün bir grup gelerek bu sorunu bu şekilde aşıyoruz. Ama ortaokul ve liselerde bu sıkıntı çok fazla yaşanacak çünkü bu sınıflarda bölünmeden bahsedilmiyor. 30-40 kişilik kalabalık sınıflarda Bilim Kurulu’nun bahsettiği pandemi koşullarına göre sosyal mesafe kuralları nasıl konulacak bununla ilgili kaygılarımız var. Bu tip sınıflar ile ilgili öğretmenlerden sendikamıza ne yapılması gerektiğine dair talepler geliyor. Sendika olarak bu durumu genel merkezimize taşıyarak Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerin sürdürülmesini sağlamaya çalışıyoruz. Kısaca eğitim-öğretim sistemimiz gittikçe bilimsel eğitimden uzaklaşarak, yapboz tahtasına çevriliyor” diye konuştu.

“20 bin atama müjde değil kara haber”
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birkaç gün önce 20 bin öğretmen ataması ile ilgili müjde verdiğinden bahseden Cangı, “Türkiye’de 650 bin öğretmen var, resmi kayıtlara göre 130 bin bizim tespitlerimize göre 150 binin üzerinde öğretmen açığı var. Öğretmenlerimiz aylardır en az 60 bin atama bekliyordu. Bu olay bir müjde değil aslında atama bekleyen öğretmenler için kara bir haber. Çünkü bugün atama bekleyen öğretmenlerimiz atanmadığı takdirde Ağustos ayında tekrar KPSS’ye girmek zorunda kalarak, her türlü mağdur olacak” dedi.


+ Benzer Haberler
» Gayrimenkulde faiz indirimi talebi
» Kitapçılar internetten satışı sevdi
» Kemeraltı esnafı Ramazan alışverişine bekliyor
» Çiftçi toprağına yabancılaştı
» “Kuyumcular, ana sermayesini harcamaya başladı”
» Kantinlerin açılması maliyet yükü getirdi
» Esnafta kısıtlama endişesi
» “Düğün salonları yarı kapasiteyle çalışmalı”
» Kahverengi kokarcaya karşı ‘Samuray arıcığı’
» “Bakanlığın görevi kiralamak değil korumak”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni