• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EİB Moda Tasarım Yarışması’nda sürdürülebilir tasarımlar sergilendi

19 Kasım 2021 Cuma 14:00
12
14
16
18

EİB Moda Tasarım Yarışması’nda sürdürülebilir tasarımlar sergilendi


   ► Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl finali dijital ortamda yapılan, EİB15’inci Moda Tasarım Yarışması’nın defilesi Fuar İzmir’de gerçekleştirildi

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl finali dijital ortamda yapılan, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) 15’inci Moda Tasarım Yarışması’nın defilesi Fuar İzmir’de gerçekleştirildi. Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) tarafından TECH-TILITY temasıyla hazırlanan defilede yarışmacıların teknoloji ve doğayı bir araya getirdiği  sürdürülebilir tasarımları sergilendi.

SERTBAŞ: İHRACAT ARTIŞININ YOLU TASARIMDAN GEÇİYOR
     Hazır giyim sektörünün katma değeri yüksek ihracat gerçekleştirmesinde tasarıma yapılan yatırımın büyük payı olduğunu belirten Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, “Hazır giyim sektörünün Türkiye’nin en önemli sektörleri arasında yerini koruması, daha da üst sıralara yükselmesi ve sürdürülebilir ihracat artışının yolunun tasarımdan geçtiğinin farkındayız. Hazır giyim sektöründe sürdürülebilir ve katma değerli ihracatın olmazsa olmazı tasarım. Moda yarışmalarının ise tasarım kültürünün yaygınlaştırılmasında çok önemli bir misyonu var.

     Bu misyonu artık bir adım daha ileri götürmemiz gerekiyor, tasarımlarımızı sürdürülebilirlik odaklı yaparak ürünlerimizi yeni bir boyut katmamız gerekiyor. Çevreye ve insana olan hassasiyetimizin tasarım aşamasında başladığını tüm dünyaya göstermeliyiz. Bu sebeple yarışmamızın konseptini ‘teknoloji ve sürdürülebilirlik’ olarak seçtik” diye konuştu.
     Hazır giyim sektörünün yıllardır tasarıma yaptığı yatırımın meyvelerini topladığını söyleyen Sertbaş, “2021 yılı Ocak-Ekim döneminde Türkiye ortalama ihracat birim fiyatı 1,38 iken, aynı dönemde Türkiye hazır giyim sektörünün ihracat birim fiyatı 13,3 dolar EHKİB olarak ortalama ihracat birim fiyatımız ise 17,03 dolar gerçekleşti. Bu da 2004 yılından beri yaptığımız moda tasarım yarışmamızın sektör için ne denli önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

ÜÇ FİNALİST YURTDIŞINDA İKİ YILLIK YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ HAKKI KAZANDI
     Moda Tasarımcısı Özlem Erkan’ın koçluğunu yaptığı EİB 15’inci Moda Tasarım Yarışması’nın Jürisinde EİB Moda Tasarım Yarışması Komite Başkanı ve Jüri Başkanı Tuğba Hazar, Moda Tasarımcısı Dilek Süslüer, Moda Tasarımcısı Ece Gözen Akın, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Esin Özyiğit, Global Compact Türkiye Genel Sekreter Yardımcısı Gaye Sarıoğlu, Moda Tasarımcısı Gül Ağış, Spot Tekstil Firma Sahibi İzak Eskinazi, Stylist Kaner Kıvanç, Moda Tasarımcısı Murat Acar, Moda Tasarımcısı Özlem Kaya ve Moda Fotoğrafçısı Tolga Yurdaer görev yaptı. Yarışmanın birincisi Zülal Açar 18 bin TL’lik ödülün sahibi olurken, ikinci olan Selen Tavtın 13 bin TL, ve üçüncülüğü kazanan Ayşe Kaya 8 bin TL para ödülünün sahibi oldu. Para ödülün yanı sıra, üç finalist yurtdışında iki yıllık yüksek lisans eğitimi hakkı kazandı.


+ Benzer Haberler
» Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi alt yapı işleri yaptıracak
» MedıaMarkt aralık ayına da cazip fiyatlarla girdi
» Koçtaş’tan ZUBİZU üyelerine özel indirim kampanyası
» Konak ve Nilüfer Belediyesi, “Kardeş Şehir” oldu
» İndirimli alışveriş döneminde 50 milyon dakika görüşme yapıldı
» İzmir Marina’da Mavi Bayrak gururu
» Gediz Havzası için FAO’dan yeni proje
» Samsun T Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu akaryakıt satın alacak
» DEÜ’nün engelsiz yatırımı ‘ArtıBiz’ kafe açıldı
» Engelli bireyler için dijital erişilebilirliğin önemi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni