• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EİB’de Türk Eximbank ofisi açıldı

13 Haziran 2018 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

EİB’de Türk Eximbank ofisi açıldı

   ► Türk Eximbank’ın kendi personelini istihdam edeceği irtibat ofisinde tüm işlemler gerçekleştirilebilecek.

           DUYGU GÖKSU     
     Türk Eximbank Ege İhracatçı Birlikleri İrtibat Ofisi açıldı. Türk Eximbank’ın kendi personelini istihdam edeceği irtibat ofisinde tüm işlemler gerçekleştirilebilecek. Ege İhracatçı Birlikleri İrtibat Ofisi bu özelliğiyle, diğer irtibat bürolarından ayrı bir özellik taşıyor.
     Türk Eximbank Ege İhracatçı Birlikleri(EİB) İrtibat Ofisi EİB zemin katında açıldı. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilen törende açılış kurdelesi yoğun katılımla kesildi. Geçtiğimiz Mayıs ayında Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanlığına seçilen Jek Eskinazi, görev süresinin ilk ayındaki ilk icraati Türk Eximbank İrtibat Bürosunun EİB’de açılmasını sağlamak oldu. Öte yandan EİB binasında açılan Türk Eximbank irtibat bürosu diğer irtibat bürolarından ayıran bir özellik taşıyor. EİB Türk Eximbank İrtibat Bürosu’nda Türk Eximbank, kendi personelini istihdam sağlarken aynı zamanda merkezden yapılan tüm işlemler bu büroda da yapılabilecek.

Egeli ihracatçıya 1 milyar 652 milyon dolar destek
     Türk Eximbank EİB İrtibat Ofisi’nin açılışında konuşan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, 2018 yılının Ocak – Nisan döneminde Türk ihracatçısına 8 milyar doları nakdi kredi, 5.3 milyar doları sigorta olmak üzere 13.3 milyar dolarlık destek sağladıklarını ve 2017 yılının aynı dönemine göre destek oranını yüzde 21.4 oranında arttırdıklarını kaydetti. Yıldırım, “Aynı dönemde Ege Bölgesi ihracatçılarına verdiğimiz destekte ise yüzde 29.2’lik artış sağladık. 2017 yılının Ocak – Nisan döneminde Ege Bölgesi ihracatçılarına 1 milyar 279 milyon dolar olan desteğimizi, 2018 yılının ilk dört aylık döneminde 1 milyar 652 milyon dolara çıkardık” diye konuştu.
     EİB’de açılan irtibat bürosunun diğer bürolardan çok daha ayrı bir özelliği barındırdığını belirten Adnan Yıldırım,  “OSB’lerde irtibat bürosu açtık. İlkini de İzmir’de Kemalpaşa OSB’de açtık. Ancak EİB’de açmış olduğumuz irtibat bürosu diğerlerinden ayrı bir özellik taşıyor. Buradaki irtibat büromuz, kendi personelimizi istihdam sağladığımız büro olacak. Kendi merkezimiz dışında Türk Eximbank personeli tarafından işlem yapılan ilk irtibat bürosu olacak” dedi.
Türkiye’de 2017 yılında faizlerdeki artışa dikkati çeken Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, bu süreçte verdikleri hizmetlerin hiçbirinde faiz arttırmadıklarını, reeskont kredilerinde yüzde 20 civarında faiz düşürdüklerini, 2017 yılında Türkiye’de faiz düşüren tek kurum olduklarını sözlerine ekledi.

İşlem hacmi 3 kat arttı
     Türk Eximbank’ın Türk ihracatçısının gözbebeği, ihracatçının en büyük destekçisi olduğunu belirten EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, görev sürelerinin ilk ayında ilk icraatlarının ‘Eximbank bize ne kadar yakın olursa o kadar iyi olur’ düşüncesiyle EİB’DE Türk Eximbank İrtibat Ofisi açtıklarını söyledi. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın göreve gelmesi sonrasında, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin desteğiyle ihracatçılara verilen hizmet çeşitliliğini arttırıldığını dile getiren Eskinazi, “Aynı zamanda Türk Eximbank ihracata verdiği desteği arttırdı, hem de ihracatçının Türk Eximbank’a daha kolay ulaşabilmesi için şube ve irtibat büroları sayılarını ciddi şekilde arttırdı. Şubelerin verdiği hizmetleri çeşitlendirdi. Sayın Adnan Yıldırım göreve geldiğinde sadece sevk öncesi işlemleri yapar konumda iken, kısa sürede sevk sonrası işlemleri de yapar hale geldi, 2017 yılı Nisan ayında da sigorta işlemlerini yapar konuma geldi ve Ege Bölge Müdürlüğü’nün işlem hacmi 3 kat arttı.

İhracatın yüzde 25’ine katkı
     2017 yılında Türk Eximbank’ın ihracatçılara 39,3 milyar dolarlık finansman desteği vererek ihracatın yüzde 25’ine katkı sağladığını belirten Eskinazi, “2018 yılında ise bu desteğini yüzde 17’lik bir artışla 46 milyar dolara, ihracatı destekleme oranımızı da yüzde 27’ye yükseltmeyi hedefliyor. Türk Eximbank’ın Ocak – Nisan dönemindeki performansı ise; bu hedeflerinde de ötesine geçmiş durumda. Türk Eximbank’ın ihracatçılarımıza sağladığı toplam finansman desteği Ocak –Nisan 2018 döneminde yüzde 21,4 oranında artarak 10,9 milyar dolardan 13,3 milyar dolara yükseldi” dedi.
     Türk Eximbank’ın ihracatçılara sağladığı destekleri ihracatçıların da karşılıksız bırakmadığını dikkat çeken Eskinazi, “Ege İhracatçı Birlikleri 2018 yılının geride kalan 5 aylık döneminde yüzde 23’lük ihracat artış hızı yakaladı ve 5 milyar 564 milyon dolarlık dövizi ülkemize kazandırdı. Ege İhracatçı Birlikleri bu başarısıyla Türkiye genelinde faaliyet gösteren 13 ihracatçı birlikleri genel sekreterliği arasında ihracat artış rekortmeni oldu. Türk Eximbank’ın ihracatçılarımıza sağladığı fırsatları arttırdığı oranda hatta daha fazlasıyla bizler de ihracatımızı arttırma sözü veriyoruz” diye konuştu.

Ege Bölgesi’nin toplam ihracatına yüzde 30 destek
     Açılış töreni sonrasında Ege İhracatçı Birlikleri 7. Kat Konferans Salonu’nda Türk Eximbank’ın muhtelif kredi/garanti ve sigorta programları ile ilgili “Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi. Bilgilendirme toplantısında konuşan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Ege’ye toplam 1,7 milyar dolar destek sağladıklarını ve İzmir’deki bölgemiz Türk Eximbank’ın yaptığı işlerin 3 katı artırıldığını ifade etti.
     Ege Bölgesi’ne toplam 1,7 milyar dolar destek sağladık. Egede toplam ihracatın yaklaşık yüzde 30’una finansman sağladık. 5 bin 540 firmanın bin 211’i müşterimiz. Geçtiğimiz yıl nisana göre yüzde 21,4 artırdık Türkiye genelinde. Ege’de yüzde 29 olarak artırmışız tüm desteğimizi. Kabaca bin 500 ihracatçı ile çalışıyoruz ama sürekli ihracat yapanlar değil. Bölgemizde bulunan 2 bin civarındaki firmanın 3’te 2’si ile çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Teminat mektupsuz kredi
     Turizme de orta ve uzun vadeli bir kaynak ayırdıklarını ifade eden Yıldırım, “Diğer bankalar gibi teminat mektubu olmadan da kredi kullandırıyoruz geçtiğimiz haziran ayından bu yana. Bugün itibari ile 9 bin şirketi geçtik ve son bir yıldır teminat mektubu almadan yüzde 10 şirkete kredi kullandırabildik. KOBİ’lere daha fazla pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz. Bir de önceki hafta geçtiğimiz yıllarda önceki haftaya kadar ihracatçılara TL olarak veriyoruz. Reeskont hariç kendi kaynağımızdan kullandırdığımız kredileri istenilen para birimi olarak kullandırabiliyoruz. OECD ülkelerine mal satma imkanı veriyoruz” ifadelerini kullandı.

KOBİ’lere can suyu
     2018 yılında da ihracatçıların işlerini kolaylaştırmaya devam edeceklerini ve fonlama kaynaklarını genişleteceklerini dile getiren Yıldırım, “7 milyar TL olan öz kaynağımızı KOBİ’lere kullandırıyoruz. 20 milyar doların üzerinde reeskont kredileri kullandırıyoruz. Amerika ve Avrupa olmak üzere orta ve uzun vadeli kaynaklarımızı kullandırmaya devam edeceğiz. Maliyet faktörü de önemli. Küresel duruma da bağlı ihracatçılarımızı daha orta ve uzun vadede finans etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni