• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EİB’den sürdürülebilirlik projelerine devlet desteği çağrısı

07 Temmuz 2020 Salı 15:00
12
14
16
18

EİB’den sürdürülebilirlik projelerine devlet desteği çağrısı

   ► ‘Firmaların sürdürülebilirlik harcamalarının yüzde 50’si devlet destekleri kapsamına alınmalı”

           DUYGU GÖKSU     
     2020 yılını “Sürdürülebilirlik Yılı” ilan eden Ege İhracatçı Birlikleri, sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalarını pandemi döneminde de sürdürdü. EİB bünyesinde oluşturulan “Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu” Ege İhracatçı Birlikleri Sürdürülebilirlik Manifestosunu oluşturdu. Ege İhracatçı Birlikleri Sürdürülebilirlik Manifestosu, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve birlik başkanlarının katılımıyla online düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Hükümete finansman konusunda çağrıda bulunan Eskinazi, ‘Sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalar yapan firmaların harcamalarının yüzde 50’sinin devlet destekleri kapsamına alınması talep ediyoruz” dedi.

     Üretim ve çeşitliliğin devamlılığı sağlanırken insanlığın yaşamının daimi kılınabilmesi olarak tanımlanabilecek Sürdürülebilirliği gelecek nesillerin ihtiyaçlarından çalmadan karşılayabilmek olarak ifade eden Eskinazi, sürdürülebilirliği, doğa, sosyal haklar, ekonomi olarak üç ana başlıkta ifade etti. 2020 yılının ilk günlerinde düzenlenen basın toplantısıyla 2020 yılını “Sürdürülebilirlik Yılı” ilan ettiklerini hatırlatan Eskinazi, “Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde “Sürdürülebilirlik Grubu” kurduklarını belirtti.

Dünyanın limitleri zorlanıyor
     Tüm dünyada ve Türkiye’de mücadele edilen koronavirüs salgınının, en önemli nedenlerinden birinin de dünya genelinde sürdürülebilirlik konusunda doğru sınav verilmediğinin altını çizen Eskinazi, “Dünyamızın sınırlı kaynaklarını hızla tüketiyor ve gelecek nesillerden bize emanet olan dünyamızı çok fazla kirletiyoruz. Hazır giyim sektörümüzden örnek veririsek; Dünya genelinde 5 dakikada 1 milyon parça giysi üretiliyor. Her 5 dakikada bir kamyon dolusu giysi yakılıyor, her yıl 180 milyon ABD Doları civarında giysi ise çöpe gidiyor. Dünyada hazır giyim üretiminde kullanılan su miktarının 5.6 – 9.4 trilyon litre civarında olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla mevcut üret – tüket sistemi dünya limitlerini oldukça zorlamaya başlıyor. Dünyadaki birçok sanayi sektörü karbon ve su kirliliğinde maalesef sorumluluk taşıyor” diye konuştu.

Geri dönüşüm hayati öneme sahip
     Dünyanın ortalama sıcaklığı iklim değişikliğine bağlı olarak arttığını ve son yüzyıl içerisinde küresel hava sıcaklığı 0.74 santigrad derece yükseldiğininin vurgusunu yapan Eskinazi, “Bu artışın yarıdan fazlasının 1979 yılından bu yana gerçekleşmiş olması değişikliğin çok hızlı olduğunun bir göstergesi. Diğer taraftan dünya nüfusu hızla artıyor. Dünya nüfusunun 2050’de 9,8 ve 2100’de 11,2 milyarı geçmesi bekleniyor. Türkiye nüfusunun ise 2050’de 95 milyonu geçeceği öngörülüyor. İnsanlık henüz dünya dışında yaşamın var olduğu bir gezegene de hükmedemiyor. Dolayısıyla dünyadaki kıt kaynakların optimum kullanımı ve geri kazanım hayati öneme sahip” ifadelerini kullandı.

     İnsanlık olarak bugünkü hızla tüketmeye devam ettiğimiz takdirde Global Footprint Network’un tespitine göre 1.6 dünyaya daha ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Eskinazi, dünyamızda yaşanılan son gelişmeler, mal ve hizmet sektörü ayırt etmeksizin tüm sektörlerin insanlığa ve doğaya verdiği zararların artık farkına varıldığını iletti.

     Söz konusu durumu olumlu yönde değiştirebilmek için tüm devletlerin, kurumların ve sektörlerin yeni uygulamalara, yeni üretim tekniklerine ve teknolojilerine, yeni iş fikirlerine ve modellerine ve döngüsel ekonomiye olan ihtiyaçları da açıkça görüldüğünün altını çizen Eskinazi, “Artık konu yalnızca çevre boyutuyla değil, ekonomik ve sosyal açıdan da ele alınmaya başlandı. Ege İhracatçı Birlikleri, 8 bini aşan ihracatçı üyeye sahip, ihracat dünyasına yön veren kurumlardan biri konumunda. Bu nedenle, ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliğin tüm iş dünyası için öneminin bilinciyle hareket ediyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu üyeleri bir araya geldi
» Eğilim değişmedi; yeni vak’a iyileşenden fazla
» Kötüleşme devam ediyor
» Limondaki ihracat kısıtlaması kaldırıldı
» 7 aylık kimya ihracatı 10 milyar doları aştı
» Koronavirüs emlak tercihlerini değiştirdi
» Ticaret Heyetleri Kolombiya ve Meksika ile devam edecek
» Armatür sektöründen mesleki eğitime tam destek
» YAYBİR yayıncılık sektörünü uyardı; Rakamlar pozitif ama iyimser olamıyoruz
» VakıfBank’tan alışverişe QR kodlu dokunuş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni