• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ekonomide belirsizlik oto satışlarını azalttı

05 Temmuz 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

   ► Özpoyraz; “Otomotiv sektöründe yılın ikinci yarısı oldukça önemli, seçim belirsizliğin kalkmasının ardından işler açılacaktır” dedi.

           SELDA AK     
     Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından 2018 yılının 6. ayına ilişkin Türkiye’deki otomobil ve hafif ticari araç satışı verileri doğrultusunda Türkiye’nin haziran ayında otomobil ve hafif ticari araç satışında yüzde 39 oranında düşüş yaşandığı gözlemlendi. Ocak-Haziran ayı döneminde Türkiye’de yapılan otomobil ve hafif ticari araç satışında 2017 yılının Ocak-Haziran ayı dönemine göre yüzde 11,9 oranında azalma yaşandı.
     Araç satışlarındaki düşüşe ilişkin değerlendirmede bulunan İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı  aynı zamanda Poyraz Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özpoyraz, “Otomobil kredi faizlerinin aşırı derecede yükselmesi ve seçim öncesinde yaşanan belirsizlik haziran ayı araç satışlarını etkiledi.” dedi.

“Durgunluk bitecek, işler açılacak”
     24 Haziran seçimlerinin yapılmasından sonra yaşanan belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte temmuz ayı araç satışlarında artış yaşanacağını düşünen Özpoyraz, “Bizde de satışlar yüzde 40 civarında düştü. Dövizde yaşanan dalgalanmalar ithal gelen araçlar üzerinde etkili oldu. Dolayısıyla bu etmenler araç satışlarını etkiledi.” dedi.
     Otomotiv sektöründe ikinci altı aylık dönemin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Özpoyraz, “Yıl sonuna doğru artan bir ivmeyle satışlar arttığı için bu seçimlerin öne alınması sektörümüz açısından iyi oldu. İlk turda da bu seçimlerin bitmesi, belirsizliğin kalkması, yaşanan durgunluğun fazla uzamaması anlamına geliyor ki işler açılacaktır.” diye konuştu. 

“Önümüzdeki aylar iç açıcı olmayacak”
     Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Mustafa Akkalay ise döviz kurlarının hareketli olmasının fiyatları etkilediğini ve kredi faizlerindeki yüksekliğin araç satışlarındaki düşüşe neden olduğunu ifade etti. Piyasada genel bir durgunluğun hakim olduğunu ve otomobil satışlarına da yansımaya başladığını dile getiren Akkalay, “Bu durumdan kaynaklı otomobil satışlarında düşüş var. Fiyatlar da artıyor, faizler de yükseldiği için tabi müşteri de beklenti içine giriyor. Parası olan vatandaşlarda şu andaki mevduat faizlerinin yüksekliğinden dolayı böyle bir yatırıma girmekten imtina ediyor.” dedi.
     Ekonomik gelişmeler göstergesi doğrultusunda piyasada gelişmeler yaşandığını, önümüzdeki aylar için de endişe duyduğunu belirten Akkalay, “Eğer ekonomik göstergeler bu şekilde devam ederse ki yeni yeni zamlar duyuyoruz, enflasyonda da ciddi bir yükseliş var. Bunlar önümüzdeki ayların da iç açıcı olmayacağını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

“Geçmiş aylara göre Haziran satışları iyi”
     Otokent Galericiler Sitesi  (OTOKENT) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir ise haziran ayında araç satışlarında düşüş yaşamadıklarını dile getirerek şöyle konuştu: “Otokent olarak bizde 400 dükkan 2 bin 70 tane esnaf var. Her gün  saat 5’e kadar noterde satış yapıyorduk. Haziran ayında araç satışlarında Otokent olarak bir düşüş yaşamadık. Aksine haziran ayında çok iyi satışlar yaptık. Esnafımızın yüzü güldü. İki üç ay boyunca neler çektik. Esnafımız araba satamadı. Zaten noterden takip ediyorum 5 bin 600’e yakın  araç satışı oldu. Geçmiş aylarda, haziran ayına göre yüzde 50, yüzde 60 daha düşük satışlar yaşadık. Dolayısıyla çok iyi satışlar gerçekleşti.”

“Bakım sektöründe daralma yok”
     Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu  (TOBFED)  Serkan Bakırtaş ise otomotiv pazarında haziran ayında ortaya çıkan daralmanın sebebi olarak dövizdeki dalgalanmaları gördüklerini kaydederek şöyle konuştu: “Milletimiz temkinli davranmayı sever. 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin ülkede oluşturduğu belirsizlik, tüketicileri temkinli davranmaya yönelttiği için otomobil sahibi olmak isteyenler bu düşüncelerini erteleme gereği duydular. Öngörümüz, uygulanacak ekonomi politikaları ile ülkedeki istikrarın daha da pekiştiğini gören tüketicilerin önümüzdeki ay içerisinde bu daralmayı ortadan kaldıracağı yönündedir. Satıştaki daralmanın aksine bakım sektöründe bir daralma yaşanmadı. Çünkü bakım ve temizlik hizmetleri ertelenebilecek hizmetler kategorisinde bulunmuyor.”

 


+ Benzer Haberler
» Buğday üreticisi yüzünü arpaya döndü
» Beyaz eşya sektöründe umutlar marta kaldı
» Müze gelirinde yüzde 32,04’lük düşüş
» Savunmanın anahtarı ‘yerli’ yüksek teknolojide
» Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar
» Sevgililer Günü çikolatacıların yüzünü güldürmedi
» Sevgililer gününde hediyelik eşyalar rafta kaldı
» 14 Şubat’ta mücevhere talep yok
» İzmir’de 3 milyon dal üzerinde gül satılacak
» “İthal buğdayla un ihracat lideriyiz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni