• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Elektrik fiyatında istikrar sanayiciye kolaylık sağlayacak

11 Ekim 2018 Perşembe 12:00
12
14
16
18

   ► Enerji fiyatlarına gelen zamlar ardından sanayicinin beklentisi enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve öz kaynaklara dönülmesi yönünde oldu.

     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik tarifesini artırdı. 1 Ekim’den geçerli olmak  elektriğe konutlarda yüzde 9; ticarethane ve sanayi tesislerinde yüzde 18.4 oranında zam yapıldı. Elektriğe ağustos ve eylül ayında da konutlarda yüzde 9, sanayi tesislerinde yüzde 14 zam yapılmıştı. Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Sanayi, ticarethane, tarımsal sulama ve aydınlatma tarifelerine yapılan zam ise yüzde 70’i aştı” dedi.

Enerji fiyatlarında son 3 ayda 3. kez yapılan zamlara ilişkin Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Atatürk Organize Sanayi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş ve Demir Çelik Sanayi Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Samet Yavuz konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enerjiyi yoğun olarak kullanan sanayicinin isteği enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi yönünde oldu.

“Türk sanayicisinin durumunu zorlaştırıyor”
     Enerji fiyatlarının da diğer girdiler gibi sanayicinin esas ham maddelerden bir tanesi olduğunu belirten Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Dışa bağımlılık olduğu müddetçe bu zamlardan kaçınabilme imkanı yok. Enerji maliyetlerinin aşağı çekilebilmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerekir. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) uygulamasındaki yenilenebilir enerji kaynakları dövize bağlı olduğu için dövizin her artışında elektrik fiyatları da otomatik olarak zamlanacak bir sistemin içerisinde.  Ama bu da Türk sanayicisinin durumunu zorlaştırıyor. Bu kadar maliyet artışını fiyatları yansıtabilme imkanı söz konusu değil. Ancak özellikle bu süreçte yani dövizin bu kadar arttığı bir süreçte elektrik fiyatlarına zam yapılması yerine belirli bir kısmının özellikle sanayide sübvansiyone edilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Yapılabilecek olan şey ise, enerji çeşitliliğinin arttırılmasıdır” dedi.

“YEKDEM görülmeyen derdimiz”
     İzmir Atatürk Organize Sanayi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş ise konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “50 milyon KW saat üzerinde kullananların zammı daha fazla ve organize sanayi bölgeleri de tek bir tüketici gibi düşünülüyor” dedi. Uğurtaş, “Bölgedeki bir sanayici, bölge dışındaki bir sanayiciye göre artı yüzde 10 daha pahalı bir enerji kullanıyor. Çünkü açıklanan fiyatlar var piyasada. Açıklanan düşük fiyatları organize sanayi dışındaki tüketiciler kullanıyorlar. Ama  organize sanayi bölgeleri dışındaki ve 50 milyon KW saatin üzerinde enerji tüketenler gün içi fiyatları alıyorlar her gün bir fiyat oluşuyor. Oradan alıyorsunuz ve YEKDEM’in de ne olacağı ay sonunda belli oluyor. Yenilenebilir enerji bedeli diye bir bedel var. O ayki  yenilenebilir enerji kaynaklarından alınan enerjinin miktarına göre değişiyor. Oradan çok çekildiyse o fiyat yükseliyor, az çekildiyse fiyat düşüyor” şeklinde konuştu.

     “Benim sanayicim, ben dahil ekim ayında enerjiyi kaç paraya kullanacağını bilmiyor” diye konuşan Uğurtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Eylül ayını da bilmiyordum, faturamda gördüm. Neden? Çünkü her gün değişen bir fiyat geliyor ve ay sonunda da onun ortalamasıyla fiyat oluşuyor. Ayrıca yine her ay değişen YEKDEM de onun üzerine biniyor. Bu miktar bir ay 40, bir ay 60 olabiliyor hatta bir ay 40 veya 80 olabilir. YEKDEM aslında bizim ikinci ve görülmeyen bir derdimiz. Tabi elektrik ve doğalgaz fiyatlarında öyle bir artış var ki sadece dövizin artışıyla açıklamak çok mümkün değil. Türkiye’nin hızla kendi kaynaklarına dönmesi lazım. Bunu yapmadığımız sürece dış piyasadaki dalgalanmalar yani bundan 7, 8 ay önce petrolün varili 50 dolardı. Bugün sanırım 80 doların üzerinde. Yani bizim şuanda yaşadığımız ikinci talihsizlik petrol fiyatlarının da çok artmış olması. Bunun yanında kurun da artmasıyla beraber enerji fiyatlarımız taşınamaz noktaya geldi. Bir süre sonra enflasyonla daha da çok yansıtacaktır. Çünkü  evde kullanacağınız doğalgaz, elektrik fiyatları artıyorsa ne yazık ki bir süre sonra bunların enflasyonu yukarıya  doğru götürme etkisi de ortaya çıkacak. Dediğim gibi bunun çözümü artık Türkiye’nin enerji kaynaklarını çeşitlendirmesi ve kendi öz kaynaklarına dönmesi. Bunun başka yolu da yok. Bunu sanayicimiz, vatandaşımız nasıl taşıyor işimiz kolay değil”

“Her ay enerji zammını konuşuyoruz”
     EBSO Demir Çelik Sanayi Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Samet Yavuz ise sanayici olarak bu kadar artışın, yükün altından kalkmanın pek mümkün görünmediğini söyledi. Yavuz, “Son 3 ayda 3. kez zam yapıldı. Tabi biz bunu müşterilerimize gün sonunda yansıtamıyoruz. Müşterileriler ile diyalog halinde kalıyoruz ama istediğimiz anda bu enerji farklarını alamıyoruz. Dolayısıyla ciddi bir külfet oluşturuyor, bu yüklerle sürdürebilmemiz mümkün değil. Tabi sanayicinin tek sıkıntısı enerji değil aynı zamanda kurların artışından dolayı hammadde de tedarik edemiyoruz. Kendi işletmemiz açısından ciromuzun büyük bir kısmını euro üzerinden yurtdışı firmalarla 3’er aylık periyodlarla fiyatlarımızı güncelliyoruz. Ama yurtiçindeki firmalar ile enerji fiyatlarındaki farkları alabilmeniz mümkün gözükmüyor. Kârımızdan gidiyor doğal olarak. Müşterilerimiz de aynı durumda onların elektriğine de zam geliyor. Biran önce stabil hale gelmesi lazım ki bizde fiyat istikrarını yakalayalım. Her ay enerji zammını konuşuyoruz, arkasından bir enerji zammı daha geliyor. 2, 3 ay enerji zammı gelmeyeceği haberini aldık, en azından ona sevinir olduk. Açıkçası maliyetlerimize ciddi bir külfet oluşturuyor. Ayda 150 bin lira ödüyorduk gelen zamlarla 200 bin küsur lirayı buluyor. Kümülatif olarak baktığınızda son 3 zammın bizlere maliyeti yüzde 56.7 oldu. Kısa vadede doların aşağı inip elektrik fiyatlarının da düşmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Tarımsal desteklemede kuralsızlık sürüyor
» Önlem alınmazsa sıcak ekonomiye çarpıyor
» Yumurta krizini aşmak için ortak çağrı: planlı üretim
» Emeklilik hayalimizi birkaç yıl öne almış olduk
» Yumurta tüketimi, üretimi yakalayamıyor
» “Yurtdışındakilerle yarışabilecek laboratuvarlarımız var”
» Avcılara denizden ekmek çıkmıyor
» Müze gelirlerinde yüzde 41,64’lük artış
» “Müteahhitlerimiz yurtdışına yönelmeli”
» Genç İZİKAD Proje Yarışması ile gençler iş dünyasına hazırlanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.07.2019
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni