• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Elektrik ve doğalgaza 154,6 milyar TL yatırım

22 Kasım 2021 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

Elektrik ve doğalgaza
154,6 milyar TL yatırım


   ► Dönmez: TRT payı ve Enerji Fonu’nda vereceğimiz destek 3 milyar TL olacak. Sakarya Gaz Sahası’nda 2022’nin baharında ilk kaynağı vuracağız

           SEDA GÖK / ANTALYA      
     Elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve LPG sektörü olmak üzere enerjinin paydaşlarını bir araya getiren 11. Türkiye Enerji Zirvesi, Antalya’da başladı. Zirvenin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik ve doğalgaz sektörlerinde yatırımların hızla devam ettiğini söyledi. Bakan Dönmez, “Elektrik üretim, iletim ve dağıtım sektörümüz geçtiğimiz yıl 21,6 milyar TL’lik yatırım yaptı. Elektrik üretim sektörümüzün 2021 Ekim ayı itibariyle yaptığı yatırım ise 8,5 milyar TL’ye ulaştı. Dağıtım sektörümüzde 2021-2025 döneminde ise 78 milyar TL’lik bir yatırım gerçekleştireceğiz. İletim sektörümüzde ise 2021-2023 döneminde 20 milyar TL bir yatırım yapacağız. Doğalgaz da yatırımlar durmayacak. Doğal gaz dağıtım ve iletim sektörümüz 2020 yılında 5,7 milyar TL’lik yatırımlarla altyapımızın modernizasyonunu, rehabilitasyonunu yaptı bir yandan da mevcut ağlarımızı genişletmeye devam etti. 2021-2025 döneminde doğal gaz dağıtım ve iletimine 56,6 milyar TL daha yatırım yapacağız” bilgisini verdi.

     TRT payı ve Enerji Fonu’nun kaldırılmasıyla birlikte vatandaşa verilecek desteğin yaklaşık 3 milyar TL olacağını söyleyen Dönmez, “Vatandaşlarımızı, üreticilerimizi, sanayicilerimizi, müteşebbislerimizi korumak için her türlü aracı, her türlü imkânı seferber ettik. Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarında yaptığımız sübvansiyonla vatandaşlarımıza 127 milyar TL’lik destek sağladık. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız faturalardaki TRT payı ve Enerji Fonu’nun kaldırıldığını açıkladı. Her iki fonun kaldırılmasıyla birlikte vatandaşımıza vereceğimiz destek yıllık yaklaşık 3 milyar TL olacak” dedi.

4 BİN 500 MEGAVATLIK YEKA YARIŞMASI DÜZENLENECEK
     Yenilenebilir enerji çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Dönmez, “Yenilenebilir enerji kurulu gücümüz 2021 Ekim ayı sonu itibarıyla 53 bin megavata ulaştı. Bugün kurulu gücümüzün yüzde 53,4’lük kısmı yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor” dedi. 2019 yılında yayımlanan 11. Kalkınma Planı’nda yer alan 2023 yılı için elektrik üretiminde yüzde 38,8’lik yenilenebilir kaynakların payı hedeflediklerini ve 2019 ve 2020 yılında yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payını yüzde 42’nin üzerine çıkardıklarını da ifade eden Dönmez, “Önümüzdeki 2 bin megavatı rüzgâr ve 2 bin 500 megavatı güneş olmak üzere 4 bin 500 megavatlık yeni YEKA yarışmalarımız olacak. Orada da yine daha önce yaptığımız Mini YEKA GES’teki süreci takip edeceğiz. Yarışmaya çıkacağımız sahalar belli bir büyüklükte olacak. Böylece daha fazla yatırımcıyı bu sürece dâhil etmiş olacağız” dedi.

İLK KAYNAK 2022 BAHARINDA
     Karadeniz doğalgazıyla ilgili de konuşan Dönmez, “Bu yılın Temmuz ayında Türkali-2 kuyumuzun Rezervuar-2 ve Rezervuar-3 testlerini başarıyla tamamlamıştık. Karadeniz gazını ilk defa o gün orada yaktık. Bu hafta da Türkali-2 kuyumuzun Rezervuar-1 testinde günlük 650 bin m3 gaz akışına ulaştık. Sakarya Gaz Sahasına ilişkin bütün mühendislik çalışmalarını tamamladık. Yüksek nitelikli boruların siparişlerini verdik. Alanında uzman, yetkinliği üst seviyede olan bir şirketle birlikte yürüteceğiz bu işi. 2022’nin baharında suyun altına boruları yerleştirerek ilk kaynağı vuracağız” dedi.

EPDK’DAN YENİ SAYAÇ SİSTEMİ
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) çalışmalarından bahseden EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ise “Önümüzdeki günlerde sektörümüz ile elbirliği içinde geliştirdiğimiz Milli Akıllı Sayaç Sistemleri projemizi kamuoyu ile paylaşacağız. Kısa adı MASS olan bu proje ile harcadığımız enerjinin miktarını ve kalitesini ölçen, bu enerjinin en verimli ve en kısa yoldan müşterilerin hizmetine nasıl sunulacağı hususunda önemli bilgiler içeren, sayaçlara yapılan müdahale veya sayaç arızalanma durumlarını dağıtım şirketlerine ileterek yönlendirme yapabilen bir mobil uygulama sistemini hayata geçireceğiz” dedi.

ALTUNYALDIZ: TEDARİK ZİNCİRİ TÜRKİYE’YE GELECEK
     TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ise yer değiştiren tedarik zincirinin Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Balkanlar için ilk geleceği yerin Türkiye olduğunu söyledi. Bu avantajı iyi kullanmak gerektiğine dikkat çeken Altunyaldız, “Bunu nasıl iyi kullanacağız; enerji güvenliğini sağlamak suretiyle ve yeşil dönüşümü sağlamak suretiyle. Bunları sağlayamadığımız takdirde yıllık yüzde 5 civarında beklediğimiz enerji talep büyümesini karşılamakta zorlanırız. Enerji kaybını karşılayacak kadar enerji üretmek zorundayız” dedi.

ENERJİ MALİYETİ YATIRIM İŞTAHINI AZALTIYOR
     Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, enerji maliyetlerinin yerli yabancı yatırımcı iştahını azalttığını belirterek, “Enerjide dönüşümün de bir maliyeti var. Burada zorlanıyoruz. Enerji maliyeti hayatın her alanında önemli bir durum. Piyasa öngörülebilirliliğinin önüne geçiyor. Küresel talep artışı fiyatlar üzerinde baskı yarattı. BU durumda yerli yabancı yatırımcının yatırım iştahını azaltıyor. Bu da beraberinde arz güvenliği başlığını beraberinde getiriyor. Ayrıca önümüzdeki dönemde elektrikli araçlar geliyorsa buna uygun altyapı yatırımları güçlendirilmeli” dedi.

OYUNUN KURALLARINI YAZMAYA TALİBİZ
     TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyalduz da “Paradigmalarda değişim yaşanıyor. Bunu doğru okumak ve hazırlanmak gerekiyor. Türkiye tedarikte en kıymetli destinasyon. Enerji güvenliği ve yeşil dönüşüm sağlamak zorundayız. Yoksa yüzde 5 olacak yıllık büyüme talebine cevapta zorlanırız. Zor oyunu bozar’ın en kıymetli dönemindeyiz. Biz de oyunun kurallarını yazmaya talibiz” diye konuştu.

ARTIŞLAR KALICI MI GEÇİCİ Mİ?
     Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak ise açılış konuşmasında “Yatırımlar yeni Organize Sanayi Bölgelerine kayıyor. Beyaz eşyada önümüzdeki 3 yıl içinde yüzde 70 büyümeyi hedefliyoruz. Hammadde fiyatlarında yüzde 100 artışlar var ve bu zorlayıcı olacak. Burada bu artışlar kalıcı mı geçici mi bunun iyi analiz edilmesi gerekiyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Vak’a/test oranı iki gündür geriliyor
» Dış ticaret açığı 5,3 milyar dolar
» “Mevcut para politikası etkileri 2022’nin ilk yarısında görülecek”
» Travel Turkey İzmir turizme yön veriyor
» Nebati: Önceliğimiz yatırım ve istihdam olacak
» Güler: Tek tarafı koruyan sözleşme olmaz
» Duayen iş insanı Erdoğan Özgörkey hayatını kaybetti
» Süt üreticisi fahiş zamlara tepkili
» “Antalya Havalimanı ihalesi ekonomiye olan güvenin göstergesi”
» Google Türkiye 15. yılını kutluyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni